امکان تجربه کردن بازی Evolve رایگان شد

0

امکان تجربه کردن بازی Evolve رایگان شد

بازی های چند نفره و آنلاین اکنون طیف گسترده ای از بازی های کامپیوتری روز را شامل می شوند و هواداران متعددی بر روی پلتفرم های مختلف دارند. در این میان بخش مهمی از این بازی ها را عناوین رایگان (که اکثر شان مبتنی بر سیستم پرداخت درون برنامه ای هستند) تشکیل می دهند. حال خبر خوب برای علاقه مندان به تجربه کردن عناوین چند نفره بر روی پلتفرم PC این است که می توانند گزینه ای جدید را به لیست بازی هایی که قادر به تجربه کردن آن ها بر روی پلتفرم محبوب خود، بدون پرداخت هزینه های اضافه، هستند اضافه نمایند. گزینه ای به نام Evolve که تا پیش از این یک بازی رایگان محسوب نمی شد.

پس از جدایی اعضای استودیو Turtle Rock از شرکت Valve آن ها تصمیم گرفتند تا بازی بعدی خود را هم با همان سبک و سیاق تجربه ی پیشین خود یعنی بازی Left 4 Dead بسازند. به این ترتیب آن ها عنوان دیگری مبتنی بر تجربه ای گروهی و چند نفره به نام Evolve ساختند که در بخش گیم پلی آن به جای آن که چهار بازمانده به نبرد با سیل بی پایان زامبی ها مشغول باشند، چهار شکارچی کار کشته رهسپار شکار هیولایی غول پیکر در محیطی پر خطر و کم و بیش ترسناک می شدند. هیولای بزرگی که در طول گیم پلی این بازی از قابلیت رشد بیشتر و افزایش یافتن توانایی های خود بهره می برد و کنترل آن را بازیباز پنجم حاضر در این بازی بر عهده داشت. به این ترتیب گیم پلی بازی Evolve با تغییری محسوس نسبت به تجربه ی پیشین اعضای استودیو Turtle Rock یعنی بازی Left 4 Dead حالتی نا متقارن به خود گرفت و چهار بازیباز را در حالت همکاری تیمی به مصاف بازیباز پنجم فرستاد. با این حال از همان ابتدای کار چالش های فراوانی پیش روی سازندگان بازی Evolve به منظور سامان دادن به مراحل تولید این بازی وجود داشت. به این ترتیب که پس از تلاش فراوان از سوی سازندگان بازی Evolve برای یافتن ناشر مناسبی که بتواند بودجه ی لازم برای ساخت این بازی را تامین نماید، عاقبت آن ها توانستند رضایت شرکت THQ را برای انجام این هدف جلب نمایند. اما شرکت THQ هم مدت کوتاهی پس از این فعل و انفعال با مشکل ورشکستگی مواجه گردید و حق و حقوق بازی Evolve در اختیار شرکت Take Two و مهم ترین زیر مجموعه ی آن یعنی شرکت 2K قرار گرفت. اگر چه بازی Evolve در ابتدای کار فروش مناسبی را تجربه کرد و ناشر این بازی یعنی شرکت 2K هم از عملکرد این بازی در بازار فروش کم و بیش راضی به نظر می رسید، اما تعداد مخاطبان این بازی رفته رفته رو به کاهش گذاشت؛ تا جایی که اکنون پس از سپری شدن چیزی نزدیک به یک سال و نیم از زمان انتشار این بازی بر روی سه پلتفرم کامپیوتر های خانگی ، کنسول اکس باکس وان و کنسول پلی استیشن 4 ، تعداد مخاطبان کلی این اثر در حال حاضر به طور متوسط چیزی نزدیک به 500 بازیباز را شامل می شود که تنها رقمی نزدیک به 100 تن از آن ها را کاربران استیم و تجربه کنندگان نسخه ی PC از این بازی تشکیل می دهند.

 evolve1

در واقع آمار فوق، آمار بسیار نا امید کننده ای برای اثری با تکیه بر بخش چند نفره و آنلاین به شمار می رود و این در حالی است که میزان مخاطبان کلی بازی Left 4 Dead 2 حدود یک سال پس از انتشار این اثر چیزی نزدیک به 10 هزار بازیباز مختلف بود (رقمی در حدود 20 برابر مخاطبان فعلی بازی Evolve). بر همین اساس سازندگان بازی Evolve تصمیم گرفته اند تا نسخه ی PC از این بازی را وارد فاز جدیدی به نام Stage 2 نمایند. در این فاز جدید نسخه ی PC از بازی Evolve اثری کاملاً رایگان و یک بازی F2P به شمار می رود که تمامی علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری می توانند بدون هیچ محدودیت خاصی به تجربه ی آن بپردازند. جالب این جاست که تمامی محتوا های موجود در بخش گیم پلی بازی Evolve اکنون حالتی کاملاً رایگان یافته اند و با پیشرفت بازیباز در طول گیم پلی این اثر به تدریج قابل آزاد شدن هستند. به این ترتیب هیچ مشخص نیست که سازندگان بازی Evolve از این پس قرار است به چه نحوی از طریق این بازی کسب در آمد نمایند و در حال حاضر به نظر می رسد که آن ها تنها در پی افزایش مخاطبان کلی این بازی هستند تا بعداً تدبیری به حال این بخش از قضیه (بحث کسب در آمد از طریق آن) بیاندیشند. البته روند رایگان سازی امکان تجربه ی بازی Evolve و تبدیل آن به یک بازی کاملاً F2P تنها به نسخه ی کامپیوتر های خانگی از این اثر محدود نمی شود و قرار است نسخه های کنسولی این بازی نیز پس از مدتی کاملاً رایگان گردد. با این حال این امر پس از به پایان رسیدن فاز بتا از نسخه ی رایگان این بازی بر روی پلتفرم PC و دریافت باز خورد های مختلف مربوط به آن صورت خواهد گرفت.

 evolve2

اگر چه فرآیند رایگان شدن بازی Evolve خود به تنهایی می تواند مخاطبان بیشتری را به سمت تجربه ی این اثر متمایل سازد، اما اعضای استودیو Turtle Rock تنها به این امر بسنده نکرده و تغییرات مختلفی را هم در بخش گیم پلی این بازی اعمال نموده اند تا بازیبازان بیشتری به سمت تجربه ی بازی Evolve ترغیب شوند. از جمله تغییرات اعمال شده در بخش گیم پلی بازی Evolve می توان به کم رنگ تر شدن نقش شخصیت تله گذار در این بازی اشاره کرد. در واقع در نسخه ی اصلی از بازی Evolve یکی از چهار شکارچی هیولای موجود در گیم پلی این اثر از قابلیت تله گذاری بر سر راه هیولای به کمین نشسته در محیط برخوردار بود و با به دام افتادن هیولای کذایی در تله های کار گذاشته شده توسط او، سایر بازیبازان می توانستند به شکل راحت تری این هیولای به دام افتاده را از پا در آورند و او را به طور کامل شکار نمایند. اما در نسخه ی جدید و رایگان از بازی Evolve تمامی شکارچیان حاضر در محیط از قابلیت تله گذاری بر سر راه هیولا بهره می برند. با این تفاوت که اکنون پس از به پایان رسیدن محدودیت زمانی تله های مذکور، آن ها به طور کامل از بین می روند و شاید بتوان گفت که تله های موجود در بازی Evolve اکنون مقاومت کمتری نسبت به قبل دارند. گذشته از این موضوع، در نسخه ی رایگان از بازی Evolve شاهد تغییر زمان مورد نیاز برای بازگشت بازیبازان کشته شده به میدان نبرد هم هستیم و اکنون زمان لازم برای بازگشت شکارچیان هیولا به بازی پس از کشته شدن به دست هیولا، بر اساس میزان تراز آن ها محاسبه خواهد شد (در کل به نظر می رسد که بازیبازان برای بازگشت به میدان مبارزه و تلاش برای شکار مجدد هیولا اکنون باید بیش از گذشته انتظار بکشند). از سوی دیگر سازندگان بازی Evolve این وعده را به علاقه مندان تجربه ی نسخه ی رایگان از این بازی داده اند که پس از به پایان رسیدن فاز بتای نسخه ی F2P از بازی Evolve ، آن ها خواهند توانست شاهد ملاقات با شکارچیان جدیدی در این بازی باشند و به طور متوسط هر دو هفته یک بار یک شکارچی تازه نفس با توانایی های متفاوت به گیم پلی بازی Evolve اضافه خواهد شد تا تعداد گزینه های قابل انتخاب در این بازی به میزان قابل ملاحظه ای افزایش یابد. البته تمامی تغییرات یاد شده در سطور فوق در حال حاضر تنها در نسخه ی PC از بازی Evolve اعمال خواهد شد و در مجموع این نسخه از بازی تا زمان انجام بهینه سازی های نهایی در حالت بتا باقی خواهد ماند تا پس از تکمیل این تغییرات، علاقه مندان نسخه های کنسولی بازی Evolve نیز به جمع تجربه کنندگان نسخه ی رایگان از این بازی بپیوندند. به هر حال در کل می توان گفت که بازی Evolve قرار است (از لحاظ برخی جنبه های موجود در گیم پلی این اثر) تا حدودی به عناوین سبک موبا شباهت یابد و در مجموع فرآیند رایگان شدن این بازی شاید بتواند بر تعداد مخاطبان آن بیافزاید.           

 

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید