ایران فناوری ساخت ماهواره‌ های کمتر از 15 کیلوگرمی را در دست دارد

0

رییس مرکز ملی فضایی ایران گفت: با توجه به اینکه ساخت ماهواره‌های 15 کیلوگرمی مورد توجه دنیا قرار گرفته است ایران نیز این فناوری را در دست دارد و چندین دانشگاه در طراحی و ساخت ماهواره‌های 25 تا 50 کیلوگرم به فناوری ماهواره‌‌های کوچک رسیده‌اند.

وی  افزود: در حوزه ساخت ماهواره دانشگاهی در کشور سه محصول پایه مورد توجه قرار گرفته است ماهواره‌های زیر  15 کیلوگرم 70 کیلوگرمی و 150 کیلوگرمی که به عنوان سه ماهواره پایه در سطح ملی برای رفع نیازهای مختلف مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد که از این سه نوع ماهواره پایه همانگونه که اشاره شد دنیا تمایل و توجه بیشتری روی ماهواره‌ زیر  15 کیلوگرم دارد.

به گفته منطقی برای تولید انواع ماهواره‌ها با دانشگاه‌هایی که توان و استعداد ساخت آن‌ها را دارند مذاکراتی کرده‌‌ایم و طراحی آن‌ها در این دانشگاه‌ها آغاز شده است.

وی بیان کرد: دانشگاه‌های ما قبلاً فناوری طراحی و ساخت  ماهواره در مقیاس 25 الی 50 کیلوگرم ر ا بدست آورده‌‌اند و با توجه به اینکه قصد داشتیم به سمت کاربری برویم از دانشگاه‌ها خواسته‌ایم ماهواره‌هایی که طراحی می‌کنند  حداقل سه سال در مدار  باقی بمانند زیرا معمولاً وقتی ماهواره‌ای در سطح آزمایشگاهی به فضا پرتاب می‌شود کمتر از 6 ماه در فضا می‌ماند و  فناوری ماهواره که در فضا برای مدت طولانی باقی می‌ماند فاصله معنی‌داری با ماهواره‌های سطح آزمایشگاهی دارد.

رییس مرکز ملی فضایی  ایران اظهار کرد:  این سه محصول پایه  حداکثر بین 1 8 تا 24 ماه طراحی و ساخته می‌شوند.

وی در خصوص چرایی ساخت ماهواره‌ها در ابعاد مختلف گفت: هر یک از ماهواره‌ظهتی  ساخته شده در وزن‌های مختلف  کاربردهای  خاص خود را  دارد و در  بخش‌های مختلفی مانند مخابراتی سنجشی یا  موقعیت‌یابی مورد استفاده قرار  می‌‌گیرند.

منطقی با بیان اینکه میزان کارایی ماهواره‌ها زیر  15 کیلوگرم بیشتر از دیگر  ماهواره‌ها است خاطرنشان کرد: پرتاب ماهواره‌های سبک‌ تر  به فضا ساده‌‌تر و سریع ‌تر است و ده‌ها ماهواره کوچک به  صورت شبکه‌‌ای مورد استفاده قرار می‌‌گیرند و  کار ماهواره‌‌های بزرگ‌ تر را انجام می‌هند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید