ای نورهای آبی از خواب من دور شوید!

0

ای نورهای آبی از خواب من دور شوید!

بدن انسان برای ایجاد یک چرخه خواب و استراحت منظم،به عوامل متعددی مانند کارکرد ملاتونین در بدن وابسته است.گجت ها و تجهیزات دیجیتال اطراف ما میتوانند به آسانی در رفتار طبیعی بدن انسان نفوذ کرده و آن تحت تاثیر قرار دهند.از جمله این تجهیزات میتوان به نور نمایشگرها اشاره کرد.نمایشگرهای اطراف ما مانند تلویزیون،مانیتور و لپ تاپ دارای ترکیبی از نورهای آبی رنگ هستند که مقدار تراوش آنها بسته به مقدار خروجی نور،متغییر است.اما آیا میدانید نورهای آبی تا چه حد در تعادل خواب انسان ها موثر هستند؟

 

نورهای آبی و به طور کلی رنگ هایی که به وسیله فناوری های تصویری تولید میگردد،باعث جلوگیری از استراحت مناسب بدن و بهم ریختگی “ملاتونین” میگردد. ملاتونین هورمونی است که در غدهٔ صنوبری (پینه‌آل)، غدهٔ کوچکی در مغز، تولید می‌شود و به تنظیم چرخهٔ خواب و بیداری در بدن کمک می‌کند. مقدار بسیار کمی از ملاتونین در غذاهایی مانند گوشت‌ها، حبوبات، میوه‌ها و سبزی‌ها وجود دارد. ملاتونین همچنین به صورت مکمل غذایی در بازار وجود دارد، هرچند ارزش تغذیه‌ای شناخته‌شده‌ای ندارد.همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره کردیم،نورهای ساطع شده در طیف رنگ آبی باعث ایجاد مشکلاتی در این قسمت میگردد.بسیاری از افرادی که در مدت زمان طولانی به تماشای تلویزیون در شب مشغول هستند،دچار مشکلات گردش خواب و عدم استراحت صحیح بدن می شوند.به همین علت روزهای آنها هموراه با بی حوصلگی و خواب آلودگی همراه است.علاوه بر موارد ذکر شده نورهای طیف آبی باعث خستگی چشم و چیرگی یک بخش بر دیگر قسمت ها میگردد.و اما راه حل چیست؟

“Drift TV” یک باکس کوچک است که دارای ورودی های HDMI و AV است.این دستگاه وظیفه کنترل و کاهش نورهای آبی را در نمایش های شبانه و نزدیک هنگام به خواب را بر عهده دارد.یک رابط کاربری ساده به کاربران در استفاده از آن کمک میکند.در صورتی که سیستم در حالت هوشمند قرار گیرد،زمان خواب را تشخصی داده و از یک ساعت قبل آن شروع به کاهش نورهای آبی میکند.علاوه بر آن در یک تنظیم دیگر کاربران قادر به تنظیم دستی نور های آبی هستند.در حالت دستی کاربر میتواند این نورها را در حد 100% پایین آورد که البته در نهایت تصویر خروجی چندان جالب نخواهد بود.تولید کنندگان این محصول بسیار امیدوار هستند که معتادان نمایش های شبانه به خوبی از آن استقبال کنند! Drift TVزعفران خود را در روزهای آینده و با قیمت 99 دلار عرضه خواهد کرد.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید