امضای تفاهم نامه همكاری بين سازمان فضايی ايران و سازمان محيط زيست

0

رييس سازمان فضايی از امضای تفاهم نامه همكاری بين سازمان فضايی ايران و سازمان محيط زيست خبرداد.

به گزارش خبرنگار حوزه فن‌آوری‌های نوین  گروه علمی پزشكی محسن بهرامی رييس سازمان فضايی ايران امروز در مراسم  امضای تفاهم نامه همكاری با سازمان حفاظت محيط زيست، گفت: اين تفاهنامه در جهت ايجاد سامانه كاربردی پايش ماهواره ای برای حفاظت از تنوع زيستی و عرصه های طبيعی و پايش ماهواره ای مخاطرات ؛بين اين دو سازمان منعقد می شود.

 

در ادامه این مراسم محمدهمایون صدر معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران با بیان اینکه بیش از 40 سال از شروع فعالیت‌های سنجش از دور کارگاه فضایی ایران گذشته است، گفت: دانش و نیاز استفاده از فناوری سنجش از دور بین شرکت‌ها، سازمان‌ها و نهادهای کشور با سرعت خوبی رو به گسترش است و دانشگاه‌های مهمی در کشور در این حوزه به آموزش متخصصان می‌پردازند.

وی با بیان اینکه اقدامات سازمان فضایی ایران جهت تحول و رشد کشور در اکثر نهادهای دولتی در زمینه سنجش از دور همکاری می‌کند افزود: این سازمان همکاری‌هایی در دست بررسی و اجرا با وزارت جهاد کشاورزی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، وزارت نیرو، وزارت ارتباطات و سایر سازمان‌ها دارد.

صدر ادامه داد: امروز همکاری سازمان فضایی ایران و سازمان محیط زیست وارد مرحله جدیدی از سطح همکاری شد ،فناوری سنجش از دور در زمینه‌های مختلف محیط زیستی می‌تواند به عنوان یک ابزار کارآمد مورد استفاده قرار گیرند.

معاون توسعه کاربرد و خدمات فضایی سازمان فضایی ایران در خصوص جزییات همکاری با سازمان محیط زیست در چهارچوب این تفاهم‌نامه گفت: سازمان فضایی در زمینه توسعه پایدار، اهمیت آب و غذا، پایش زمین و ارزیابی محیط زیست و زیرساخت‌های لازم برای فعالیت‌های محیط زیست، حفظ گونه‌های گیاهی، انتخاب مناسب کاربری اراضی و جلوگیری از تخریب زیست‌گاه‌ها با سازمان محیط زیست همکاری می‌کند.

وی در ادامه از افزوده شدن برخی اقدامات مهم و جدید در راستای این تفاهم‌نامه خبر داد و گفت: پیش‌بینی وقوع آتش‌سوزی جنگل‌ها، سامانه پایش تغییرات کاربردی اراضی و پوشش گیاهی عرصه‌های جنگلی و مراتع، پایش حریم رودخانه‌ها و تالاب‌ها، منابع آبی زیست‌گاه‌ها، مناطق حفاظت شده تحت نظارت سازمان محیط زیست، پایش سیل و بررسی فرسایش خاک، پیش‌بینی خطر خشکسالی و پایش محصولات کشاورزی از مهم‌ترین اقدامات اجرایی سازمان فضایی ایران در حفاظت از محیط زیست است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید