اقدام محافظه کارانه: بررسی ماوس گیمینگ ترمالتیک Ventus Z

0

اقدام محافظه کارانه: بررسی ماوس گیمینگ ترمالتیک Ventus Z

تاکنون بررسی های مختلفی از ماوس های ترمالتیک در سایت منتشر کرده ایم که هر یک به نوعی توانسته اند نظرات را جلب کرده یا به خاطر داشتن برخی خصوصیات عجیب چندان مورد توجه قرار نگیرند. اخیرا ترمالتیک ماوس تازه ای به نام Ventus Z برایمان ارسال کرده که می خواهد محبوب دل ها باشد! آن ها سعی کرده اند با در نظر گرفتن فاکتور های مختلف محصولی ارائه دهند که امکانات اصلی در کنار برخی ویژگی های جانبی کاربردی را به کاربر ارائه می دهد.

بخش کندویی شکل می خواهد کف دستتان را خنک نگه دارد!

 طراحی

ماوس گیمینگ Ventus Z تا حدودی رویکردی محافظه کارانه دارد. Ventus Z طراحی ارگونومیک خوبی داشته و برای کسانی که می خواهند کل دستشان را روی ماوس قرار دهند کاملا ایده آل است. دکمه های اصلی بزرگ با عمر ۲۰ میلیون بار کلیک ساخت OMRON و scroll بزرگ با روکش لاستیکی، استفاده از این دکمه های اصلی را بسیار ساده تر کرده اند. علاوه بر این هفت دکمه دیگر در اختیار دارید که تمامی آنها قابل برنامه ریزی بوده و در کل می توان پنج پروفایل برای این ماوس تعریف کرد. نکته مثبت درباره Ventus Z وجود ۲۵۶ کیلوبایت حافظه داخلی است که می تواند تمامی تنظیمات مربوط به دکمه ها و پروفایل ها را ذخیره کرده و بدین ترتیب در هر جایی و روی هر سیستمی، این پروفایل ها برایتان قابل دسترس و استفاده خواهند بود.

در کل ده دکمه قابل برنامه ریزی در نظر گرفته شده است

این دکمه های اضافی در سمت چپ ماوس قرار گرفته اند. ترمالتیک سعی کرده تا اعمال تغییراتی در ارتفاع و نوع طراحی هر یک، بین آنها تمایز ایجاد کرده و گیمرها بدون نگاه کردن به ماوس بتوانند با لمس سریع دکمه ها، دکمه مورد نظرشان را پیدا کنند. ترمالتیک دکمه ای به نام Sniper Button دقیقا در محل قرار گیری انگشت شست در نظر گرفته که احتمالا پر استفاده ترین کلید جانبی در بازی ها و کاربرد های مختلف خواهد بود. این دکمه پتانسیل خوبی برای استفاده های مختلف دارد که می توانید به خوبی از آن بهره ببرید!

طول کابل این ماوس ۱.۸ متر با روکش پارچه ای برای محافظت بیشتر از کابل است. اتصال USB نیز دارای روکش طلایی است تا رسانایی آن بیشتر شود. در زیر ماوس بخشی برای تغییر وزن نیز در نظر گرفته شده است. سه وزنه در این بخش در نظر گرفته شده که هر یک ۴.۵ گرم وزن دارند و به کمک آنها می توان وزن بخش انتهایی ماوس را تا حدودی تغییر داد.

سه وزنه ۴.۵ گرمی برای تنظیم وزن ماوس

یکی از مواردی که می تواند در کار گیمر ها خلل ایجاد کند بحث تعرق دست بخصوص در زمان استفاده از ماوس است. ترمالتیک نیز به این نکته توجه داشته و سعی کرده در برخی محصولاتش راهکارهایی برگزیند تا مسئله تعرق دست را تا حدودی برطرف کند. استفاده از روکش ضد تعرق، شیارها و مسیرهایی برای عبور هوا و حتی استفاده از فن داخل ماوس جزو راهکارهایی بوده که تا کنون ترمالتیک در محصولات مختلف اش استفاده کرده است. در این ماوس نیز شاهد استفاده از روکش ضد تعرق هستیم و در عین حال، بخش توری شکل با سوراخ های نسبتا بزرگ و دو شیار در کناره های ماوس، سعی می کنند تا مسیری برای عبور جریان هوا فراهم کنند.

۱۶.۸ میلیون گزینه برای رنگ نشان TteSports و scroll در اختیارتان قرار دارد!

نشان سری Tt eSports نیز در زیر این بخش قرار داشته و با LED های رنگی شکل جذاب تری به این ماوس داده است. در عمل باید گفت که روکش مات و ضد تعرق نسبتا مناسب بوده (کارایی مشابه با دیگر نمونه های موجود در بازار)، اما شیار های و سوراخ های در نظر گرفته شده را می توان یک راهکار فانتزی دانست که شاید در عمل آنطور که انتظار دارید نباشند. زیرا وقتی دسستان را روی ماوس گذاشته اید، تقریبا شیار های کناری که برای عبور هوا تعبیه شده اند را نیز میپوشانید و در عمل فضای زیادی برای عبور هوا وجود نخواهد داشت!

 

اجزای داخلی

همانطور که اشاره کردیم، کلید های این ماوس از سری OMRON با عمر ۲۰ میلیون کلیک است. سنسور لیزری Avago 9500 دقتی حداکثر تا ۱۱۰۰۰ نقطه در اینچ فراهم کرده و پردازش عملکرد دکمه ها و حرکت ماوس نیز بر عهده میکرو کنترلر ۳۲ بیتی ARM CORTEX M3 است. کاربر این امکان را دارد تا به کمک نرم افزار اختصاصی این ماوس، برای دکمه ها عملکرد های مختلف تعریف کرده و از طریق دکمه های در نظر گرفته شده روی ماوس، بین آن ها در هر لحظه که بخواهد سویچ کند. این تنظیمات شامل حداکثر دقت سنسور و همچنین نرخ ارسال اطلاعات روی پورت USB نیز می شود. حداکثر نرخ ارسال اطلاعات در این ماوس برابر با هزار هرتز است.

 

ترمالتیک سعی کرده تا طراحی دکمه های جانبی متمایز از هم باشند

 

تجربه استفاده

تاکنون انواع مختلفی از ماوس های ترمالتیک را بررسی کرده ایم. Level 10 M Advanced با طراحی عجیب و غریب خود ممکن است مورد پسند هر کسی نباشد. ماوس Theron Plus نیز با داشتن اتصال بلوتوث و قیمت بالا تنها کاربران خاص خود را دارد. در این میان Ventus Z نمونه ای است که به احتمال زیاد گیمر ها و کاربران مختلف را به خوبی به خود جذب خواهد کرد. این ماوس با ابعاد نسبتا بزرگ خود به خوبی در دست جای گرفته و روکش ضد تعرقی که دارد حس خوبی در استفاده از آن ایجاد می کند.

نرم افزار اختصاصی برای برنامه ریزی دکمه ها و تغییر رنگ

دسترسی به دکمه های جانبی نسبتا مناسب است و قطعا دکمه Sniper برایتان مفید واقع می شود. حرکت ماوس روی سطوح مناسب بوده و با وجود دقت بالا، کاربران دیگر علاوه بر گیمر ها می توانند از این ماوس در کارهای مختلف سود ببرند. طراحی نرم افزار ماوس مشابه با دیگر محصولات تولید شده توسط ترمالتیک است. بخشی برای تنظیمات مربوط به پروفایل ها کلید ها در نظر گرفته شده و از آنجا که این محصول در رده RGB قرار میگیرد، یک صفحه اختصاصی برای تنظیمات مربوط به رنگ نیز در نظر گرفته شده است.

ترمالتیک قیمت ۶۰ دلار را برای این ماوس در نظر گرفته است که با توجه به طراحی و امکانات موجود قیمت نسبتا معقولی است. اگر این محصول همچنان برایتان گران قیمت است، اندکی صبر کنید. به زودی بررسی نسخه ارزان تر این محصول را نیز روی سایت قرار خواهیم داد. شاید آن موقع بتوانید انتخابی بهتر داشته باشید!

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید