امروز «روزتا» 12 ساله خودکشی می‌کند/ تصاویر این خودکشی را زنده تماشا کنید

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، علم و فناوری آنا به نقل از Science Alert نوشت، آژانس فضایی اروپا (ESA) اعلام کرد قرار است روزتا به سمت کاوشگر دوقلوی خود یعنی «فیله» که چند وقتی است روی دنباله‌دار 67P به خواب عمیق رفته، بپیوندد. چون فرود روزتا روی سطح این دنباله‌دار، فرود نرمی نخواهد بود، تیم روزتا تصمیم دارند این فضاپیما را به 67P بکوبند و از این لحظه تصاویری با وضوح بالا بگیرند تا اطلاعات باارزشی را ثبت کنند.

روزتا دوم مارس 2004 به فضا پرتاب شد و در ششم اوت 2014 به این دنباله‌دار رسید که دستاورد بزرگ قرن شناخته شده است.

در دورترین نقطه، این فضاپیما حدود 850 میلیون کیلومتر از خورشید فاصله دارد. در این فاصله، روزتا برای انتقال داده‌های علمی به پهنای باند دسترسی ندارد و نمی‌تواند نور کافی از ستارگان نیز دریافت کند تا نیروی مورد نیاز برای سیستم‌های خود را تأمین کند. بازگرداندن فضاپیما به حالت خواب زمستانی گزینه‌ انتخابی محققان نیست و این در حالی است که بخاری‌های فضاپیما عمل نمی‌کنند و مانع از همیشه فعال بودن فضاپیما می‌شود.

با بروز این مشکلات، محققان ترجیح دادند این فضاپیما در اوج از گردونه خارج شود و تصمیم گرفتند آن را با فرستادن به سطح 67‌پی، به فضاپیمای فیله ملحق کنند و فردا پرونده روزتا بسته می‌شود.

12 سال پیش فضاپیمای «روزتا» به فضا پرتاب شد تا در مورد دنباله‌دار 67P مطالعه کند و حال تیم روزتا تصمیم گرفته‌اند به عمر این فضاپیما پایان دهند و فردا روز مرگ این فضاپیمای افسانه‌ای خواهد بود.

فردا «روزتا» 12 ساله خودکشی می‌کند/ تصاویر این خودکشی را زنده تماشا کنید

مراحل مرگ روزتا

دیروز، پنجشنبه 29 سپتامبر، روزتا حرکت خود را به سمت دنباله‌دار آغاز کرده است.

امروز، جمعه 30 سپتامبر، تیم روزتا کنترل روی حرکت این فضاپیما را آغاز خواهند کرد تا بفهمند چگونه آن را به نقطه فرود نزدیک کنند. ساعت 3:10 بعدازظهر به وقت ایران، می‌توانید شاهد این مرگ افسانه‌ای از طریق لینک اینجا  باشید.

انتهای پیام/

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید