افزایش سطح روابط با انگلیس نیاز به اصلاح قانون ندارد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از ایسنا؛ سید حسین نقوی حسینی اظهار کرد: نمایندگان مجلس نهم در اوایل کار به جهت رفتارهای خصمانه دولت انگلیس علیه جمهوری اسلامی ایران قانونی را به تصویب رساندند که به موجب آن دولت موظف به کاهش سطح روابط با انگلیس می‌شد.

وی افزود:‌در همان قانون به دولت اجازه داده شده که اگر دولت انگلیس دست از رفتارهای خصمانه و معاند خود بردارد و متعهد به ادامه سفارت خانه اش در چارچوب روابط دیپلماتیک شود، دولت می‌تواند سطح روابط را تغییر دهد بنابراین افزایش سطح روابط نیاز به اصلاح قانون ندارد و این کار در اختیار دولت است.

 نمایندگان مجلس نهم در ششم آذرماه سال 1390 قانون کاهش روابط با انگلیس را به تصویب رساندند که به موجب ماده واحده آن  وزارت امورخارجه موظف شد در چهارچوب حفظ منافع ملی و دفاع از حقوق ملت بزرگ ایران ظرف دوهفته، روابط سیاسی را با دولت انگلیس به سطح کاردار تنزل دهد و روابط اقتصادی و بازرگانی را نیز به حداقل ممکن برساند.

طبق تبصره یک این قانون در صورت تغییر سیاست‌های خصمانه کشور مزبور وزارت امورخارجه می‌تواند سطح روابط را ارتقاء دهد.

 همچنین بر اساس تبصره 2 آن  وزارت امور خارجه موظف شد در مورد سایر کشورهایی که رفتار مشابه انگلیس داشته باشند، گزارشی جهت اخذ تصمیم مناسب به مجلس شورای اسلامی تقدیم کند.

 

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید