اعلام مشخصات دو کارت گرافیک جدید انویدیا

0

اعلام مشخصات دو کارت گرافیک جدید انویدیا

مشخصات دو کارت گرافیک نسل جدید انویدیا با معماری پاسکال توسط این کمپانی در دسترس کاربران قرار گرفت. انتخاب نام جالب X80 برای کارت های جدید انویدیا در حالی صورت گرفته که پیش از این نام گذاری به صورت 10XX پیش بینی شده بود. کارت های گرافیک بر اساس کد پایه X80 شامل سه محصول با نام های X80، X80Ti و X80 Titan می شود که با فناوری ساخت ۱۶ نانومتری تولید و به احتمال فراوان از ماه می وارد بازار می شوند.

کارت X80 از پردازنده گرافیکی GP100 و دو محصول دیگر از چیپ GP104 بهره خواهند برد. تعداد هسته های پردازشی CUDA در کارت X80 برابر با ۴۰۹۶ است که تعداد هسته ها در X80Ti برابر با ۵۱۲۰ و در کارت گرافیک X80 Titan به میزان ۶۱۴۴ هسته خواهد بود. حجم حافظه ۶ و ۸ گیگابایت از نوع GDDR5 برای X80 و X80Ti در نظر گرفته شده است. شانزده گیگابایت حافظه X80 Titan از نوع HBM 2 خواهد بود تا پهنای باند ۱۰۲۴ گیگابایت در ثانیه توسط رابط ۴۰۹۶ بیت منتقل شود. توان مصرفی ۱۷۵ و ۲۲۵ وات برای محصولات جدید انویدیا نشان دهنده بهبود نسبی در این بخش است. توان مصرفی کارت گرافیک GTX 980 Ti در نسل گذشته در حالت اعمال بار ۱۰۰ درصد می توانست به حدود ۳۰۰ وات افزایش یابد و مقایسه آن با خانواده پاسکال می تواند چالش هیجان انگیزی برای دوست داران و مخالفان  NVIDIA به وجود آورد.

 

مشخصات کارت گرافیک انویدیا پاسکال

 قدرت پردازشی X80 انویدیا برابر با ۸.۱۹۲ ترافلاپ است که در دو محصول قدرتمندتر به ترتیب ۱۰.۴۹۶ و ۱۲.۵۹۵ترافلاپ خواهد بود. در خصوص تعداد ترانزیستور های به کار رفته در محصولات جدید انویدیا (به خصوص روی X80 titan) اطلاعاتی در دسترس قرار ندارد. میزان Texture Fillrate و Pixel Fillrate در X80 Titan در مقایسه با کارت گرافیک GTX Titan X مجهز به پردازنده گرافیکی GM200 با پیشرفت ۳۳ درصدی به ترتیب ۳۹۳.۶ (گیگاتکسل)و ۱۹۶.۸ (گیگاپیکسل) در هر ثانیه خواهد رسید. عدم استفاده انویدیا از حافظه های جدید GDDR5X در کارت های سری X80 آینده مبهمی پیش روی این نوع از چیپ ست های تازه وارد قرار داده است. به طور حتم نمی توان انتظار داشت که انویدیا در کارت های میان رده خود از  چیپ ست های حافظه GDDR5X استفاده کند و باید در انتظار مشخصات نهایی محصولات جدید AMD ماند تا سرنوشت حافظه های GDDR5X مشخص شود.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید