“افغانستان” حدود یک و نیم میلیون کاربر اینترنت دارد

0

خبرگزاری میزان – شرکت کنندگان در نشست رسانه های اجتماعی افغانستان گفتند که کاربران اینترنت در این کشور به سرعت درحال رشد هستند و حدود یک و نیم میلیون کاربر فعال دارد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “راضیه معصومی” از دست اندرکاران این نشست و مسئول راه اندازی کمپین “افغانستان به تو احتیاج دارد” گفت که بر اساس آمار رسمی وزارت مخابرات 900 هزار نفر در سال 2014 میلادی در این کشور عضو صفحه اجتماعی فیس بوک هستند.

وی افزود که هنوز آمارهای سال 2015 کاربران اینترنت به دست ما نرسیده است، ولی احتمال می رود که کاربران شبکه های اجتماعی در این کشور به حدود دو برابر برسد.

سومین دوره نشست رسانه های اجتماعی افغانستان با حضور 1500 نفر در قصر ملکه باغ باستانی «بابر» واقع در غرب کابل برگزار شد و شامگاه سه شنبه به کار خود پایان داد.

80 درصد شرکت کنندگان در این نشست را شهروندان کابل تشکیل می دادند و بقیه از سایر استان های افغانستان دعوت شده بودند. بودجه این نشست های سالانه را سفارت آمریکا در کابل پرداخت می کند.

در این نشست ها، استادان روزنامه نگاری اجتماعی از کشورهای مختلف آخرین یافته های این رشته را با تکیه بر چگونگی استفاده از فضای مجازی و ایمن سازی آن، به شرکت کنندگان آموزش می دهند و جدیدترین تحولات در عرصه رسانه های اجتماعی را مورد بحث و بررسی قرار می دهند.

“چگونگی استفاده از توئیتر”، “حریم خصوصی”، “امنیت سایبری”، “نحوه کار با اینستاگرام”، “روزنامه نگاری مجازی”، “اخلاق رسانه ای” و “برخورد مردم با شبکه های اجتماعی” از جمله عنوان های کارگاه های آموزشی سومین سال نشست رسانه های اجتماعی افغانستان بوده است و در کنار آن، فیلم های آموزشی درباره تاثیرات شبکه های اجتماعی در وقوع انقلاب ها و جنبش های اجتماعی برای آنان به نمایش درآمد.

مسئول کمپین “افغانستان به تو احتیاج دارد” افزود: ما از کاربرانی که به این کمپین پیوستند دعوت کردیم تا با توجه به موج شدید مهاجرت از افغانستان، پیام های خود را در این باره منتشر کنند و خطرات آن را به شهروندان گوشزد کنند.

وی گفت: ما این پیام را به جوانان منتقل کردیم که اگر خود در قبال تحولات افغانستان و پیشرفت کشور به ایفای مسئولیت نپردازند، خارجی ها نمی توانند به مردم این کشور کمک کنند.

“عنایت امر آزاد» یکی دیگر از دست اندرکاران نشست رسانه های اجتماعی افغانستان و مسئول طرح ‘خبرنگاری – شهروندی’ این نشست گفت که اینستاگرام در افغانستان رو به رشد است و طرفداران زیادی در کشور پیدا کرده است.

وی درباره آمار تعداد استفاده کنندگان از شکبه های اجتماعی مختلف در افغانستان گفت که آمار به صورت تفکیک شده برای هر کدام از این شبکه ها وجود ندارد، اما حدود 80 درصد از کاربران اینترنت در این کشور برای اینکه بتوانند از یوتیوپ دانلود کنند، از جی میل استفاده می کنند.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید