اکنون وضعیت دارویی کشور ایده‌ال نیست/لوازم آرایشی بیشترین قاچاق در حوزه سلامت

0

رئیس سازمان غذا و دارو در گفتگو با باشگاه خبرنگاران:

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: با وجود برطرف شدن بسیاری از بحران‌های دارویی طی 2سال اخیر اما هنوز وضعیت دارویی کشور ایده‌آل نیست.

وی در آغاز گفتگو، بیوگرافی مختصری از خود ارائه کرد و گفت: من متولد شهریور 1343 در شهرستان بروجرد هستم، در حال حاضر پدر و مادرم و دو خواهرم ساکن بروجرد هستند. من به همراه دو خواهرم در تهران زندگی می‌کنم.

سال 1361 با قبولی در دانشگاه راهی تهران شدم، پس از آن برای گرفتن PHD به کشور انگلستان بورسیه شدم، پس از آن در سال 74 به عضویت هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران درآمدم و اکنون 10 سال است که استاد تمام دانشکده داروسازی هستم. معمولا همزمان مسئولیت‌های اجرایی نیز داشته‌ام. سال 76 برای نخستین بار به عنوان قائم مقام حوزه داروی معاون درمان و داروی وزارت بهداشت به وزارتخانه آمدم، با عوض شدن دولت، زمان وزارت دکتر لنکرانی به عنوان معاون غذا و دارو منصوب شدم در حال حاضر نیز معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو هستم.

سختگیری دکتر هاشمی از سایر وزرا بیشتر است

دیناروند در مورد ویژگی مسئولیتی خود در زمان‌های مختلف بیان کرد: دکتر مرندی، لنکرانی و هاشمی هر سه افراد برجسته‌ای هستند و در دوران وزارت خود موفق بودند، هرچند که روحیات آنها شبیه به یکدیگر نیست، من فکر می‌کنم سختگیری در کارهای دکتر هاشمی کم نیست. زمان دکتر لنکرانی به طور کلی کار دولت سخت بود، بنابراین کار در این دولت را ترجیح می‌دهم زیرا روال و مسیر منطقی در انجام کارها وجود دارد، در آن زمان کارها سخت و غیرقابل پیشگیری بود.

وی در پاسخ به این سوال که چند نفر از اعضای خانواده تان داروساز هستند، گفت: من و همسرم داروساز هستیم. در حال حاضر امسال دخترم دوره PHD را در دانشگاه داروسازی تهران شروع کرده است، جالب اینجاست که پسرم هم امسال وارد دانشگاه داروسازی شده است بدین ترتیب هر چهار نفر داروساز هستیم البته برخی‌ها معتقدند که شاید داروسازان خوبی بوده‌ایم که فرزندانمان هم داروساز شده‌اند زیرا من بر این موضوع اجباری نداشتم.

دیناروند با اشاره به بحران دارویی دو سال گذشته عنوان کرد: با روی کار آمدن دولت یکی از معضلاتی که رئیس جمهور برای حل آن پیگیری می‌کرد، معضل بحران دارویی بود . وزیر بهداشت نیز اولویت خود را حل این بحران قرار داده بود و در واقع اولین اقدام وی در دولت یازدهم حل بحران دارویی بود. در سال 92 شرایط بدی داشتیم و دو اتفاق ناخوشایند رخ داده بود.

وی ادامه داد: نرخ ارز از هزار و 200 به 2 هزار و 500 رسیده بود که این تغییر نرخ افزایش قیمت دارو را در پی داشت، همچنین در چند صد قلم دارویی کمبود داشتیم. خوشبختانه قبل از اتمام سال 92 این بحران فروکش کرد و ما توانستیم از بیماران حمایت کنیم، همچنین قیمت همه داروهای صعب‌العلاج به صورت قبل برگشت.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: آرامش در حوزه دارو زمینه‌ای شد تا دولت با پیشنهاد وزارت بهداشت برای اجرایی شدن طرح تحول سلامت موافقت کند. در همین راستا وزیر بهداشت به اجرای فاز اول طرح تحول که در مورد دارو بود پرداخت. با اجرای طرح تحول سلامت توانستیم بدون افزایش هزینه دارویی برای مردم دسترسی را افزایش دهیم، همچنین 40 درصد مراجعین بیمارستان ها مجبور بودند که برای تهیه دارو به بیرون از این مراکز بروند، خوشبختانه این آمار به کمتر از سه درصد کاهش پیدا کرده است و افزایش رضایتمندی مردم را در پی داشته است.

وی افزود: کاهش هزینه بیماران در بخش سرپایی نیز موفقیت‌آمیز بود علاوه بر این روی داروی بیماران صعب‌العلاج، مزمن و خاص متمرکز شدیم، هرچند این کار فشار مالی برای دولت دارد. حدود 2 هزار میلیارد تومان به همین منظور هزینه می‌شود، خوشبختانه این اقدامات باعث شده که بیماران به راحتی به درمان دسترسی پیدا کنند و همچنین به گفته مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه (آرزو می‌کنیم بیماران جز رنج بیمارداری رنجی نداشته باشند) تا حد زیاد محقق شود هرچند که هنوز بیماران زیادی دغدغه درمان دارند.

 اکنون وضعیت دارویی کشور ایده‌ال نیست

دیناروند درباره وضعیت دارویی کشور در شرایط فعلی تصریح کرد: اکنون وضعیت دارویی کشور ایده‌ال نیست و نتوانستیم با  گذشت دو سال و نیم به شرایط عادی برگردیم. برخی از داروها هزینه زیادی دارند، همچنین برخی بیماران به داروهای نجات بخشی نیاز دارند که در کشور نیست اما به طور کلی در مقایسه با دوران بحران و کشورهای مشابه وضع خوبی داریم.

رئیس سازمان غذا و دارو در پاسخ به این سوال که سخت‌ترین روزهای دارویی چه روزهایی بوده است، گفت: ابتدای کار ما در این دولت بسیار سخت بوده است البته به طور کلی مسئولیت دوران راحتی ندارد و همه مسئولین بدون دغدغه نیستند.

وی در پاسخ به این سوال که آیا حاضرید با خبرنگار سرزده از داروخانه 13 آبان بازدید کنید؟ گفت: من بدون شما هم بارها رفته ام . با شما هم می آیم.

دیناروند ادامه داد: من به عنوان فرد عادی معمولا به داروخانه‌های غیردولتی می‌روم که باعث تعجب افراد بسیاری می‌شود، معمولا بازدید از داروخانه 13 آبان به منظور نظارت بوده است.

هنوز نتوانسته ایم معضل داروهای تخصصی را برطرف کنیم

معاون وزیر بهداشت با اشاره به مشکلات در حوزه داروهای تخصصی اظهار کرد: هنوز نتوانسته ایم داروهای تخصصی که تعدادشان محدود است به محل زندگی بیماران ببریم، به عبارت دیگر دارو به خدمت بیماران نرفته است بلکه بیماران به خدمت دارو رفته‌اند.

وی افزود: طرح‌هایی برای حل این مشکل وجود دارد، در سایر کشورها وقتی بیمار برای تهیه داروهای تخصصی به داروخانه می‌رود، داروخانه وی را راهنمایی می‌کند که مثلا دو ساعت دیگر مراجعه کنید. بنابراین همه بیماران برای تهیه دارو به نزدیک ترین داروخانه محل زندگی خود مراجعه می‌کنند و نیازی برای رفت و آمد به شهرهای دیگر ندارند، درحالیکه در کشور ما این اتفاق نمی‌افتد.

دیناروند اذعان کرد: ما در حال حاضر به برخی پخش‌‌کننده دارو پیشنهاد داده‌ایم که این معضل را با داروخانه ها حل کنند و به جای ذخیره دارو در داروخانه دارو در انبار پخش دپو کند تا بیمار به هر داروخانه‌ای که مراجعه کرد داروی مربوط را بوسیله پیک دریافت کند.

وی اضافه کرد: به طور مثال دارویی وجود داردکه مصرف سالانه آن 200 و یا حتی هزار قلم است ما چگونه می‌توانیم این دارو را توزیع کنیم. بنابراین نظام توزیع دارو باید اصلاح شود و ما نیز به عنوان مسئول پیگیر این موضوع هستیم.

در حال تکمیل

لینک مطلب

پاسخ دهید