انتشارات علمی و فرهنگی در نمایشگاه کتاب فرانکفورت شرکت نخواهد کرد

0

گیگر:

مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی از عدم حضور این انتشارات در شصت و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت آلمان درسال 2015 میلادی به علت سخنرانی سلمان رشدی خبر داد.

گروه ادبیات،‌نشر و رسانه: دکتر مسعود کوثری مدیرعامل انتشارات علمی و فرهنگی طی یادداشتی با عنوان “از تصمیم وزارت ارشاد حمایت می کنیم” از عدم حضور این انتشارات در شصت و هفتمین نمایشگاه بین المللی کتاب فرانکفورت آلمان درسال 2015 میلادی به علت سخنرانی سلمان رشدی خبر داد.

به گزارش بولتن نیوز، این یادداشت به شرح ذیل است:

“از تصمیم وزارت ارشاد حمایت می کنیم”

 

چند روزی بیش تر به نمایشگاه بین المللی فرانکفورت باقی نمانده است و با همه مقدماتی که به عنوان یک ناشر برای شرکت در این رخداد بین المللی انجام داده ایم، از تصمیم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مبنی بر عدم مشارکت در نمایشگاه حمایت می کنیم. این تصمیم از آن رو برای این ناشر حایز اهمیت است که آن را بخشی از مقاومت فرهنگی در برابر جریان های فرهنگی مخالف فرهنگ اسلامی در جهان می دانیم. با آن که با آزادی فرهنگی مخالفتی نداریم و آن چه در سرزمین غرب می گذرد، با سعه صدر اسلامی فهم می کنیم، اما معتقدیم که غرب نیز نباید با «بی‌ملاحظگی فرهنگی» سبب خدشه دار شدن هویت مسلمانان جهان گردد.  نویسندگان بزرگی که می توانند با حضور خود به چنین رخدادهای بین المللی بزرگی رونق بخشند، اندک نیستند؛ نویسندگانی که نه تنها دشمنی و کدورت را در جهان افزایش نداده اند؛ بلکه تمام تلاش آنان کاهش سوء تفاهم های فرهنگی و کمک به آرامش و صلح در جهان بوده است. آیا این تصمیم که درست بعد از نشست های غرب با ایران صورت گرفته است، یک تصمیم نابجای فرهنگی نیست؟ آیا مسوولان نمایشگاه فرانکفورت نماد نامناسبی را برای فضای پس از گفت و گو انتخاب نکرده اند؟ این پرسش ها نفی آزادی بیان و مداخله در تصمیم برگزارکنندگان نمایشگاه فرانکفورت نیست؛ بلکه پرسش از «بی ملاحظگی فرهنگی» است که بدون شک رنجش تمامی فرهنگ دوستان را در سراسر جهان در پی خواهد داشت. از این رو، انتشارات علمی و فرهنگی از اقدام وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و دیگر نهادهای فرهنگی کشور که شرکت در نمایشگاه را تحریم کرده اند، قویاً حمایت می کند و این امر را بخشی از مقاومت فرهنگی به حق خود می داند.لینک مطلب

پاسخ دهید