“افغانستان”، اصلی‌ترین مقصد صادرات خراسان شمالی است

0

خبرگزاری میزان – مدیرکل صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی اعلام کرد: افغانستان در نیمه نخست امسال با پذیرش 35.5 درصد از کالاهای تولیدی صادر شده، اصلی‌ترین مقصد صادراتی این استان بوده است.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “یحیی نیکدل” مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان خراسان شمالی، میزان صادرات کالا از این استان در شش ماه نخست امسال را 354 هزار تن اعلام و بیان کرد: کشورهای هند، ترکمنستان و عراق نیز بعد از افغانستان به ترتیب با 30.7، 17.34 و هفت درصد، عمده‌ترین مقاصد صادراتی کالاهای خراسان شمالی بوده‌اند.
 
وی ارزش کالاهای صادراتی این استان در نیمه نخست امسال را 91 میلیون دلار عنوان کرد و گفت: بر این اساس 53.52 درصد از برنامه هدف‌گذاری شده صادراتی استان در سال 94، که 170 میلیون دلار بوده، تحقق یافته است.
 
نیکدل با مقایسه میزان صدور کالاهای تولیدی این استان نسبت به نیمه نخست پارسال افزود: صادرات امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل از نظر وزنی 14.2 درصد و از نظر ارزشی 9 درصد کاهش داشته است.
 
این مقام ایرانی عمده کالاهای صادراتی این استان در نیمه نخست جاری را محصولات پتروشیمی شامل اوره، ملامین و آمونیاک، اکسید آلومینیوم، محصولات فولادی، محصولات پلاستیکی شامل پلاستیک رولی از جنس پلی اتیلن، پریفرم، درب بطری و ظروف یکبار مصرف، محصولات ساختمانی شامل عایق رطوبتی ،سیمان، لوله پلی اتیلن و سنگ ساختمانی عنوان کرد.
 
وی افزود: همچنین اقلامی از مواد غذایی شامل کیک، کلوچه، رب گوجه‌فرنگی، بلغور غلات، محصولات کشاورزی، فرش، مصنوعات کاغذی و لوازم منزل به کشورهای هدف صادراتی ارسال شده است.
 
در شش ماه نخست پارسال 413 هزار تن کالا به ارزش 100 میلیون دلار از استان خراسان شمالی به خارج از ایران صادر شده بود.
 

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید