اینتل و معرفی اولین پردازنده ۱۰ هسته‌ای برای کاربران عادی

0

نزدیک به دو سال از معرفی پلتفرم Haswell-E توسط اینتل گذشته است. این پلتفرم با پردازنده، Core i7-5960X شروع شد. در آن زمان، ۸ هسته‌ای بودن دلیل خوبی برای خرید این پردازنده بود. اما چه چیزی در بازه زمانی ۲۴ ماهه تغییر کرده است؟

اینتل امروز در نمایشگاه کامپیوتکس، اولین پردازنده ۱۰ هسته‌ای را با عناون Core i7-6950X Extreme Edition برای کاربران عادی معرفی کرد. i7-6950X دارای مشخصات زیر است:

  • ۱۰ هسته
  • آپشن‌های ۶ هسته‌ای و ۸ هسته‌ای
  • Turbo Boost Max Technology 3.0
  • مموری ۴ کاناله
  • ۲۵ مگابایت کش

به این امکانات قدرتمند می‌توانید قیمت ۱۷۲۳ دلاری را نیز اضافه کنید!

در ازای این قیمت گزاف، چه چیزی دریافت می‌کنید؟ اینتل ادعا می‌کند که در رندر تصاویر سه بعدی، این پردازنده دو برابر i7 6700K و ۳۵ درصد سریعتر از Core i7-5960X است. در هنگام ادیت ویدئوهای ۴K، این پردازنده ۶۵ درصد از i7 6700K و ۲۵ درصد از i7-5960X قویتر است. در حوزه بازی، زمانیکه ۴K بازی می‌کنید و بازی خود را به صورت ۱۰۸۰p بر روی توییچ استریم می‌کنید، i7-6950X عملکرد بهتری دارد. به طور کلی می‌توان گفت که اگر روزانه با محتوای سنگین سر و کار دارید، مانند بازی یا ویدئو‌های ۴K، این پردازنده انتخاب بسیار مناسبی برای شما است.

اینتل برای اینکه به شما اطمینان خاطر دهد که این پردازنده فقط هسته‌های زیاد ندارد، i7-6950X را به تکنولوژی Turbo Boost Max مجهز کرده است که معین می‌کند کدام هسته از نظر فیزیکی از بقیه قویتر است، چون فرآیند ساخت ممکن است باعث شود که برخی از هسته‌ها قویتر باشند. این تکنولوژی بدین معناست که کارهایی که پردازش بیشتری نیاز دارند، می‌توانند به پردازنده‌های سریعتر اختصاص داده شوند.

پردازنده‌ Extreme Edition در نسخه‌های ۸ هسته‌ای (با قیمت ۱۰۸۹ دلار) و ۶ هسته‌ای (با قیمت‌های ۶۱۷ دلار و ۴۳۴ دلار) نیز عرضه می‌شود. همه این پردازنده‌ها توانایی پشتیبانی از رم‌های DDR4-2400 را دارند.

اگر بودجه محدودی دارید، این پردازنده‌ها چندان به کار شما نمی‌آید! اما برای کاربرانی که نیاز به انجام کارهای سنگین دارند، اینتل یک قدم از AMD که آخرین پردازنده‌اش ۸ هسته‌ای است، جلو است.

۰۱_۰

gmc_16_02-bdw-e_processor_composite_flat_300-100663067-large

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید