افزایش آمار سکته قلبی در جوانان/ خطر ابتلا به سکته در سیگاری ها پنج برابر است

0

رییس هجدهمین کنگره بیماری‌های قلب و عروق با بیان اینکه شاهد افزایش بیماری‌های قلب و عروق هستیم گفت: 40 درصد مرگ و میرهای بیماری‌های غیر واگیر مربوط به مشکلات قلب و عروق است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ مسعود قاسمی رییس هجدهمین کنگره بین‌المللی قلب و عروق در نشست خبری این کنگره با بیان اینکه در تمام دنیا به ویژه کشورهای در حال توسعه بیماری‌های قلبی‌ عروقی افزایش قابل توجهی داشته‌اند گفت: در بسیاری از کشورهای جهان شیوع بیماری‌های قلبی عروقی همچون سکته قلبی در آقایان به کمتر از 40 سالگی رسیده است. 

وی با اشاره به اینکه در کشور ما نیز امروزه شاهد افرادی مبتلا به بیماری‌های قلبی با سنی کمتر از 35 سال هستیم ادامه داد: افزایش آمارها فقط به دلیل گسترش بیماری نبوده بلکه نسبت به گذشته امکانات تشخیصی بیشتر و سطح اطلاعات جامعه افزایش داشته است.

رییس این کنگره در ادامه اظهار کرد: در کشور ما حدود 40 درصد از مرگ و میرهای مرتبط با بیماری‌های غیر واگیر مربوط به بیماری‌های قلب و عروقی است که آمار بسیار بالایی را به خود اختصاص داده‌ است.

وی با بیان اینکه بیماری‌های غیر واگیر شامل مشکلات قبل و عروق دیابت و بدخیمی‌ها شده، تصریح کرد: سیگار از دیگر علل افزایش بیماری‌های قلب و عروق است به طوری که متاسفانه افراد سیگاری 5 برابر بیشتر شانس ابتلا به بیماری‌های قلب و عروقی را دارند.

وی ادامه داد: افراد پیرامون سیگاری ها 2 برابر بیشتر شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را دارند.

دکتر قاسمی ادامه داد:‌ نمک اضافی از دیگر علل افزایش بیماری‌های قلبی عروقی است که در کشور ما به دلیل مصرف بالاتر از استاندارد نمک شاهد این بیماری‌ها هستیم به طوریکه مصرف نمک و استفاده از فست فودها که حاوی چربی زیاد هستند از علل این بیماری شناخته می‌شوند.

این متخصص قلب و عروق گفت:‌بررسی‌ها نشان داده که شیوع افسردگی در بیماران قلبی عروقی تا 40 درصد است که تاثیرات بسیار مخربی در روش‌های درمانی بیمار و تیم پزشکی دارد. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه امروزه کشورمان از نظر درمانی بسیار پیشرفته بوده و تمام روش‌های معمول دنیا در کشور ارائه می‌شود، بیان داشت: در عرصه پیشگیری دچار مشکل هستیم به طوریکه امروزه بسیاری از مراکز دولتی یا خصوصی از روغن‌های جامد استفاده می‌کنند که همین موضوع کافی است تا افراد طی دو دهه زندگی دچار تغییرات بسیار وحشتناک در قلب و عروق شوند. 

رییس این کنگره اظهار کرد: شیوه‌های نامناسب زندگی موجب شده امروزه شاهد بروز دیابت تیپ 2 که در گذشته تنها مربوط به بزرگسالان بود در نوجوانان و حتی کودکان باشیم. 

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر پوشش بیمه‌ای بروز بیماری های قلبی اظهار کرد:‌ امروزه آنژیوگرافی و حتی عمل قلب تحت پوشش بیمه قرار دارد ولی روش‌های جدیدی که به سیستم بهداشت و درمان اضافه می‌شوند 2 تا 3 سال زمان نیاز دارند تا مورد بررسی و پوشش بیمه‌ای قرار گیرند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید