ایجاد رانت در خروج صنایع آلاینده از تهران/ 1000 واحد چوب فروشی در معرض تعطیلی است

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از فارس، اسماعیل الهیان اظهار داشت: در اجرای بند 20 ماده 55 قانون شهرداری‌ها، دولت و شهرداری مکلف شدند که اصناف آلاینده محیط زیست را از شهرها خارج کنند.


وی ادامه داد: در راستای اجرای این قانون قرار شد اصنافی شامل دورودگران، مبل‌سازان، چوب‌فروشان، آلومینیوم‌کاران، آهن‌کاران ساختمانی و ماشین‌سازان از تهران خارج و به کیلومتر 15 جاده تهران، گرمسار منتقل شوند.


وی تصریح کرد: به این ترتیب، شهرک‌هایی با هزینه‌های زیاد ایجاد شد و اصناف، واحدهای صنفی خود را به آنجا منتقل کردند که این عملیات با کمک شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل صورت گرفت.


الهیان افزود: حال که تعداد زیادی از واحدهای چوب‌فروشی از تهران خارج و به شهرک صنعتی منتقل شده‌اند و در حالی که حدود هزار واحد صنفی چوب‌فروش در آن منطقه ایجاد شده است، شهرداری به ناحق یک قطعه زمین دیگر را در جای مناسب‌تری در کنار شهرک صنعتی به بخش خصوصی فروخته که قرار است در آنجا نیز واحدهای چوب‌فروشی مستقر شوند.


وی توضیح داد: به این ترتیب، در کنار یک فضای 40 هکتاری که صنف چوب‌فروشان در آنجا ساماندهی شده بود، زمین 16 هکتاری در کنار جاده به واحدهای جدید چوب‌فروشی اختصاص خواهد یافت که این اقدام به ضرر واحدهای قبلی است، زیرا خریداران چوب برای تأمین نیاز خود اقدام به خرید از همان واحدهای مستقر در کنار جاده خواهند کرد و مسافت اضافه 2 کیلومتری برای خرید از واحدهای قبلی را طی نخواهند کرد.


به گفته وی، این واگذاری بدون هماهنگی با اتحادیه چوب‌فروشان، توسط شهرداری و شرکت ساماندهی صنایع آلاینده صورت گرفته و یک اقدام غیرقانونی و رانت محسوب می‌شود.


رئیس اتحادیه چوب و تخته تهران با بیان اینکه پس از استقرار صنف چوب‌فروشان در شهرک صنعتی خاوران، قیمت زمین‌های اطراف آن افزایش یافت، گفت: مقداری از زمین‌های کشاورزی از کشاورزان منطقه توسط شهرداری خریداری شده و به بخش خصوصی جهت ایجاد واحدهای جدید چوب‌فروشی واگذار شده است.


رئیس اتحادیه چوب و تخته با بیان اینکه در بخش اول ایجادشده برای صنف چوب‌فروشان، حدود 3 تا 4 هزار نفر مشغول به کار هستند، گفت: ایجاد بخش جدید باعث کاهش مشتریان بخش اول و کسادی بازار آنها خواهد شد و در نهایت، این فروشندگان به تهران باز خواهند گشت و در قسمت‌های مختلف تهران اقدام به چوب‌فروشی خواهند کرد.


وی با تأکید بر اینکه شهرداری نباید برای صنف چوب‌فروشان رقیب‌تراشی می‌کرد، گفت:‌ قرار بود در محل جدید استقرار واحدهای چوب‌فروشی، بازار گل ایجاد شود، اما این اتفاق نیفتاد و هم‌اکنون بدون رضایت اتحادیه و صنف چوب، این مکان به فروشندگان چوب واگذار شده است.


الهیان از ارائه شکایت اتحادیه چوب و تخته به شهرداری تهران، استاندار، شرکت ساماندهی صنایع و شهردار تهران در این خصوص خبر داد.
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به
معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای
منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید