ایران رتبه سوم دنیا از حیث رشد کمی علم را کسب کرد

0

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: ایران از حیث رشد کمی علم، رتبه سوم دنیا را کسب کرد.

محمدجواد دهقانی سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی  گروه علمی پزشكی  درباره جایگاه سوم دنیا از لحاظ رشد کمیت تولید علم گفت: مقایسه تعداد مدارک کشور در سال 2015 و 2014 طبق پایگاه استنادی ISI با سایر کشورهای دنیا نشان می دهد که رشد کمیت تولید علم جمهوری اسلامی ایران حدود هشت درصد و کشور روسیه و استرالیا قبل از ایران قرار دارند. 

وی با بیان اینکه رشد این دو کشور به ترتیب حدود 13  و 9 درصد بوده است، افزود: فاصله دقیق ایران از استرالیا 0.8 (هشت دهم) درصد و از روسیه 3.8 (سه ممیز هشت دهم) درصد است. برزیل با یک رشد حدود هفت درصد بعد از ایران قرار دارد و سه کشور لهستان، ترکیه و انگلستان با شش درصد، جایگاه های بعدی را از لحاظ رشد کمیت تولید علم به خود اختصاص داده اند.

جمهوری اسلامی ایران رتبه سوم دنیا از حیث رشد کمی علم را کسب کرد
جمهوری اسلامی ایران رتبه سوم دنیا از حیث رشد کمی علم را کسب کرد

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام درباره افزایش سهم علم کشور از کل کمیت تولید علم دنیا در اسکوپوس گفت: براساس آخرین اطلاعات خارج شده از پایگاه استنادی اسکوپوس در تاریخ هشتم تیرماه 95 ، سهم جمهوری اسلامی ایران از کل تولید علم دنیا در سال 2016 برابر با 1.9 (یک ممیز نه دهم) درصد و در سال 2010 سهم ایران از کل تولید علم دنیا برابر با 1.2 (یک ممیز دو دهم) درصد و در خلال سال های 2011 تا 2015 این رقم حدود 1.5 (یک و نیم) درصد بوده است.

رشد منفی کمیت تولید علم جهان به دلیل کامل نشدن اطلاعات سال 2015 در اسکوپوس

دهقانی همچنین بیان کرد: کل تولید علم دنیا در سال 2014 برابر حدود دو میلیون و 860 هزار و در سال 2015 برابر با حدود دو میلیون و700 هزار مدرک بود.

وی افزود: رشد کل تولید علم دنیا در سال 2015 نسبت به سال 2014 منفی حدود شش درصد بوده که علت این امر هم کامل نشدن اطلاعات سال 2015 در پایگاه استنادی اسکوپوس یا کاهش تولید علم نمایه شده در این پایگاه است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید