اگزینوس 8890 در برابر اسنپدراگون 820، کدامیک مصرف باطری بهینه تری دارند؟

0

اگزینوس 8890 در برابر اسنپدراگون 820، کدامیک مصرف باطری بهینه تری دارند؟

سامسونگ در چهار نسل اخیر پرچمداران خود، به جز سری گلکسی اس 6، از دو چیپست مختلف اگزینوس ساخت خود کمپانی و چیپست اسنپدراگون ساخت کمپانی امریکایی کوالکام استفاده کرده است. در اولین نسل یعنی گلکسی اس 4 ،چیپست اگزینوس استفاده در این پرچمدار با جود اینکه اگزینوس 5410 از قدرت پردازش بالایی برخوردار بود، اما حرارت تولید شده توسط این چیپست و همچنین مصرف باطری کاملا غیر بهینه بود. اما سامسونگ در هر نسل وضعیت اگزینوس های خود را بهبود بخشید تا اینکه در حال حاضر این چیپست ها، از برترین چیپست های دنیای گوشی های هوشمند به شمار میروند و کمپانی های متعددی از آنها استفاده میکنند. امسال نیز سامسونگ گلکسی اس 7 را در دو نسخه ی اگزینوس 8890 و اسنپدراگون 820 عرضه کرد. فون آرنا عمر باطری دو نسخه ی مختلف این پرچمدار و LG 5 و HTC 10 را مورد آزمایش قرار داده است. همراه ما باشید.

 

سامسونگ در نسل قبل، به چیپست های اگزینوس خود اعتماد کرد و گلکسی اس 6 را فقط در یک نسخه و با پردازنده ی اگزینوس 7420 به بازار عرضه کرد. این در حالی که بود که اکثر دیگر سازندگان طبق معمولا از پردازنده ی کوالکام و اسنپدراگون 810 استفاده کردند. مشکلات متعدد اسنپدراگون 810 تمامی سازندگانی را که از این چیپست در پرچمدار خود استفاده کرده بودند را دچار چالش های جدی کرد. این در حالی بود که اگزینوس 7420 در گلکسی اس 6 بسیار عملکرد خوبی از خود نشان داد و هیچ مشکلی از خورد بروز نداد. همین مسئله، مهم ترین دلیل موفقیت سامسونگ در سال گذشته شد. پس از آن و برای سال جدید، کوالکام به نوعی متوسل به سامسونگ شد و با همکاری این کمپانی کره ای، چیپست اسنپدراگون 820 را معرفی کردند. اسنپدراگون 820 چهار هسته ای، بسیار کم نقص ظاهر شد و تبدیل به محبوب ترین چیپست در بین سازندگان شد و اکثر پرچمداران 2016 به این چیپست مجهز شدند.

در سوی دیگر، اگزینوس 8890، جدیدترین چیپست ساخت سامسونگ بود که در نسخه ی جهانی گلکسی اس 7 جای گرفت. در واقع گلکسی اس 7 با چیپست اسنپدراگون 820 برای کشور های امریکا و چین عرضه شد و نسخه های مختص اروپا، آسیا و خاورمیانه و دیگر نقاط با اگزینوس 8890 همراه شدند. این چیست از لحاظ قدرت پردازش، پا به پای اسنپدراگون 820 پیشرفت و بین این دو در امر قدرت پردازش اختلاف فاحشی وجود ندارد. در برخی از تست های بنچمارک چیپ سامسونگ و در برخی دیگر اسنپدراگون 820 بهتر عمل کردند اما اختلاف بسیار ناچیز و فقط در حد روی کاغذ بودند. اما یکی از مسائل مهم در گوشی های هوشمند امروزی، عمر باطری این دستگاه ها است و سوالی که وجود دارد این است که در این زمینه اگزینوس 8890 سامسونگ بهتر عمل میکند یا اسنپدراگون 820 کوالکام. وب سایت PhoneArena در این مورد یک بررسی انحصاری را انجام داده است و دو نسخه ی مختلف گلکسی اس 7 تست شده اند. در کنار این دو مدل، دو پرچمدار جی 5 ال جی و اچ تی سی 10 نیز که هر دو به اسنپدراگون 820 مجهز هستند آورده شده اند. تست هایی که صورت گرفته اند عبارتند از پخش موسیقی توسط هر دو سرویس اسپاتیفای و Tidal و همچنین بخش ویدئو از طریق دو کانال یوتیوب و نتفلیکس صورت گرفته است. فون آرنا از ابزاری به نام GameBench برای این تست استفاده کرده است. اما به سراغ جزئیات تست های صورت گرفته بپردازیم.  پیکر بندی GameBench برای تست پخش ویدئو به صورت زیر است:

 • پخش ویدئو ها از طریق شبکه ی LTE و وای فای صورت گرفته است و بلوتوث خاموش است.
 • تنها 12 اپلیکیشن به غیر از برنامه های سیستمی بر روی گوشی های موجود در تست نصب شده اند.
 • پخش ویدئو در مدت زمان 30 دقیقه صورت گرفته است و کیفیت ویدئو در هر دو شبکه ی یوتیوب و نتفلیکس در حالت اتوماتیک قرار گرفته اند.
 • گلکسی اس 7 نسخه ی اسنپدراگون 820 تحت اوپراتور ورایزون بوده است که اپلیکیشن های اختصاصی اوپراتور بر روی این مدل نصب است.

نتیجه ی تست در این بخش را در نمودار ذیل مشاهده میکنید. رنگ سبز متعلق به نسخه ی اگزینوس گلکسی اس 7 است. در این تست عدد پائین تر به معنای عملکرد بهتر است.

 

پیکر بندی GameBench برای تست پخش موسیقی به صورت زیر است:

 • یک موسیقی به مدت 30 دقیقه پخش شده است.
 • حالت Always On Display خاموش است.
 • کیفیت موسیقی در سرویس اسپاتیفای بر روی Extreme (بسیار بالا) قرار گرفته است.
 • کیفیت موسیقی در سرویس Tidal بر روی Hi-Fi (بسیار بالا) تنظیم شده است.

نتیجه ی تست موسیقی را نیز در نمودار ذیل مشاهده میکنید. در این قسمت نیز عدد پائین تر به معنای عملکرد بهتر است.

در نهایت فون آرنا یک آزمایش نیز توسط برنامه ی اختصاصی تست عمر باطری خود، از دو نسخه ی مختلف گلکسی اس 7، جی 5 ال جی و اچ تی سی 10 انجام داده است که نتایج آن را در نمودار زیر مشاهده میکنید. در این تست عدد بیشتر به معنی عملکرد بهتر است.

 

با توجه به تست های صورت گرفته و محاسبه ی امتیازات نتیجه گیری میشود که:

 • نسخه ی جهانی گلکسی اس 7 که به چیپست اگزینوس 8890 مجهز است، به طور میانگین حدودا بیش از 71 در صد بهینه تر از نسخه ی اسنپدراگون 820 عمل کرده است.
 • طبق تست های صورت گرفته ،محاسبه شده است که اختلافی 62 در صدی بین نسخه ی اگزینوس و اسنپدراگون گلکسی اس 7وجود دارد.
 • همچنین اگزینوس 8890 در گلکسی اس 7، بهینه تر از اسنپدراگون 820 در دو گوشی هوشمند جی 5 ال جی و اچ تی سی 10 عمل میکند.
 • در قسمت پخش موسیقی، اختلاف اسنپدراگون با اگزینوس 8890 ناچیز است.
 • نسخه ی اسنپدراگون 820 گلکسی اس 7 بهتر از دیگر رقبا در زمینه ی عمر باطری عمل نمیکند.      

 همان طور که مشاهده کردید، اگزینوس 8890 در زمینه ی راندمان مصرف باطری به طور چشمگیری بهتر از جدی ترین رقیب امسال خود یعنی اسنپدراگون 820 عمل کرده است در حالی که باز هم قابل ذکر است، قدرت پردازشی بین این دو نسخه ناچیز و قابل چشم پوشی است. رابطه ی خوب اگزینوس 8890 با باطری گلکسی اس 7 و البته، بهینه سازی هایی که در زمینه ی مصرف انرژی در اندروید 6.0.1 صورت گرفته، باعث شده است که عمر باطری پرچمدار سامسونگ بسیار ایده آل باشد. همچنین مانند قبل، با استفاده از حالت هایی مانند Power Saving Mode، که قدرت پردازش گوشی شما را مقداری محدود میکنند، میتوان در زمان های مورد نیاز، به عمر باطری بهتری نیز دست یافت. یکی دیگر از ویژگی های مثبت اگزینوس 8890، تولید گرمای بسیار کم است که مطمئنا با مصرف این چیپست، رابطه ی مستقیم دارد. با سیستم خنک کننده ی آبی گلکسی اس 7، باعث شده است که این پرچمدار بسیار خنک عمل کند. به طور مشخصی سامسونگ در پرچمدار جدید خود وسواسی عمل کرده است تا با یکی از بهترین گوشی های سال 2016 روبرو باشیم و همین باعث موفقیت چشمگیر این نسل از پرچمداران سامسونگ شد. نظر شما در مورد آزمایشات صورت گرفته چیست؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید