امروز به اندازه یک سوم تاریخ کشور تخت icu افتتاح شد

0

وزیر بهداشت در مراسم افتتاح همزمان 1714 تخت مراقبت های ویژه:

وزیر بهداشت گفت: به اندازه یک سوم تخت‌ مراقبت‌های ویژه که از ابتدا در ایران داشته‌ایم امروز تخت icu افتتاح شد.

خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم افتتاح همزمان 1714 تخت مراقبت‌های ویژه ضمن قدردانی از همه افرادی که به اجرای طرح تحول نظام سلامت کمک کرده‌اند، بیان کرد: راه‌اندازی و تجهیز هر کدام از تخت‌ها بالغ بر 500 میلیون تومان هزینه داشته است همچنین برای راه‌اندازی 1714 تخت آی سی یو بیش از 700 میلیارد تومان هزینه‌ کرده‌ایم، امیدواریم باقیمانده این طرح را در نیمه اول سال 95 به پایان برسانیم. 

 

وی ادامه داد: این تعداد تخت در واقع به اندازه 30 درصد از تمامی تخت‌های مراقبت‌های ویژه در طول تاریخ کشور بوده است.  در همین راستا دانشگاه‌های علوم پزشکی تلاش کرده‌اند تا این تعداد تخت در اختیار مردم قرار گیرد. 

 

قاضی‌زاده هاشمی، با اشاره به بحران جدی کشور در مورد تخت‌های ICU و NICU عنوان کرد: نزدیک به 41 شهر از این 200 شهر، مناطق محروم بوده‌اند، هر چند که مردم خراسان جنوبی باهوش و توانمند هستند و تعداد شهدا و افراد برجسته علمی این استان در کشور کم نیست، اما به علت موقعیت جغرافیایی محرومیت‌هایی را داشته است. در همین راستا، طی دو سال اخیر بالغ بر 100 پزشک متخصص و فوق تخصص به این استان آمده‌اند. 

 

وی افزود: ما شرمنده‌ایم که نتوانستیم امکانات لازم را در اختیار این پزشکان قرار دهیم و حتی حق‌الزحمه آنها را پس از سپری شدن مدت طولانی می‌دهیم.

 

قاضی‌زاده هاشمی، ضمن امیدواری از اجرای دیگر برنامه‌های طرح تحول سلامت اظهار کرد: خوشحالیم که شرایط اقتصادی کشور در حال تغییر است امیدواریم که در دوره پسابرجام بتوانیم با سرعت بیشتر و حمایت مجلس شورای اسلامی با اطمینان بیشتر در حوزه سلامت قدم برداریم. 

 

وی ضمن تبریک به نمایندگان مجلس دهم گفت: مطمئن هستم که مجلس آینده به اندازه مجلس فعلی که بسیار کمک کرد، به سلامت مردم اهمیت می‌دهد، زیرا سلامت جزو اولویت‌های امروز بشر است و هیچ کشوری نمی‌تواند ادعای توسعه، پیشرفت و تحول در اقتصاد را داشته باشند بی‌آنکه در این بخش سرمایه‌گذاری کند. انتظار می‌رود که همه بزرگان به حوزه سلامت و وزارت بهداشت کمک کنند. 

 

وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم باید مراقب سلامت خود باشند و بهداشت عمومی را برای عدم ابتلا به بیماری رعایت کنند و اگر بیمار شدند ما باید ارائه خدمات را به تدریج ارتقا دهیم تا مردم آسوده باشند. شرط مهم‌تر در مورد آسودگی مردم در حوزه سلامت، حمایت مالی نظام از بیماران است، اگر می‌خواهیم بیماران دغدغه‌ای جز بیماری نداشته باشند باید بیمه‌های قوی داشته باشیم. باید سازمان‌های بیمه و منابع مالی در این حوزه پایدار شود تا مردم در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی آرامش داشته باشند، در این صورت است که خواسته‌های امام، رهبر و آرزوی شهدای انقلاب محقق می‌شود. 

 

وی اذعان کرد: تخت‌های مراقبت‌های ویژه‌ای که امروز افتتاح می‌شوند مهمترین محور خدمت؛پرستاران این بخش هستند، زیرا سخت‌ترین کارها را دارند. بطور استاندارد باید به ازای هر تخت دو پرستار باشد در حالی که اکنون گاهی هر چند تخت یک پرستار دارد امیدواریم با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی بتوانیم مشکل نیروی انسانی را حل کنیم. 

 

انتهای پیام/ 

 

لینک مطلب

پاسخ دهید