افزایش همکاری صنعتی شریف و امپریال کالج

0

رئیس پژوهشکده علوم بالادستی دانشگاه صنعتی شریف گفت: افزایش همکاری‌های بین‌المللی و انتقال تکنولوژی‌های روز دنیا به داخل کشور هدف اصلی دعوت از دانشجویان امپریال کالج لندن است.

به گزارش خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی ؛ دکتر شهاب آیت‌اللهی رییس پژوهشکده علوم بالادستی دانشگاه صنعتی شریف در نشست با دانشجویان امپریال کالج لندن که ظهر امروز در ساختمان شیخ بهایی این دانشگاه برگزار شد، گفت: دانشگاه صنعتی شریف پیرو سیاست‌های اخیر وزارت نفت با محور ازدیاد برداشت از مخازن نفتی برای افزایش همکاری های بین‌المللی اقدام به دعوت از دانشجویان امپریال کالج لندن نموده تا آخرین دستاوردهای دو دانشگاه مورد بررسی قرار گیرد.

وی در خصوص مهم‌ترین هدف دعوت از دانشجویان امپریال کالج اظهار داشت: مهم‌ترین هدف دانشگاه صنعتی شریف ارتباط‌های علمی و انتقال تکنولوژی است که این جلسات زمینه‌های آموزشی و تحقیقاتی مناسبی را برای ما فراهم می‌کند. همچنین وزارت نفت اصرار به همکاری‌های بین‌‌المللی دانشگاه‌ها با دیگر نقاط دنیا دارد.

رییس پژوهشکده علوم بالادستی صنعتی شریف بیان کرد: امپریال کالج از معتبرترین دانشگاه‌ها در زمینه نفت است، همچنین هشتمین دانشگاه معتبر در دنیا و سومین در اروپا در زمینه نفت به حساب می‌آید. به علاوه انجمن امپریال کالج فعال‌ترین انجمن نفت اروپا محسوب می‌شود و هر ساله بازدیدهای میدانی انجام می‌دهد که امسال با توجه به مساعد شدن شرایط علاقه‌مند به آمدن به ایران شدند.

آیت‌اللهی در خصوص مخزن کوپال اذعان داشت: اقدامات بسیار خوب وزارت نفت در واگذاری تحقیقات به بخش بالادستی نفت به دانشگاه‌های بزرگ کشور و استفاده از تجربیات جهانی محور مناسبی برای اقدام به کارهای مشترک علمی است. بر این اساس صنعتی شریف و پژوهشکده بالادستی نفت اقدام به تحقیقاتی در جهت ازدیاد برداشت از میدان نفتی کوپال کرده است، مخزن کوپال یکی از مخازن نفتی کشور است که به دانشگاه شریف واگذار شده تا بر روی آن کار کند، امیدواریم بتوانیم برای ازدیاد برداشت از تکنولوژی‌های روز دنیا استفاده کنیم در این زمینه وزارت نفت هم بودجه قابل قبولی را در اختیار ما گذاشته است.

وی افزود: شرکت کنندگان این پروژه 23 نفر از جوانان نفتی دنیا هستند و در آینده مسئولان شرکت‌های نفتی می شوند که امیدواریم با آشنایی با فرهنگ ایرانی بتوانیم شاهد افزایش تعاملات با آنها باشیم.

رییس پژوهشکده علوم بالادستی دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: این دانشجویان تحصیلات تکمیلی رشته نفت از 13 الی 22 اردیبهشت از مراکز پژوهشی دانشگاهی و نفتی ایران بازدید می کنند.

آیت‌اللهی ادامه داد: برگزاری این بازدیدهای علمی می تواند باعث تشویق سایر دانشگاهیان برای آشنایی با دستاوردهای کشورمان و افزایش ارتباطات با ایران شود.

خبرنگار باشگاه خبرنگاران بعد از نشست به سراغ دانشجویان امپریال کالج رفت و به مصاحبه با آنها پرداخت. یکی از دانشجویان در خصوص ارزیابی‌ خود از دانشگاه صنعتی شریف گفت: این دانشگاه تمیز بوده و دانشجویانش خوش‌رو و مهمان‌نواز هستند به علاوه فضای دانشگاه حرفه‌ای است.

دانشجویی دیگر عنوان کرد: ما فکر می‌کنیم بین شریف و امپریال کالج شباهت‌های زیادی وجود دارد و یک سری لینک‌هایی مانند پروفسور محسن مسیحی از شریف که در امپریال کالج است در این زمینه بی‌تأثیر نبوده این سفر زمینه همکاری‌های مشترک را فراهم می‌کند که امیدواریم دنباله‌دار باشد.

دانشجوی دیگری  اظهار داشت: وقتی امکانات دو دانشگاه را مقایسه می‌‌کنم برایم جالب است چرا که با وجود تحریم‌ها و شرایط ایران دانشجویان توانستند در سطح بالایی تحقیقات خود را ادامه دهند.

دانشجوی دیگری در خصوص نگاه خود قبل از سفر به ایران و اکنون بیان کرد: در ابتدا تا حدی برای آمدن به ایران مردد بودم ولی با صحبت‌هایی که با پروفسور مسیحی داشتم و مطالعاتی را که درباره ایران انجام دادم به این نتیجه رسیدم که به ایران سفر کنم اکنون که به ایران آمده‌ام نظرم کاملاً مثبت است و علاقه‌مند شده‌ام که درمورد ایران بیشتر بدانم.

دانشجویی دیگر در خصوص حمایت‌های امپریال کالج گفت: امپریال کالج 100 درصد از طرح‌های دانشجویان حمایت می‌کند و برای مسئولان دانشگاه مهم نیست تحقیق کجای دنیا در حال انجام است مهم‌تر از آن موضوع و ارتباط آن با خود دانشگاه است و اینکه چقدر تأثیرگذار است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید