بازنگری نظام ارجاع، زمینه ساز حفظ درآمد پزشکان در نظام سلامت

0

طرح تحول سلامت با حضور تمام پزشکان و با بازنگری نظام ارجاع زمینه ساز ارتقا نظام سلامت، توزیع عادلانه و حفظ حقوق پزشکان می شود.

خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ حریرچی قائم مقام وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در سیزدهمین همایش علمی کاربردی پزشکان عمومی سراسر کشور که در سالن همایش‌های رازی برگزار شد، افزود: افزایش سلامت مردم، محافظت از مخاطرات ناشی از بیماری و افزایش پاسخگویی به نیازهای بهداشتی و درمانی از اهداف سه گانه نظام سلامت است که با اقدامات شایسته به بازتعریف بعضی از مصادیق می‌پردازد تا شاهد ارتقا نظام سلامت باشیم.

وی گفت: در طرح تحول سلامت سطح استفاده از تجهیزات از 21.5 درصد به 17.5 درصد کاهش یافته و 3 درصد باقی مانده بین ارائه دهندگان خدمت تقسیم شده است.

حریرچی گفت: طبق تحقیقات به عمل آمده هر ایرانی در سال 93، 10.3 بار به سیستم درمان مراجعه کرده است که این مراجعه به آزمایشگاه، داروخانه، دندانپزشکی و غیره برمی‌گردد که نسبت به سایر کشورها این مراجعه رقم بالایی است وباید در این خصوص بازنگری به عمل آید.

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه گفت: بار مراجعه بستری در سال یک دهم بار در سال است که این نشان می‌دهد میزان مراجعات سرپایی بالاست اما مراجعات بستری رقم پایینی را به خود اختصاص داده است.

وی گفت: اگر نظام ارجاع هوشمندانه عمل کند و به بازتعریف بعضی از عرصه‌ها بپردازد با حفظ درآمد پزشکان در راستای سلامت می‌توان مؤثر واقع شد و با ارتقا توانمندی و دانش پزشکان عمومی به سلامت مردم هم رسیدگی شود.

حریرچی افزود:‌ درخواست ما از نظام پزشکی این است که با تغییرات جوامع اعم از تغییر نوع بیماری‌ها مثل بیماری‌های مزمن و دوران پیری، افزایش سطح سواد جامعه و انتظارات مردم جوامع پزشکی نیز بازتعریف جدیدی از وظایف و روابط خود داشته باشند که مبتنی بر مصالح مردم در جوامع پزشکی با محوریت اخلاق حرفه‌ای و اخلاق پزشکی بتوانند شاهد ارتقا نظام سلامت بود.

وی در پایان گفت: پزشکان عمومی در طرح نظام سلامت نقش کلیدی دارند و امیدواریم با در نظر داشتن اخلاق حرفه‌ای و پزشکی در موفق شدن این طرح گام اساسی هم گام با سایر پزشکان بردارند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید