ایستاده در غبار؛ فیلمی متفاوت و تحسین شده در ژانر دفاع مقدس

0

ایستاده در غبار؛ فیلمی متفاوت و تحسین شده در ژانر دفاع مقدس

بعد از جنگ هشت ساله بین ایران و عراق،زندگی شهدا و جانبازان سوژه بسیاری از فیلم های ایرانی بوده است. نه تنها در ایران بلکه در سینمای جهان نیز فیلم های بسیاری با موضوع سربازان و افسرانی که در جنگ ها کشته یا زخمی شده اند ساخته شده است. زنده نگه داشتن یاد آنهایی که جان خود را برای کشور و عقیده خود به خطر انداخته اند کاری ستودنی است.

همانطور که اشاره شد در کشورمان فیلم های بسیاری با موضوعیت جنگ تحمیلی و شهدای هشت سال جنگ ایران و عراق ساخته شده است. ایستاده در غبار  با بازی هادی حجازی فر، امیرحسین هاشمی، فرهاد فداکار، عماد محمدی و…  ساخته محمدحسین مهدویان کارگردان جوان و دهه شصتی سینمای ایران است که  توانست سیمرغ بلورین بهترین فیلم جشنواره فیلم فجرسال 1394 را به دست آورد. این فیلم که از تاریخ 19 خرداد در سینماهای کشور اکران شده است و همچنان روی پرده قرار دارد،درباره زندگی حاج احمد متوسلیان فرمانده لشکر 27 محمد رسول الله در جنگ هشت ساله ایران و عراق و  یکی از چهار فرد ربوده شده ایرانی در لبنان است که در این فیلم دوران کودکی و نوجوانی تا زمان ربوده شدنش در لبنان به تصویر کشیده میشود.

ایستاده در غبار فیلمی متفاوت با فیلم های کلاسیکی است که در مورد جنگ تحمیلی ساخته شده است. در این فیلم کارگردان نخواسته  که با موضع گیری نسبت به شخصیت متوسلیان او  را فردی منزه و مثبت جلوه دهد و از او قهرمانی بسازد که باور کردنش برای تماشاگر سخت باشد، البته احمد متوسلیان قهرمان این فیلم است اما قهرمانی مانند همه ی انسان ها با ویژگی های اخلاقی خوب و بد. فیلم به گونه ای ساخته شده است که تماشاگر گاهی احساس میکند به تماشای یک مستند نشسته است. این فیلم از طراحی صحنه تحسین برانگیز و قابل لمسی برخوردار است که یکی از امتیازات قابل توجه آن محسوب میشود. از دیگر امتیازات مثب این این فیلم میتوان به تحقیقات گسترده در مورد زندگی احمد متوسلیان پیش از تولید فیلم  اشاره کرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید