“افغانستان” سالانه 9 میلیارد دلار برای مبارزه با تروریسم هزینه می کند

0

خبرگزاری میزان – یافته های موسسه برابری صلح و دمکراسی (ای دی پی) نشان می دهد که دولت افغانستان سالانه بیش از 9 میلیارد دلار را که بیشتر از کل بودجه این کشور است در مبارزه با تروریسم هزینه می کند.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان،  “ادریس عمرزاد” معاون این موسسه روز دوشنبه در کابل به خبرنگاران گفت: یافته های تازه این موسسه نشان می دهد که نزدیک به 25 میلیون دلار در روز از طریق شورای عالی صلح افغانستان برای تامین صلح و برقراری امنیت هزینه می شود، اما با این وجود، خشونت ها در این کشور کاهش نیافته است.

افغانستان در ماه های اخیر شاهد تشدید عملیات آدم ربایی، عملیات انتحاری و نبرد با گروه طالبان در جبهه های مختلف شمال، جنوب، غرب و شرق این کشور بوده است.

طالبان در یک ماه اخیر علاوه بر حمله گسترده به شهر «قندوز» واقع در شمال شرق افغانستان، حمله های گسترده ای را به چندین شهرستان در استان های مختلف تدارک دیدند و گاه یک شهرستان، چندین بار بین نیروهای دولتی و طالبان دست به دست شده است.

عمرزاد گفت که در سال 2015 رقم این هزینه ها بیشتر از سال 2014 خواهد بود.

“نجیبه ایوبی” یک فعال جامعه مدنی افغانستان نیز در این نشست گفت: هزینه ای که دولت در سال گذشته برای منازعه و افراط گرایی اختصاص داده بود، آسیب بزرگی به توسعه زیربناها، آموزش و پرورش و بهداشت وارد کرده است.

وی گفت: با توجه به تشدید جنگ و افراط گرایی، انتظار می رود که امسال هزینه تحمیل شده به افغانستان برای تامین صلح در کشور بسیار بیشتر از سال گذشته باشد.

براساس یافته های این نهاد جنگ و منازعات در افغانستان، بسیاری از شهروندان افغانستان، به دلیل ناامنی وادار به مهاجرت از کشور شده اند.

روزانه هزاران نفر از جوانان افغانستان از کشور مهاجرت می کنند و با وجود آگاهی از مصیبت ها و خطرات احتمالی در راه مهاجرت های غیرقانونی به کشورهای آسیایی و اروپایی، از تصمیم خود برای خروج از کشور دست برنمی دارند.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید