اعتیاد آورترین مواد روی زمین را بشناسید

0

اعتیاد آورترین مواد روی زمین را بشناسید

معمولا دانشمندان و پزشکان برای اعتیادآور شناختن یک ماده پارامترهای مختلفی را در نظر می گیرند و به همین دلیل در برخی موارد موادی که توسط گروهی جزو مواد اعتیادآور طبقه بندی می شوند از سوی عده دیگری از متخصصین چنین ویژگی را ندارند. از جمله عواملی که دانشمندان برای طبقه بندی اعتیادآور بودن مواد از آنها استفاده می کنند می توان به سطح استرس، میزان فعالیت مغزی، عوارض جانبی و میزان وابستگی افراد اشاره کرد. با این حال موادی وجود دارند که تقریبا همه متخصصین بر اعتیاد آور بودنشان اتفاق نظر دارند و از آنها با عنوان اعتیادآور ترین موارد روی زمین یاد می کنند. برای شناختن این مواد در ادامه با ما همراه باشید.

5- نیکوتین

نیکوتین اصلی ترین افزونه تنباکو به حساب می آید. حتما نام این ماده را به همراه سیگارها شنیده اید. زمانی که شخصی سیگار میکشد نیکوتین با سرعت بالایی جذب ریه ها شده و سپس به سمت مغز میرود. بر اساس تحقیقات انجام شده، بیش از دو سوم آمریکایی ها که یک بار سیگار را امتحان کرده اند به آن اعتیاد پیدا می کنند. در سال 2002 سازمان بهداشت جهانی تخمین زد که بیش از 1 میلیارد فرد سیگاری در جهان وجود دارند و تا سال 2030 هر ساله بیش از 8 میلیون نفر به وسیله تنباکو و اثرات آن کشته می شوند.

4- باربیتورات

باربیتورات ها دسته ای از داروها هستند که در اصل برای درمان استرس و همچنین تنظیم زمان خواب ساخته شده اند. این مواد سیگنال دهی شیمیایی مغز را با اشکال مواجه کرده و به این ترتیب بخش های مختلفی از مغز را غیر فعال می کنند. استفاده از باربیتورات در دوزهای پایین باعث بروز نشئگی شده و در دوزهای بیشتر می تواند به علت تحت فشار قرار دادن سیستم تنفسی مرگبار باشد. این ماده در سال های گذشته به عنوان یک داروی تجویزی در دسترس بسیاری از افراد قرار داشت و به همین دلیل اعتیاد به آن به طور بسیار زیادی افزایش یافته بود اما بعدتر با جایگزین شدن داروهای بی خطر میزان افراد معتاد به آن نیز کاهش پیدا کرد.

3- کوکائین

کوکائین را می تواند به نوعی مشابه متامفتامین ها دانست که به دلیل دسترسی ساده به یکی از معضلات بسیاری از کشورها تبدیل شده اند. این ماده به صورت مستقیم در استفاده مغز از دوپامین اخلال ایجاد کرده و در پیام رسانی بین نورون ها تاثیرگذار می باشد. در واقع کوکائین باعث می شود نورون ها نتوانند سیگنال دوپامین را خاموش کنند و در نتیجه فعالیت مغزی به میزان بسیار زیادی افزایش می یابد. در آزمایشاتی که بر روی حیوانات انجام شده کوکائین باعث افزایش سه برابری سطح دوپامین نسبت به میزان استاندارد آن می شود. 21 درصد از افرادی که کوکائین را امتحان کرده اند به آن اعتیاد پیدا می کنند. در حال حاضر تخمین زده می شود که بین 14 تا 20 میلیون نفر در سراسر جهان از این ماده مخدر استفاده می کنند.

2- الکل

با این که مصرف الکل در بسیاری از کشورهای جهان از جمله آمریکا و انگلستان آزاد است اما دارای اثرات بسیار مخربی بر روی مغز بوده و استفاده از آن نشان دهنده افزایش سطح دوپامین در مغز مصرف کنندگان می باشد و با افزایش میزان مصرف، سطح دوپامین نیز به تدریج افزایش بیشتری پیدا می کند. 22 درصد از افرادی که یک بار از این ماده استفاده کرده اند به آن اعتیاد پیدا می کنند و سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده است که در سال 2012 بیش از 3 میلیون نفر به دلیل مصرف الکل کشته شده اند.

1- هروئین

هروئین به عنوان اعتیادآورترین ماده جهان شناخته می شود که استفاده از آن باعث افزایش 200 درصدی سطح دوپامین در مغز می شود. مصرف هروئین به شدت اعتیادآور و خطرناک بوده و موارد منجر به مرگ به وفور در مصرف کنندگانی که حتی یک بار از آن استفاده کرده اند گزارش شده است. همچنین بر اساس تحقیقی از سوی نشریه اکونومیست، هروئین به عنوان دومین داروی خطرساز جهان شناخته می شود که دارای اثرات منفی و مخرب فردی و اجتماعی است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید