اهمیت ادغام بسته خدمت سلامت جوانان در نظام شبکه‌های بهداشتی و درمانی

0

رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت بر اهمیت ادغام بسته خدمت سلامت جوانان از سوی نظام شبکه‌های بهداشتی و درمانی تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  به نقل از وب دا؛ دکتر گلایل اردلان در کارگاه آموزشی راهنمای بالینی و برنامه اجرایی تیم سلامت که از صبح امروز در ستاد وزرات بهداشت در حال برگزاری است، گفت: طبق آمار سازمان جهانی بهداشت، در دنیا سالانه  حدود 40 درصد جوانان به بیماری ایدز مبتلا می شوند.

به گفته رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت، همچنین در دنیا سالانه 20 درصد افراد جوان دچار اختلالات روانی می شوند که عمده این اختلالات افسردگی و اضطراب است.

وی با اشاره به استفاده 150 میلیون جوان از سیگار به طور سالیانه در دنیا، افزود: روزانه 430 جوان در اثر خشونت بین فردی و 700 جوان در اثر حوادث ترافیکی در دنیا جان خود را از دست می دهند.

دکتر اردلان با بیان این که بیشترین تعداد جمعیت جوان در گروه سنی 20 تا 24 سال است، گفت: در ایران جمعیت کل 18 تا 29 سال 20 میلیون نفر است که از این میزان 8 میلیون نفر در گروه سنی 20 تا 24 سال هستند.  

دکتر اردلان با بیان این که 21.7 درصد مرگ و میر در زنان مربوط به حوادث ترافیکی است، افزود: البته برخی مرگ و میر در زنان نیز به دلیل خود کشی است.

به گفته رییس اداره سلامت جوانان وزارت بهداشت ، سکته قلبی، سوختگی، خشونت، سکته مغزی و بدخیمی ها به ترتیب از عوامل دیگر مرگ و میر در زنان است.

وی همچنین، با اشاره به این که 35.1 درصد مرگ و میر در مردان به دلیل حوادث ترافیکی است، افزود: طبق آمار سال 90، خشونت به وسیله دیگران 5.3 درصد، سکته قلبی 3.7 درصد، سوء مصرف مواد 2.5 درصد مرگ و میر در مردان  و درصدی هم مربوط به خودکشی را شامل می شود.

دکتر اردلان در ادامه، بر لزوم توجه جوانان به سلامت خود تاکید کرد و گفت: لازم است تا جوانان در جهت سالم ماندن خود تشویق شوند و توجه به سلامت خود را نادیده نگیرند.

وی با تاکید بر مورد احترام قرار گرفتن جوانان از سوی نظام ارائه دهنده خدمات سلامت، افزود: نباید در نظام شبکه برخورد و رفتاری داشته باشیم که جوانان از شبکه های بهداشت و درمان رانده شوند، چراکه نظام شبکه برای همه افراد است.

رییس اداره سلامت جوانان افزود: پاسخ به نیازهای سلامتی جوانان مبتنی بر شواهد باشد و شیوه برخورد با جوانان را به مراقبین سلامت آموزش دهیم.

دکتر اردلان در ادامه، با اشاره به طرح پیشنهادی دانشگاه علوم پزشکی ایران به نام طرح یاوران سلامت، گفت: در  این طرح اطلاع رسانی و آموزش مراقبت های سلامت و تربیت نیروی آموزش دهنده از طریق خود جوانان صورت می گیرد و قرار است دانشگاه های علوم پزشکی گیلان، مشهد، خوزستان، کرمانشاه، یزد و اصفهان به صورت پایلوت این طرح را انجام دهند.

وی افزود: در این طرح 50 نفر براساس موضوعات نیاز سنجی شامل مهارتهای زندگی و اجتماعی، معیارهای همسرگزینی مناسب، اعتیاد و پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز و تغذیه و فعالیت فیزیکی آموزش داده می شوند.

دکتر اردلان با اشاره به برگزاری کارگاه ها و سمینارها در دانشگاه های علوم پزشکی با محوریت ارائه ساست های جمعیتی، گفت: لازم است در این کارگاه ها اهمیت ازدواج سالم در جوانان و ارتقای سلامت روان، ارتقای سلامت اجتماعی و سلامت معنوی در نظر گرفته شود.

وی همچنین، بر اجرای بسته خدمت سلامت جوانان در دو سطح پزشک و غیر پزشک در کل کشور تاکید کرد و گفت: لازم است جمعیت دانشجویان ورودی پزشکی و پیراپزشکی و جمعیت جوان حاشیه شهرها در اجرای این بسته دیده شوند.

رییس اداره سلامت جوانان با اشاره به اجرای طرح خود مراقبتی و شیوه زندگی سالم در 16 دانشگاه علوم پزشکی کشور، گفت: برنامه پیشگیری از رفتارهای مخاطره آمیز در 3 دانشگاه علوم پزشکی نیشابور، ایران و یاسوج اجرا شده استف که لازم است سایر دانشگاه ها این برنامه و سایر برنامه های راهبردی را اجرا کنند.

دکتر اردلان در پایان، آموزش به پزشکان عمومی را مقرون به صرفه بیان کرد و گفت: لازم است از پتانسیل های بالقوه در جامعه استفاده شود و از نیروهایی که هزینه عملکرد بهتری دارند استفاده شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید