امارات در صدد ساخت یک کوه مصنوعی است

0

بر اساس اعلام نشریۀ «تجارت عربیِ» دوبی، کارشناسان سازمان دانشگاهی پژوهش‌های جوی (یو‌سی‌‎ای‌آر) که مدیریت سازمان ملی پژوهش‎های جوی امریکا در ایالت کلرادو را برعهده دارد، در حال مطالعه بر روی مدل‌سازی دقیق این پروژه هستند.

از منظر نظری، یک کوه می‌تواند بارش‌ها را محدود به یک منطقۀ خاص کند. در واقع قرار است این کوه مصنوعی به تجمیع هوای مرطوب در یک نقطه و بارش در آن منطقه کمک کند.

به گفتۀ کارشناسان این پروژه که بخش مطالعاتی آن 275 هزار دلار هزینه برای امارات در برداشته است، اولین گزارش از فاز اول تابستان سال جاری ارائه خواهد شد.

هنوز مکان پیش‌بینی شده برای استقرار این کوه مصنوعی اعلام نشده است.

شهروندان امارات به طور متوسط روزانه حدود 550 لیتر آب مصرف می‌کنند، این در حالی است که میانگین بین‌المللی تعیین شده برای مصرف آب در روز بین 170 تا 300 لیتر است.

امارات متحدۀ عربی در سال گذشته حدود 558 هزار دلار صرف بارور کردن ابرها در سراسر این کشور عربی کرد، اما تداوم این روند در دراز مدت به دلیل بروز مشکلات آب‌وهوایی امکان‌‎پذیر نیست.

در طول چند دهۀ گذشته، گرمایش زمین منطقۀ خاورمیانه به خصوص کشورهای حوزۀ خلیج فارس را با مصائب بسیاری همچون خشک‌شدن رودخانه‌‎ها، از میان رفتن زمین‌های کشاورزی و در نهایت افزایش بهای مواد غذایی روبرو کرده است. 

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر
رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت
اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید