اینگونه شکست عاطفی را ترمیم کنید / انتخاب جایگزین بدترین اشتباه

0

یک روانشناس گفت :شکست عاطفی و ناکامی های عشقی را با انجام چند اقدام روانشناسی به گامی جدید در پیروزی بزرگ مبدل کنید .

علی مهدی روانشناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در گفت و گو با  خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ با اشاره به افزایش چشم گیر شکست عاطفی علی الخصوص درمیان نوجوانان و ایجاد اختلال در روند زندگی آنها اظهار کرد : متاسفانه بالغ بر 90 درصد از شکست های عاطفی فرد به تصور اینکه دیگر قادر به ادامه زندگی نیست تمام و کمال زندگی را به کام خود تلخ می‌کند. 

وی با بیان اینکه هیچ گاه در یک شکست عاطفی خود را مقصر ندانید تصریح کرد : دربیشتر موارد سوال اینکه گناهم چه بود یا چرا ترکم کرد، تبدیل به دغدغه فکری بسیار آزار دهنده ای می‌شود، اما آن افرادی‌که در یک قدمی این اتفاق هستند باید بدانند که خصایص اخلاقی اغلب انسان‌ها شباهت زیادی به هم دیگر دارد .

مهدی ادامه داد : به جای افکار بیهوده ای که جز یاس و ناامیدی و زوال فکری چیزی به همراه نمی آورد ، بهترین گزینه بهره مندی از شکست به عنوان تجربه ای عمیق و سازنده به منظور  انتخابی منطقی و عاقلانه برای آینده است .

این استاد دانشگاه گفت: شکست عاطفی پایان آرزو نیست و انتخاب جایگزین نیز برای ترمیم و جبران آن بدترین اشتباه است ، مگر اینکه با توجه به واکاوی تجربه تلخ گذشته و بررسی اینکه چقدر با معیار های زندگی سنخیت دارد و یا پرسش مداوم این سوال که با فرد مقابل یا انتخاب جدید  چقدر در زندگی خوشحال می شود ، تصمیم منطقی تری گرفت .

وی تصریح کرد : انتخاب جایگزین بلافاصله بعد از یک ناکامی، احساسی جز اینکه ضربه ای دوباره به فرد بزند چیزی نصیبش نمی‌کند بنابر این پیش از جدی شدن یک ارتباط افراد باید با منطق و درایت نتایج این رابطه را به دقت در ذهنشان و حتی با کمک مشاوره روانشناسان یا مشاورین ، واکاوی  کنند .

مهدی افزود: افراد پس از اطمینان از انتخابشان به فکر استحکام این ارتباط و جرقه های احساس در پیوندی جدی و محکم بپردازند،  ولی در هر مرحله فراموش نشود که در هر لحظه و هر شب خودتان نیز رفتار آن روزتان را به دقت تحلیل کنید و به خود و برخوردتان نیز نمره داده شود. 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید