افتتاح اولین ساختمان با انرژی صفر در کشور

0

وزیر علوم با حضور در پژوهشگاه مواد و انرژی کرج اولین ساختمان با انرژی صفر کشور را افتتاح کرد .

 این پروژه که ساخت آن از سال 91 آغاز شده است اولین ساختمان با انرژی صفر در کشور است و سومین ساختمان با این خصوصیات در خاورمیانه به حساب می آید.

این ساختمان از معماری سنتی و مدرن در هم آمیخته شده است و از انرژی‌های تجدید پذیر در آن استفاده می‌شود و رویکرد آن این است که مصرف انرژی در این ساختمان راندمان مثبت داشته باشد یعنی میزان تولید انرژی بیشتراز مصرف انرژی باشد. از ویژگی‌های شاخص این ساختمان می‌توان به استفاده از طراحی غیر فعال خورشیدی و جهت گیری بهینه ساختمان ، عایق کاری کامل ساختمان و جلوگیری از وجود پنل‌های حرارتی، استفاده از پنجره بهینه و با سطح نور گذر متناسب،‌استفاده حداکثر از نور روز و نوردهی به کمک سیستم ال ای دی ، استفاده از بادگیر و گلخانه جهت تنفس طبیعی ساختمان و کاهش بارهای حرارتی خصوصا در فصول میانی و استفاده از اینرسی ساختمان جهت پخش بار و کاهش پیک نیاز حرارتی ساختمان.

محمد فرهادی وزیر علوم در حاشیه افتتاح این ساختمان که ساختمان سبز نامیده شده است ابراز امیدواری کرد که تعداد بیشتری از این دست ساختمان ها در آینده ای نزدیک احداث شود زیرا می‌تواند علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی به تولید انرژی نیز کمک کند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید