ایران می تواند نقش موثر در روند صلح “افغانستان” ایفا کند

0

خبرگزاری میزان – سفیر چین در پاکستان که کشورش سخت در تلاش برای کمک به تحقق مذاکرات صلح افغانستان و به نتیجه رسیدن آن است، معتقد است که همه کشورهای منطقه از جمله ایران می توانند نقشی موثر در این روند ایفا کنند.

ایران می تواند نقش موثر در روند صلح گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “ویدونگ” گفت: کشورهای مختلف منطقه به ویژه ایران پیش از این با شرکت و حضور در مکانیسم های مختلف از جمله سمینارهایی پیرامون طرح همکاری های منطقه ای معروف به “پروسه استانبول” با محوریت مسایل افغانستان، نشان داده اند که می توانند در کمک به تحقق صلح در افغانستان موثر و مفید واقع شوند.

وی با بیان اینکه پکن همچنان در تلاش و همکاری با پاکستان برای بازگرداندن طالبان افغانستان و دولت کابل به پای میز مذاکرات صلح است، گفت: روند مذاکرات صلح افغانستان باید از سر گرفته شود و امیدواریم که این کشور در آینده نزدیک شاهد صلح و ثبات باشد.

سان ویدونگ در پاسخ به این سوال که به نظر می رسد پکن در این میان، به دلیل نیاز به فضایی امن جهت احداث طرح بزرگ راهروی اقتصادی چین-پاکستان، بیش از سایر کشورهای منطقه به از سرگرفته شدن روند مذاکرات صلح طالبان افغانستان و دولت کابل نیاز دارد، گفت: انجام این مذاکرات برای صلح و ثبات تمام منطقه مفید خواهد بود و آثار مطلوب آن بسیار فراتر از صرفا ایجاد فضای امن برای راهروی اقتصادی چین – پاکستان است.

حدود سه ماه پیش نخستین دور مذاکرات صلح طالبان افغانستان و دولت کابل با میانجی گری و میزبانی پاکستان در اسلام آباد برگزار شد که در این مذاکرات، نمایندگانی از دولت چین و البته نمایندگانی از دولت آمریکا هم حضور داشتند.

اما به دلیل اعلام خبر مرگ ملا عمر رهبر سابق طالبان افغانستان تنها دو روز قبل از برگزاری دور دوم این مذاکرات، همه چیز ناگهان متوقف شد و طی حدود سه ماه گذشته، فاصله ها میان دولت کابل و طالبان افغانستان بار دیگر زیاد شده است.

دولت پاکستان اگر چه در سه ماه اخیر تنش های زیادی با افغانستان پیدا کرده است، با وجود این و به کمک چین همچنان در تلاش است تا این مذاکرات را بار دیگر احیا کند زیرا این اعتقاد وجود دارد که امنیت و ثبات افغانستان، موجب تقویت امنیت و ثبات در پاکستان خواهد شد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید