بازگشت به جنگ جهانی دوم با روز های جنگ

0

بازگشت به جنگ جهانی دوم با روز های جنگ

این روز ها شاهد این نکته هستیم که هر چه قدر بازی های شاخص سبک شوتر اول شخص (که توسط استودیو ها و شرکت های بازی سازی بزرگ و سرشناس تولید و منتشر می شوند) به سمت تصویر سازی از جنگ های مدرن و آینده گرا می روند استودیو های مستقل در حال حرکت به سمت خواستگاه اصلی شوتر های اول شخص نظامی یعنی دوران جنگ جهانی دوم هستند. چندی پیش شاهد اعلام خبر ساخته شدن بازی Battalion 1944 بودیم. اثری در سبک شوتر اول شخص که توسط یک تیم بازی سازی مستقل در دست طراحی بوده و قصد بازگرداندن علاقه مندان بازی های شوتر نظامی به دوران جنگ جهانی دوم را دارد. حال شاهد تایید فرآیند ساخته شدن اثر دیگری در همین سبک و سیاق هستیم. بازی جدیدی به نام روز های جنگ یا Days of War که سازندگان آن قصد به تصویر کشیدن دوران جنگ جهانی دوم را برای مخاطبان خود به عنوان تم کلی این اثر دارند.

 

 

همانند بازی Battalion 1944 بازی روز های جنگ نیز تمرکز اصلی خود را بر طراحی بخش چند نفره و آنلاین در بخش گیم پلی گذاشته است و علاقه مندان به تجربه ی کمپین داستانی نمی توانند امید چندانی به وجود چنین بخشی در بازی روز های جنگ داشته باشند. البته شاید نتوان به تصمیم تیم سازنده ی این بازی یعنی اعضای استودیوی مستقل Driven Arts ایراد چندانی وارد دانست. چرا که این روز ها اکثر عناوین شوتر اول شخص حاضر در دنیای بازی های کامپیوتری با تمرکز بر بخش چند نفره و آنلاین ساخته می شوند و بازی روز های جنگ نیز برای رقابت با رقیبان سرسخت حاضر در بازار هیچ چاره ای جز تمرکز بر روی این بخش از گیم پلی خود ندارد. با این حال سازندگان بازی روز های جنگ با تنظیم تم اصلی این بازی بر دنیای کلاسیک به تصویر کشیده شده در آثار شوتر نظامی یعنی جنگ جهانی دوم قصد به تصویر کشیدن تجربه ای نسبتاً متفاوت را برای مخاطبان خود دارند.

 dow1

با تمرکز عناوین شاخص حاضر در سبک اول شخص بر روایت جنگ های مدرنی که اغلب شان در یک دنیای آینده نگرانه به وقوع می پیوندند، علاقه مندان این سبک هم اکنون به گیم پلی کاملاً متفاوتی عادت کرده اند و شاید بد نباشد که ذائقه ی آن ها اندکی هم دچار تغییر شود. و این تغییر در ذائقه ی گیمر ها همان کاری است که سازندگان بازی روز های جنگ قصد انجام آن را دارند. به عبارت بهتر در این بازی هیچ خبری از دویدن بر روی در و دیوار یا انجام پرش های دوبل نیست و تمامی سربازان حاضر در میدان نبرد بر روی زمین مسطح و به شکل کاملاً رو در رو به مصاف یکدیگر می روند. بنا بر این آن دسته از علاقه مندان سبک شوتر اول شخص با بن مایه های نظامی که اکنون دیگر از مواجه شدن با ربات های غول پیکر و پهپاد های سمج و پشه مانند در بازی های ریز و درشت این سبک حسابی خسته شده اند می توانند در قالب بازی روز های جنگ به دوران جنگ جهانی دوم باز گردند و بار دیگر یک بازی کاملاً واقع گرایانه را به صورت گروهی و تیمی تجربه نمایند.

 dow2

بازی روز های جنگ با موتور گرافیکی Unreal Engine 4 ساخته خواهد شد. موتوری که بنا بر نظر سازندگان این بازی بهترین موتور گرافیکی موجود برای ساخت بازی های کامپیوتری محسوب می شود و امکانات فراوانی را در اختیار بازی سازان مختلف قرار می دهد. به عنوان مثال به کمک قابلیت پردازش بر پایه قواعد طبیعی فیزیک که این موتور گرافیکی در اختیار سازندگان بازی روز های جنگ قرار داده است (و این روز ها شاهد گسترش استفاده از آن در بازی های کامپیوتری نسل حاضر هستیم) سازندگان این بازی قادر خواهند بود تا تجربه ی واقع گرایانه تری را برای مخاطبان خود با توجه به سیستم های سخت افزاری مورد استفاده قرار گرفته توسط آن ها فراهم نمایند. اگر چه بازی روز های جنگ توسط یک تیم مستقل ساخته خواهد شد و تمرکز اصلی آن در بخش چند نفره خواهد بود اما سازندگان این بازی به تجربه کنندگان این اثر قول ملاقات با یک بازی خوش گرافیک را داده اند. بنا بر تایید سازندگان بازی روز های جنگ به منظور هر چه طبیعی تر جلوه دادن تجربه ی این اثر برای علاقه مندان به عناوین شوتر اول شخص نظامی تمامی اسلحه های موجود در این بازی (که طیف قابل توجهی از سلاح های آشنای جنگ جهانی دوم را در بر می گیرد) به شکل دستی و با تمامی جزییات و ریزه کاری های مربوط به آن ها طراحی خواهد شد. البته این طراحی واقع گرایانه تنها در ساخت ظاهر اسلحه های موجود در بازی روز های جنگ رعایت خواهد شد و در نوع شکل دهی به کارایی این اسلحه ها شاهد طراحی مدرن تری خواهیم بود. به عبارت بهتر از آن جایی که گیم پلی بازی روز های جنگ قرار است تنها بر روی بخش چند نفره متمرکز باشد مسلماً سرعت عمل نقش بسیار مهمی در هر چه روان تر جلوه دادن گیم پلی این بازی ایفا خواهد نمود. بنا بر این به منظور حفظ سرعت عمل لازم برای هر چه روان تر جلوه دادن گیم پلی این بازی، تمامی سلاح های موجود در بازی روز های جنگ از مواردی نظیر خشاب گذاری سریع تر نسبت به نمونه های واقعی خود بهره خواهند برد. با این حال سازندگان بازی روز های جنگ این وعده را به مخاطبان خود داده اند که تمامی سلاح های موجود در این بازی علاوه بر تراز بودن کامل بسیار سبک و خوش دست طراحی شوند. علاوه بر آن به منظور هر چه چشم نواز تر جلوه دادن گرافیک فنی بازی روز های جنگ سازندگان این اثر از تکنیک موشن کپچر برای طراحی بسیاری از انیمیشن های موجود در این اثر بهره خواهند گرفت.    

 dow3

گیم پلی بازی روز های جنگ در مناطق آشنای دوران جنگ جهانی دوم نظیر شهر های فرانسه یا جنگل های کشور بلژیک رخ می دهد و شامل مد های آشنای حاضر در بخش چند نفره ی آثار شوتر اول شخص خواهد بود. مد هایی نظیر Search and Destroy ، Death Mach ، Capture the Flag ، Domination و موارد شناخته شده ای نظیر آن که تجربه ی آن ها در دوران جنگ جهانی دوم می تواند برای کسانی که سال هاست از چنین تم آشنایی فاصله گرفته اند جالب و جذاب باشد. البته سازندگان بازی روز های جنگ هنوز به این نکته اشاره نکرده اند که آیا می توان در گیم پلی این بازی شاهد ملاقات با مد های کاملاً جدیدی بود یا این که تمام تجربه ی علاقه مندان این بازی در بخش گیم پلی تنها به بخش های کلاسیک مذکور منحصر خواهد شد. به هر حال هر کدام از نقشه های موجود در بازی روز های جنگ مبتنی بر استفاده از استراتژی ها و توانایی های متفاوتی خواهد بود و در کل اساس گیم پلی این بازی بر پایه استفاده از کلاس های گوناگون پایه ریزی شده است. به این ترتیب که هر کدام از تیم های حاضر در بازی روز های جنگ از شش کلاس مختلف بهر خواهند برد که مواردی نظیر تفنگدار، مهاجم، پوشش دهنده، تیربارچی، تک تیر انداز و خمپاره انداز را در بر می گیرد. مسلماً هر کدام از این کلاس ها از توانایی ها و سلاح های مختص به خود بهره خواهند برد و برای موفقیت در میدان جنگ هر کدام از طرفین حاضر در میدان نبرد می باید به شکل کارآمدی کلاس های فوق را با یکدیگر ترکیب نماید. البته در نمایش های این بازی مواردی نظیر استفاده از بیلچه برای ناکار کردن دشمنان نیز مشاهده شده است!

 dow4

بی تردید یکی از نقاط قوت اصلی بازی روز های جنگ تلاش سازندگان این بازی برای دخیل کردن مخاطبان این اثر برای شکل دادن به ساختار کلی بازی مورد علاقه ی خود است. به عبارت بهتر سازندگان بازی روز های جنگ حمایت گسترده و بسیار قابل قبولی در امر تولید ماد و نقشه های مختلف برای این بازی توسط علاقمندان انجام خواهند داد و برای انجام این کار ابزار های مختلفی از سوی آن ها در اختیار تجربه کنندگان این بازی قرار خواهد گرفت. گفتنی است که سازندگان بازی روز های جنگ هم اکنون این بازی را به منظور تامین مالی بودجه ی مورد نیاز برای ساخت آن وارد پروسه ی کیک استارتر نموده اند و با گذشت چیزی نزدیک به یک هفته از آغاز این پروسه رقمی در حدود 36 هزار دلار از بودجه ی 100 هزار دلاری این بازی تامین شده است. پس از عبور از این مرحله سازندگان بازی روز های جنگ بازی در دست تولید خود را وارد مرحله ی آلفا خواهند نمود. امری که بر طبق برنامه ریزی های صورت گرفته قرار است در ماه آوریل سال جاری صورت گیرد. پس از آن در ماه ژوییه نیز این بازی وارد مرحله ی بتا خواهد شد و در ماه آگوست سال جاری علاقه مندان به بازی میدان جنگ می توانند شاهد حضور اثر محبوب خود در بخش Early Access از شبکه ی استیم باشند. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که فرآیند انتشار نسخه ی نهایی بازی روز های جنگ در ماه دسامبر سال جاری میلادی برنامه ریزی شده است و بر طبق قرار از پیش تعیین شده ی موجود، این بازی در زمان یاد شده بر روی سه پلتفرم PC ، PS4و Xbox One منتشر خواهد شد.  

 

google

facebook

insta

twitter

telegram

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید