افزایش 10 درصدی تعرفه‌ها تصمیم‌های شخصی و سليقه‌ای پزشکان را به دنبال دارد

0

نایب رییس مجمع پزشکی کشور با اشاره به این که تعرفه‌های اعلامی متناسب با افزایش هزینه‌ها نبوده، گفت: این امر منجر به تصمیم گیری‌‎های سليقه‌ای پزشکان می شود.

دکتر لاله تدین نایب رییس مجمع پزشکی کشور درگفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با اشاره به این که باید دو ویژگی در تعیین تعرفه‌ها لحاظ شود، اظهار داشت: میزان افزایش تعرفه ها باید متناسب با هزینه های سرمایه گذاری؛ ارزش کاری پزشک و افزایش تعرفه سایر خدماتی باشد که پزشکان هم مانند سایر مردم به آنها نياز دارند.

وی در بیان ویژگی دوم افزود: بیمه ها باید بتوانند پوشش مناسبی از تعرفه‌ها داشته باشند تا به تناسب افزایش صحيح تعرفه، سهم پرداختي از جيب مردم قانونی و عادلانه باشد.

وی به اعتراض مسئولان سازمان نظام پزشکی به افزایش 10 درصدی تعرفه ها اشاره کرد و بیان داشت: عدم اعلام به موقع تعرفه ها و نامتناسب بودن آن با افزایش هزینه ها سبب می شود تا درصدی از جامعه پزشکی متناسب با افزایش هزینه ها تغییری را در تعرفه های خود لحاظ کنند.

به گفته تدین زمانی تصمیم متولیان امر قابل احترام است که در زمان خود و بر مبنای کار کارشناسی انجام شده توسط نمایندگان جامعه پزشکی صورت گرفته باشد.

نایب رییس مجمع پزشکی کشور در پاسخ به این سوال که اگر قرار بود نظرات کارشناسانه وزارت بهداشت و نظام پزشکی در تعیین تعرفه‌ها لحاظ نشود چرا از کارشناسان قیمت تمام شده خدمات را درخواست کردند، اظهار کرد: به این نتیجه رسیدیم که همدلی از هم زبانی بهتر است.

تدین یادآور شد: با این روش ها بار مالی مردم کمتر نمی‌شود زیرا در کشور ما پوشش بیمه ای مناسبی وجود ندارد. تجمیع بیمه‌ها ، تامین منابع بیمه ای برای پوشش مناسب خدمات درمانی و داشتن کد شناسه به این منظور که هر منبع برای کدام خدمت اختصاص داده شده است می تواند راه‌گشای بسیاری از مشکلات باشد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید