افزایش بی سابقه گرمای هوا در سال 2016 باعث شگفتی دانشمندان شده است

0

افزایش بی سابقه گرمای هوا در سال 2016 باعث شگفتی دانشمندان شده است

این روزها در شرایط آب و هوایی بسیار گرم تابستان قرار داریم و از قرار معلوم، بنا بر گزارش ها و آمارهای منتشر شده تا همین جا نیز سال 2016 گرم ترین سال تاریخ زمین بوده است. با وجود اینکه چنین اتفاقی از سوی دانشمندان پیش بینی می شد، اما جهش بسیار زیاد و افزایش بی سابقه گرمای هوا باعث شگفتی متخصصین شده است.

هفته گذشته بود که NASA و NOAA در دو گزارش جداگانه اعلام کردند ماه ژوئن دارای بیشترین دمای هوای ثبت شده از تاریخ 1880 به بعد بوده است. به این ترتیب حالا 14 ماه متوالی است که رکورد گرم ترین ماه های کره زمین شکسته می شود و این اتفاق در نوع خود طولانی ترین رکورد شکنی دمای هوا نیز به شمار می رود. بسیاری از دانشمندان اعلام کرده اند که با وجود پیش بینی ها مبنی بر افزایش دما، انتظار چنین جهشی در دمای هوا را نداشته اند. برای مثال سازمان جهانی تحقیقات آب و هوایی WMO افزایش نسبتا کم دما در مقایسه با سال های قبل را پیش بینی کرده بود اما این گمان نادرست بود و افزایش دما بسیار بیش از آنچه تصور میشد رخ داده است. همچنین محققان این سازمان در حال بررسی شواهد مربوط به دمای هوا در کشور کویت در هفته گذشته هستند که دمای 54 درجه سلسیوس در آن به ثبت رسیده و به این ترتیب به گرم ترین دمای ثبت شده در نیمکره شرقی تبدیل خواهد شد. افزایش دما به همراه آب شدن یخ های قطبی و افزایش میزان کربن دی اکسید در جو باعث می شوند فرآیند خنک شدن دمای کره زمین مدت زمان بیشتری طول کشیده و به این ترتیب احتمال رکورد شکنی مجدد سال 2016 برای ثبت رکورد گرم ترین دمای ثبت شده در کل کره زمین نیز وجود دارد.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید