اگر قبل از وعده غذایی ۲ لیوان آب بنوشید، چه می‌شود؟

0

گیگر :

زمانی که بحث کاهش وزن مطرح می‌شود، توصیه می‌شود که آب بیشتری بنوشید. اگرچه بیشتر افراد این توصیه را هزاران بار شنیده‌اند؛ اما هنوز هیچ تحقیقی در مورد تأثیر این توصیه ساده صورت نگرفته است.

حالا گروهی از محققان بریتانیایی اوایل سال جاری تصمیم گرفتند ببینند اگر افراد بالغ چاق ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی ۴۷۰ میلی‌لیتر آب بنوشند و از رژیم غذایی کم‌کالری بهره ببرند، چه تأثیری بر روند کاهش وزنشان خواهد داشت. این محققان این روش را به کار گرفتند. پس از ۱۲ هفته، گروهی که قبل از وعده غذایی آب نوشیده بودند نسبت به افرادی که تنها از رژیم غذایی کم‌کالری بهره برده بودند، نزدیک به ۰٫۴۵ کیلوگرم بیشتر وزن کم کردند. همان‌طور که حدس می‌زنید، محققان اظهار داشتند این موفقیت در اثر نوشیدن آب قبل از وعده غذایی و پر کردن معده به دست آمده و باعث شده این افراد حس سیری داشته باشند و کمتر غذا بخورند.

بسیاری از افراد از رژیم غذایی متنفر هستند. محاسبه کالری‌ها، کاهش مقدار غذا یا عدم مصرف دسر باعث ایجاد حس ناخوشایندی می‌شود. به همین دلیل نویسنده این مطلب تصمیم گرفته از روش نوشیدن آب قبل از وعده غذایی استفاده کند. در ادامه تجربیات وی را از زبان خودش می‌خوانید.
قبل از شروع، از سردبیران بخشنده خود خواستم تا یک ترازوی دیجیتالی برایم خریداری کنند؛ زیرا این موضوع به علم مربوط می‌شود. صبح روز اول، روی ترازو رفتم و خودم را وزن کردم. ترازو عدد ۵۷٫۰۱ کیلوگرم را به من نشان داد.

به مدت ۲ هفته ۰٫۵ ساعت قبل از هر وعده غذایی آب نوشیدم. البته گاهی اوقات شرایط دشوار می‌شد، به عنوان مثال زمانی که شام را بیرون می‌خوردم. با توجه به این که معمولاً باید منتظر خالی شدن میز بمانید و بعد دوباره منتظر آماده شدن غذای خود بمانید، نوشیدن آب ۳۰ دقیقه قبل از وعده غذایی کمی دشوار بود. در نتیجه قبل از این که از خانه خارج شوم، آب نوشیدم. با این حال تغییری حس نکردم؛ زیرا به هنگام صرف غذا همچنان احساس سیری داشتم.

چند روز بعد، فراموش کردم که باید ۰٫۵ ساعت قبل از وعده غذایی آب بنوشیم. با این حال، تسلیم نشدم و قبل از صرف وعده غذایی، آب نوشیدم. ظاهراً این کار باعث می‌شود حس سیری داشته باشم. در نتیجه ادامه دادم. در نهایت تقریباً یک‌چهارم غذا دست‌نخورده باقی می‌ماند. در حالت عادی فردی هستم که تمام تکه‌های غذایم را می‌خورم. در نتیجه شرایط کمی عجیب بود. با این حال، بسیار شگفت‌انگیز بود؛ زیرا با وجود این که کمتر خورده‌ بودم؛ احساس کمبود نداشتم. علاوه بر این، نمی‌دانم یا نوشیدن آب بیشتر یا خوردن غذای کمتر باعث شده بود انرژی بیشتری داشته باشم، به ویژه بعد از صرف ناهار.

در پایان ۲ هفته، دوباره وزن خود را اندازه‌گیری کردم. وزنم ۵۶٫۳۳ کیلوگرم بود؛ یعنی ۰٫۶۸ کیلوگرم کمتر از وزن اولیه. اگرچه وزن زیادی محسوب نمی‌شود؛ اما این نکته را در نظر بگیرید که وزن اضافی زیادی هم نداشتم که کاهش یابد. همچنین اگر تنها تغییر ایجاد شده یعنی نوشیدن آب ۰٫۵ ساعت قبل از وعده غذایی را در نظر بگیرید، میزان کاهش وزن بسیار چشمگیر است.
در نتیجه نوشیدن آب قبل از غذا روشی ساده و مؤثر برای کاهش مقدار غذا و حمایت از روند کاهش وزن محسوب می‌شود. البته همواره توجه داشته باشید که به سرویس بهداشتی نزدیک باشید؛ زیرا به آن نیاز پیدا خواهید کرد.

cover

پاسخ دهید