انگلیس، آگاه از پشت پرده روابط “پاکستان و افغانستان”

0

خبرگزاری میزان – سفیر انگلیس در پاکستان از آغاز دیپلماسی و مذاکرات پشت پرده میان اسلام آباد و کابل برای زدودن تنش های میان دو همسایه خبر داده و گفته است: انتظار می رود آغاز این روند، گامی به سوی تقویت فضای اعتماد میان اسلام آباد و کابل باشد.

انگلیس، آگاه از پشت پرده روابط به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، به نقل از روزنامه اردو زبان نوای وقت،”فیلیپ بارتن” سفیر دولت انگلیس این اظهارات را طی سخنانی در سمیناری با عنوان “فرا سوی مرزها” در اسلام آباد و با حضور ‘جانان موسی زی’ سفیر افغانستان در اسلام آباد عنوان کرد.

مطلع بودن سفیر انگلیس از آنچه وی دیپلماسی مخفی و پشت پرده پاکستان و افغانستان نام برده است، حکایت از نفوذ و کنجکاوی شدید انگلیسی ها در عمق تحولات دو کشور همسایه دارد.
این سمینار با هدف تقویت فضای اعتماد در روابط پاکستان و افغانستان برگزار شد و سفیر انگلیس یکی از سخنرانان اصلی آن بود.

سفیر انگلیس با اعلام حمایت لندن از توسعه روابط میان اسلام آباد و کابل، ابراز امیدواری کرد که افزایش فعالیت های دیپلماتیک و مذاکره میان پاکستان و افغانستان، گامی بسوی بهبود روابط و پایان دادن به تنش های موجود در روابط دوجانبه باشد.

روابط پاکستان و افغانستان اگرچه بعد از روی کار آمدن دولت اشرف غنی در افغانستان برای مدتی بهبود یافته بود، اما تقریبا همزمان با اعلام خبر مرگ ملا عمر رهبر طالبان افغانستان و متوقف شدن مذاکرات صلح میان دولت کابل و طالبان، این روابط به شدت سیر نزولی پیدا کرد و تنش های سیاسی و امنیتی میان دو کشور به شدت بالا گرفته است.

دولت اسلام آباد مدعی است که پس از آغاز عملیات نظامی گسترده ارتش این کشور موسوم به عملیات ‘ضرب عضب’ علیه تروریست های طالبان پاکستان که از بهار سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد، اعضای این گروه تروریستی برای فرار از حملات ارتش، به آسانی به افغانستان می گریزند و با ایجاد مخفی گاه ها و پایگاه های امن برای خود در خاک افغانستان، نقاط مرزی پاکستان، نیروهای مرزبان و روستاهای مرزی این کشور را به راحتی هدف حملات خود قرار می دهند.

پاکستان می گوید که ‘ملا فضل الله’ سرکرده طالبان پاکستان به عنوان متهم اصلی حملات تروریستی علیه مواضع دولت و نیروهای ارتش این کشور، برای فرار از حملات ضدتروریستی ارتش پاکستان، به افغانستان گریخته و خاک افغانستان به عنوان پناهگاهی امن برای تروریست ها تبدیل شده است .

پاکستان بارها از افغانستان خواستار کنترل شدید و موثر بر مرزهای خود و جلوگیری از ورود تروریست ها و شبه نظامیان به خاک این کشور شده است.

افغانستان این ادعاها را رد می کند و متقابلا مدعی است این پاکستان است که تروریست ها را در خود جا داده و تروریست هایی که در افغانستان دست به جنایات تروریستی می زنند، مخفی گاه هایی امن در پاکستان دارند.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید