اوباما باید 20 هزار نظامی آمریکایی را در “افغانستان” پسا 2016 حفظ کند

0

خبرگزاری میزان – در پی تصمیم اوباما مبنی بر کند کردن روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا گفت که واشنگتن باید 20000 نظامی این کشور را در افغانستان پس از 2016 میلادی حفظ کند.

اوباما باید 20 هزار نظامی آمریکایی را در گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان ، سناتور “جان مک‌‍کین” رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا، در گفت‌وگو با رسانه آمریکایی “هیل” پیشنهاد داد که واشنگتن باید پس از سال 2016 میلادی، حدود 20 هزار نیروی نظامی را در افغانستان حفظ کند.
 
این رقم چند برابر برنامه اوباما برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان است که حدود 5500 نظامی آمریکایی در افغانستان پس از سال آینده میلادی (2016) است.
 
مک‌کین افزود: اوباما تا سال 2016 میلادی نیز تعداد کنونی نیروهای آمریکایی (9800 نظامی) یا تعداد بیشتر را در افغانستان حفظ کند.
 
رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنای آمریکا اظهار داشت: حفظ 10 تا 15 هزار نظامی آمریکایی در افغانستان نیز می‌تواند گزینه خوبی باشد اما مسئله مهم این است که خروج باید براساس شرایط افغانستان نه جدول زمانی مشخص صورت گیرد.
 
وی ادامه داد که کاهش نیروهای نظامی آمریکایی در افغانستان، زندگی نظامیان این کشور که قرار است پس از سال 2016 میلادی در افغانستان باقی بمانند، را در معرض خطر قرار می‌دهد.
 
مک‌کین گفت: بمباران بیمارستان قندوز توسط نیروهای هوایی آمریکایی نشان از نیاز نیروهای افغان به پشتیبانی نیروهای بین‌الملل است. به عنوان نمونه، نیروهای افغان، نیروی هوایی، سازمان اطلاعاتی قوی و قابلیت بالا در زمینه پزشکی ندارند.
 
براساس طرح آمریکا قرار است 9800 نظامی این کشور که هم اکنون در افغانستان مستقر هستند، تا پایان سال 2016 در این کشور حضور یابند و پس از آن این تعداد به 5500 نظامی کاهش یابد.
 
آلمان، ناتو، ریاست‌جمهوری افغانستان و «هیلاری کلینتون» کاندیدای دموکرات ریاست جمهوری آمریکا، نیز از تصمیم اخیر اوباما اعلام حمایت کردند.
 
این در حالی است که طالبان افغان با صدور بیانیه‌ای درباره اقدام اوباما مبنی بر کندی روند خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان اعلام کرد که این تصمیم نه به نفع آمریکا و نه افغانستان است بلکه زیان‌های بسیاری برای واشنگتن در پی دارد.
 
طالبان افغان هشدار داد که آمریکایی‌ها با حضور گسترده نظامی در افغانستان موفقیت چندانی در جنگ این کشور کسب نکرده‌اند بنابراین با پنج هزار سرباز آمریکایی پیروزی در افغانستان غیر ممکن است.
 
انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید