افتتاح نخستین مرکز ساخت اعضای مصنوعی بدن در “افغانستان”

0

خبرگزاری مبزان – نخستین‌ مرکز ساخت اعضای مصنوعی در مؤسسه ملی معلولان در کابل با حضور مقامات وزارت کار و امور اجتماعی و مسئولان مؤسسه «جی پور فوت» هند افتتاح شد.

افتتاح نخستین مرکز ساخت اعضای مصنوعی بدن در به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، نخستین‌ مرکز ساخت اعضای مصنوعی در مؤسسه ملی معلولان در کابل با حضور مقامات وزارت کار و امور اجتماعی و مسئولان مؤسسه “جی پور فوت” هند افتتاح شد.
 
“جمیله افغان” معاون وزارت کار، امور اجتماعی، شهدا و معلولان افتتاح این مرکز را برای افغانستان یک دستاورد بزرگ دانست و گفت: مردم در گذشته برای درمان و بدست آوردن اعضای مصنوعی به خارج سفر می‎کردند، اما با ایجاد مرکز ساخت اعضای مصنوعی یکی از نیازهای مهم کشور برطرف شد.
 
وی افزود: این مرکز که با همکاری مؤسسه جی پور فوت هند ایجاد شده است، در ابتدا 300 هزار عضو مصنوعی را به طور رایگان در اختیار مردم افغانستان قرار خواهد داد.
 
معاون وزارت کار در ادامه سخنان خود تصریح کرد: هر عضو مصنوعی 20 تا 30 دلار هزینه دارد اما به دلیل وجود مواد خامی که از سوی این مؤسسه تهیه شده در آینده قیمت آن کاهش خواهد یافت.
 
 افغان گفت: در افغانستان به دلیل ناامنی هر روز به آمار معلولان افزوده می‌شود، لذا آمار دقیقی از معلولان در دست نیست، اما با این حال در وزارت کار حدود 17 هزار معلول به ثبت رسیده است.
 
وی همچنین تأکید کرد: 2 نفر از پزشکان افغانستانی برای آموزش در این رشته به هند اعزام شده‌اند و چون این تعداد کافی نیست، از هند درخواست 2 پزشک متخصص شده تا در افغانستان پزشکان افغانستانی را آموزش دهند.
 
«مهتا» رئیس مؤسسه «جی پور فوت» نیز در این مراسم گفت: مرکز ساخت اعضای مصنوعی مرکز دائمی در افغانستان است که از طریق 5 کمپ در کابل و ولایات دیگر، سالانه برای 3 هزار و 738 نفر معلول خدمات عرضه خواهد کرد.
 
مهتا تصریح کرد: سالانه در هند 25 هزار عضو مصنوعی بدن انسان تولید می‌شود که قال استفاده برای یک اسنان برای مدت 30 سال است.
 
وی افتتاح این مرکز را گامی مستحکم برای دوستی افغانستان و هند خواند و گفت: بازتوانی یکی از خدمات حمایتی به معلولان است.
 
رئیس مؤسسه “جی پور فوت” قول داد که در آینده نزدیک 30 عدد ماشین تولید اعضای مصنوعی را به افغانستان اهدا کند.
 
وی در پایان سخنان خود گفت: تلاش می‌شود در مرکز ساخت اعضای مصنوعی پزشکان و افراد بومی را استخدام و آموزش‌های لازم به آنان داده شود.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید