امام حسین (ع) و سخنان زیبای ایشان

0

گیگر :

برای شما عزیزان سخنان زیبا از امام حسین (ع) نیز در این بخش قرار داده ایم.ناتوان ترین مردم کسی است که از دعا کردن واماند و بخیل ترین مردم کسی است که از سلام کردن واماند. چه دارد آن کس که تو را ندارد؟ و چه ندارد آن که تو را دارد؟ آن کس که به جای تو چیز دیگری را پسندد و به آن راضی شود،

 

مسلما زیان کرده است . آن که در کاری که نافرمانی خداست بکوشد، امیدش را از دست می دهد و نگرانیها به او رو می آورد. بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند. چیزى را بر زبان نیاورید که از ارزش شما بکاهد.

 

نیاز مردم به شما از نعمتهای خدا بر شما است، از این نعمت افسرده و بیزار نباشید. برحذر باشید از ستم کردن بر کسی که جز خدا کسی را ندارد. قومی خدا را به امید پاداش نیایش می‌کنند. این عبادت بازرگانان است. گروهی از روی ترس، بندگی می‌کنند. این نوع بندگی مخصوص بردگان است. مردمی خدا را از باب سپاس نعمت‌‌های او ستایش می‌کنند.

 

امام حسین (ع) و سخنان زیبای ایشان

 

این روش آزادگان است. بهترین ثروت آن است که انسان به وسیله آن آبروی خود را حفظ نماید. اگر حوادث سه گانه فقر، بیماری و مرگ وجود نداشت، انسان در برابر هیچ چیز سر فرود نمی‌آورد. به یاد آور مردن پدران و فرزندانت را، کجا بودند و اکنون رهسپار چه جایی شده اند؟

 

می بینم که تو نیز به همین زودی به آنان خواهی پیوست و باعث عبرت دیگران خواهی گشت . چه آسان است مرگى که در راه رسیدن به عزّت و احیاى حق باشد، مرگ عزتمندانه جز زندگى جاوید و زندگى ذلیلانه جز مرگ همیشگى نیست. هر یک از دو نفـرى که میان آنها نزاعى واقع شود و یکـى از آن دو رضایت دیگرى را بجـویـد ،

 

سبقت گیـرنـده اهل بهشت خـواهـد بــود. جز به یکى از سه نفر حاجت مبر: به دیندار، یا صاحب مروت، یا کسى که اصالت خانوادگى داشته باشد. رستگـار نمی شوند مـردمـى که خشنـودى مخلـوق را در مقـابل غضب خـالق خریدنـد. آن که در کاری که نافرمانی خداست بکوشد امیدش را از دست می دهد و نگرانیها به او رو می آورد.

 

امام حسین (ع) و سخنان زیبای ایشان

 

بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. عاجزترین مردم کسی است که نتواند دعا کند گریه از ترس خدا سبب نجات از آتش جهنّم است آن که در کاری که نافرمانی خداست بکوشد امیدش را از دست می دهد و نگرانیها به او رو می آورد.

 

بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد. هیچ کس روز قیامت در امان نیست ، مگر آن که در دنیا خدا ترس باشد. کسانی که رضایت مخلوق را به بهای غضب خالق بخرند، رستگار نخواهند شد. کسی که بخواهد از راه گناه به مقصدی برسد ، دیرتر به آروزیش می رسد و زودتر به آنچه می ترسد گرفتار می شوند.

 

کسی که برای جلب رضایت و خوشنودی مردم ، موجب خشم و غضب خداوند ی، خداوند او را به مردم وا می گذارد. کسی که تو را دوست دارد، از تو انتقاد می کند و کسی که با تو دشمنی دارد، از تو تعریف و تمجید می کند از نشانه های عالم ، نقد سخن و اندیشه خود و آگاهی از نظرات مختلف است .

پاسخ دهید