این چینی‌های با کیفیت!

0

همیشه این سوال در ذهن مصرف کننده ایرانی وجود دارد که چرا قیمت خودرو در کشور ما در مقایسه با کشورهای دیگر بسیار بالاست؟

مسئولان حوزه اقتصاد و خودرو، اغلب در پاسخ به این پرسش اصل ماجرا را به نوعی کتمان کرده و عنوان می‌کنند که مثلا پراید در سوریه و عراق حتی گران‌تر از قیمت داخل به فروش میرسد. خب پر واضح است که هیچ کس از این گفته قانع نمی‌شود. 

اما بگذارید به این موضوع از زاویه دیگری بنگریم. مسلما مجموعه عوامل متعددی بازار فعلی خودروی کشور را شکل داده‌اند. بسیاری از عوامل پیدا و پنهان خواسته یا ناخواسته این بازار را بوجود آورده‌اند. از دلایل فرهنگی و جامعه شناختی گرفته تا دلایل اقتصادی و سیاسی.

کارخانه ایران خودرو

عموما تا چند سال قبل فرهنگ و ساختار جامعه ایران نگاهی خاص به خودرو داشت که این نگاه با نگرش مردم به اتومبیل در همه جای دنیا فرق می‌کرد. یک خریدار خودرو در ایران، وسیله نقلیه را به مثابه یک کالای سرمایه‌ای قلمداد می کرد نه یک کالای مصرفی و از همین رو یک خودرو را تا ۳۰ سال و بلکه بیشتر نگهداری می‌کرد.

چرا که آن خودرو سرمایه روز مبادا بود. این وضعیت  با شروع جنگ تحمیلی پیچیده‌تر هم شد چون عرضه اتومبیل به شدن در کشور کاهش یافت و تقاضای انباشه شده بسیار بالا بود. در آن زمان بخشی از توان صنعتی کارخانجات خودرو سازی در خدمت پشنیبانی از جبهه‌های دفاع مقدس به ساخت جنگ افزار  اختصاص یافته بودند. در آن شرایط بغرنج داشتن یک خودرو مثل داشتن خانه بود.

اما با اتمام جنگ و شروع به‌کار دوباره صنایع خودرو  و نیز علیرغم واردات مقطعی کیا، هیوندای، میتسوبیشی، هوندا و دوو در سالهای ابتدایی دهه ۷۰ شمسی و نیز مونتاژ پراید و پژو۴۰۵ بازار هرگز تعادلی بین عرضه و تقاضا پیدا نکرد.

در این شرایط یعنی شرایطی که عطش برای خرید وجود دارد، تولید کننده دغدغه دیگری جز تولید ندارد. سازمان نوسازی صنایع ایران با تکلیف به خودروسازان فقط از آنها میخواست تا خط تولید حتی برای لحظه ای هم متوقف نشده و تولید با تمام توان ادامه داشته باشد.

خب تا اینجای کار قابل قبول است، کشوری که تازه از جنگی هشت ساله بیرون آمده مسلما اولویت اولش سازندگی و توجه به تولید و اشتغال بود.

اما ظاهرا این شیوه و سود آوری بسیار این صنعت، مدیران دولتی را در تغییر این استراتژی مردد کرد و این شیوه تا سالیان سال ادامه یافت. واضح است که در این نوع سیاستگذاری کیفیت، قیمت، حقوق مصرف کننده و دیگر موارد در اولویتهای بعدی قرار میگیرند. چه لزومی داشت برای خودرویی که مردم برای خریدش تا یک سال را در نوبت می‌ماندند ریالی هزینه افزایش کیفیت گردد؟lifan820-03

در میانه سالهای دهه ۸۰ شمسی بود که کم کم با درآمدن صدای مصرف کنندگان و اعتراض به کیفیت خودرو در قبال قیمت پرداختی سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان شکل گرفت؛ که البته هم اکنون این سازمان مدافع تولید کنندگان است تا حامی مصرف کنندگان.

مافیای خودرو همیشه سعی دارد تا با بحرانی جلوه دادن شرایط، از زیر بار اصلاحات ساختاری شانه خالی کرده و همین روند را ادامه دهد. کم نیستند نمونه هایی که هر بار به علل افزایش نرخ ارز یا افزایش قیمت فولاد، قیمت خودرو افزایش یافته اما در همان حال در زمانی که نرخ ارز یا بهای فولاد کاهش داشته است بهای خودرو کاهش نیافته است.

 هر بار هم با افزایش فشارهای مردمی و مطبوعاتی، وزارت صنایع به عنوان پدرخوانده صنعت خودرو از قول جدی و برنامه دقیق خودروسازان برای افزایش کیفیت خبر می‌داد. 405

همین شرایط ادامه داشت تا خریدار خودروهای داخلی که عموما زیر ۵۰ میلیون تومان هستند با تعریف جدیدی از کیفیت و قیمت مواجه شدند و آن خودرو های چینی بودند. گرچه در ابتدای ورود، کسی آن چینی های بی تناسب و بد قواره را جدی نمی‌گرفت اما کم کم با تغییر ظاهر و بهبود چشمگیر کیفیت خودروهای چینی، زنگ خطر برایی خودرو سازهای داخلی به صدا درآمده است.

به نظر شما برنده این تقابل کیست؟

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید