اعطای 2 هزار و 200 مجوز اقتصاد دانش بنیان در سازمان های مختلف کشور

0

نایب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران گفت: به دلیل قوانین نامناسب کشور صنعت و اقتصاد در حوزه های فناوری با هم بیگانه بوده و همه مجوزهای داده شده در زمینه های فناوری و اقتصاد دانش بنیان مراحل اجراییشان به کندی صورت می گیرد.

اعطای 2 هزار و 200 مجوز اقتصاد دانش بنیان در سازمان های مختلف کشوربه گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشكی ، پدرام سلطانی نایب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران عصر امروز در مراسم جایزه ملی مدیریت فناوری و نوآوری در دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به جایگاه ایران در اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: محیط های علمی دانشگاهی و کسب و کار و صنعت با هم بسیار بیگانه بوده و این سبب بروز مسائل و مشکلاتی در پیشرفت کشور می شود. 


وی بیان کرد: مشاغل بنگاه های خرد و کلان به کندی پیش می رود و این مسئله در اقتصاد شرکت های دانش بنیان در حوزه کلان اثرش بیشتر از سایر حوزه های اقتصادی و علمی است به طوری که برای ارزیابی شرکت های دانش بنیان براساس دانش و نوع عملکردشان آنها را مورد بررسی قرار می دهند که این مسئله سبب شده ما در بین 146 کشور دنیا از نظر ظرفیت در 4 رکن اصلی اقتصاد و صنعت رتبه پایینی را برای کشورمان ایجاد کند. 


سلطانی ادامه داد: متاسفانه در قسمت ارزیابی اقتصاد دانش بنیان امتیاز کشورمان از ده زیر یک است زیرا مسائل حقوق مالکیت، رشد اقتصادی و حوزه های کسب و کار عامل اصلی حرکت اقتصاد ما است. 


وی تاکید کرد: در کشورمان اقتصاد و تولید محصولات به صورت سنتی و معدنی است و این مسئله کمترین نیاز را به مدیریت و فناوری ایجاد می کند و سبب کاهش صادرات کالاهای فناوری می شود. 


نایب رئیس اول اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی ایران در خصوص محیط های انتظاری کشورمان گفت: براساس سند چشم انداز کشورمان در اقتصاد دانش بنیان باید رتبه یک منطقه را کسب کند اما متاسفانه این مسائل و مشکلات در محیطی قرنطینه برنامه ریزی شده و این مسئله سبب ایجاد کندی پیشرفت و ضعف نتایج می شود. 


وی یادآور شد: کسانی که در این شرایط به نوآوری و فناوری توجه می کنند کار خارق العاده ای انجام می دهند زیرا سهم صادرات ما در تولید کالاهای دانش بنیان بسیار پایین است. 


سلطانی عنوان کرد: اگر ما بخواهیم به عنوان یک شرکت دانش بنیان در کشور فعالیت کنیم براساس جاذبه های قانونی کشورمان باید خودمان را به اثبات برسانیم و سپس مجوز بگیریم که این مسئله سبب بروز فرهنگ مجوز گرایی شده و لطمه زیادی بر اقتصاد و صنعت کشور وارد می سازد. 


وی در پایان گفت: 2 هزار و 200 مجوز برای فعالیت های اقتصادی در وزارتخانه های مختلف در حوزه فناوری و دانش بنیان اعطا شده که متاسفانه تمامی صاحبان این شرکتها از مالکیت قطعی برخوردار نیستند.

درحال تکمیل…

لینک مطلب

پاسخ دهید