ایجاد هلدینگ‌ غذایی راه‌کاری در جهت افزایش امنیت غذایی

0

دبیر اجرایی چهاردهمین کنگره تغذیه ایران گفت: با ایجاد هلدینگ‌ غذایی و برند مواد غذایی برنامه‌ریزی در حوزه امنیت غذایی و سلامت مردم بهبود می‌یابد.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ جزایری متخصص تغذیه در نشست خبری دومین کنگره بین المللی وچهاردهمین کنگره تغذیه ایران که ظهر امروز در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد با اشاره به ایمنی غذایی در گروه‌های سنی مختلف اظهار داشت: استادان تغذیه و همکاران ما در وزارت بهداشت و صنایع غذایی جنبه چند بعدی ایمنی غذایی را در طی چند سال اخیر بررسی کرده و این نتیجه حاصل شده که امنیت غذایی سوء تغذیه و چاقی ارتباط مستقیمی با یکدیگر داشته و همین مسائل سلامت افراد جامعه را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: 50 درصد از مردم به چاقی و اضافه وزن بوده و این مسئله خود هم بیماری‌زا و هم عامل خطری برای بروز بیماری‌های مختلفی در بدن افراد است.

جزایری با بیان اینکه دسترسی به غذای کافی و جامع تعریفی کلی از امنیت غذایی است، گفت: در برنامه 5 ساله توسعه اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و همچنین دیگر اسناد بالا‌دستی تأکید خاصی بر امنیت غذایی شده و طبق آمارهایی به دست آمده متأسفانه در استان‌های خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، خراسان جنوبی نا امنی غذایی بیشتر بوده و وزارت بهداشت و وزارت جهاد و کشاورزی برنامه‌های ویژه‌ای برای بالا بردن سطح امنیت غذایی این استان‌ها دارند.

وی ادامه داد: سند ملی تغذیه با صدور بخش اجرایی سازمان استاندارد، وزارت بهداشت و کشاورزی تبیین شده و در آن امنیت غذایی مردم ایران طبق این سند نگاشته شده است.

این متخصص تغذیه یادآور شد: متأسفانه کمبود ویتامین A، کلسیم و آهن در کشور وجود دارد.

 30 درصد مردم ایران از بیمار کم‌خونی رنج می‌برند

در ادامه مراسم جعفریان‌ دبیر اجرایی این کنگره گفت: وزارت بهداشت می‌تواند 20 درصد تغذیه مردم را بهبود بخشد و 80 درصد بقیه را باید سازمان‌های ذی‌الربط با همکاری این وزارتخانه به عهده بگیرند.

وی ابراز داشت: متأسفانه 30 درصد مردم کشورمان دچار کم خونی و 80 درصد مردم از کمبود ویتامین D برخوردارند.

 30 درصد مردم کشور دچار چاقی و اضافه وزن هستند

دبیر اجرایی این کنگره با بیان اینکه مکمل‌ها امنیت غذایی ندارند، افزود: سازمان غذا و دارو در وارد کردن مکمل های غذایی باید بررسی کنند که آیا کشور تولید کننده اگر این مواد را در اختیار مردمش قرار می‌دهد این سازمان مجوز واردات چنین مکمل‌هایی را می‌دهد.

جعفریان‌ اذعان داشت: مواد تراریخته‌ عوارضش‌ پس از سالیان طولانی در بدن افراد ورود پیدا می‌کند و به همین دلیل سیاست بعضی کشور ها این است که اول می‌گذارند سایر کشورها چنین موادی را امتحان کرده و سپس اجازه ورود مواد تراریخته‌ به مردم کشورشان می‌دهند.

وی گفت: مواد صنعتی غذایی تأثیر بسیاری به دلیل استفاده از رنگ‌های مختلف صنعتی بر آلرژی می‌گذارد و تغذیه همانند گرده‌های گیاهان می‌توانند سبب بروز حساسیت‌های مختلف در بدن شوند.

جعفریان در پایان اظهار کرد: مردم کشورمان سالیانه 11 هزار میلیارد تومان بابت خرید فست‌فود هزینه می‌کنند و متأسفانه 30 درصد از وعده‌های مردم خارج از خانه خریداری و مصرف می‌شود.

وی تصریح کرد: با ایجاد هلدینگ‌و برند‌هایی ویژه رستوران‌ها و مواد غذایی کمک بزرگی به وزارت بهداشت و دیگر سازمان‌های ذی‌الربط در جهت افزایش امنیت غذایی و برنامه‌ریزی‌های بهتر در این زمینه می‌شود.

انتهای پیام /

لینک مطلب

پاسخ دهید