اوباما یک مسلمان را نامزد انتصاب به عنوان قاضی فدرال کرد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از پرس تی وی، براساس گزارش رسانه‌های امریکایی، عابد ریاض قریشی، عضو یک شرکت حقوقی در واشنگتن، پایتخت امریکا، به عنوان نامزد قضاوت دادگاه منطقه‌‎ای بخش کلمبیا در ایالت واشنگتن معرفی شده است.

اوباما با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «خوشوقتم که آقای قریشی را برای خدمت در کرسی قضاوت منطقه‌ای ایالات متحده معرفی کنم. من اطمینان دارم که وی با صداقت و تعهدِ استوار به عدالت به مردم امریکا خدمت خواهد کرد.»

فعالانِ مدافع حقوق مسلمانان در امریکا از اعلام نامزدی یک مسلمان برای کسب کرسی قضاوت منطقه‌ای در ایالات متحده استقبال کردند.

اوباما یک مسلمان را نامزد انتصاب به عنوان قاضی فدرال کرد

فرحانه خیره، مدیر اجرایی سازمان قانونی وکلای مدافع مسلمان در امریکا

فرحانه خیره، مدیر اجرایی سازمان قانونیِ وکلای مدافع مسلمان در امریکا، در مصاحبه با روزنامه هافینگتون‌پست گفت: «یک نظام قضایی که منعکس‌کننده تنوعِ غنیِ ملت ما باشد، به تضمین اجرای منصفانه و عادلانه قانون کمک می‎کند و مشارکت مسلمانان امریکایی (در این نظام) حیاتی است.»

با این حال به گفتۀ ناظران، بعید به نظر می‎رسد که مجلس سنای امریکا نامزدیِ قریشی را پیش از آن‌که اوباما کاخ‌سفید را ترک کند، تأیید کند. انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا 8 نوامبر 2016 (18 آبان 95) برگزار خواهد شد.

سناتورهای جمهوری‌خواه پس از آن که اوباما در اسفند ماه سال 1394، مریک گارلند را به عنوان نامزد قضاوت در دیوان عالیِ امریکا معرفی کرد، وی را تأیید نکرده و اعلام کردند دیگر هیچ جلسه‎ای برای بررسی نامزدهای قضایی رئیس‌جمهور امریکا برگزار نخواهند کرد.

اوباما یک ماه پس از درگذشت آنتونین اسکالیا، قاضی محافظه‌کارِ دیوان عالی، گارلند را که قاضی ارشد دادگاه استیناف بخش کلمبیا بود، به عنوان نامزدِ جایگزینیِ وی به کنگره معرفی کرد.

نامزدی قریشی به عنوان اولین مسلمان برای قضاوت در نظام قضایی امریکا در حالی صورت گرفته است که اظهارات دونالد ترامپ، نامزد جمهوری‌خواه انتخاباتِ ریاست‌جمهوری امریکا علیه مسلمانان در مبارزات انتخاباتی خود، طی ماه‌های گذشته جنجال‌آفرین بوده است.  

ترامپ در سخنرانی‌هایش طرح‎های سیاسیِ بحث‌برانگیزی در قبال برخورد مقامات امریکایی با مسلمانان مطرح کرده است که از جملۀ آن‎ها می‎توان به ممنوعیت ورود مسلمانان به امریکا و ایجاد یک سامانه برای ثبت اطلاعات و تفتیش عقاید مسلمانان در این کشور، اشاره کرد.

این نامزد میلیاردر ریاست‌جمهوری امریکا که به غول املاک و مستغلات نیویورک معروف است، همچنین پیشتر اعلام کرده بود که یک مسلمان شرایط لازم را برای قاضی شدن در امریکا، ندارد.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید