بازگشت دوباره سلطان ابر خودرو ها، بوگاتی شیرون رونمایی شد

0

بازگشت دوباره سلطان ابر خودرو ها، بوگاتی شیرون رونمایی شد

سال گذشته میلادی سه ابر خودرو هایبرید از فراری و پورشه و مکلارن به طور مشترک تکیه به تخت سلطنت دنیای ابر خودرو ها زده بودند اما هر سه آنها در سایه بزرگ پرچمدار بعدی بوگاتی به این مقام دست یافته بودند. از سال 2003 دنیای خودرو دستخوش یک اتفاق حیرت انگیز شده بود و دریچه های جدیدی از مهندسی مکانیک خودرو توسط مهندسین شرکت بوگاتی به روی دنیا باز شده بود. خودروی بوگاتی ویرون با پیشرانه ای که شبیه به نیروگاهی قدرتمند درون سینه داشت رکورد های گوناگون سرعت و قدرت و شتاب خودرو های تولید انبوه را به سرعت جابجا کرد و علیرغم ظهور رقبای فراوان همچنان مدل های جدید ویرون پیشتاز این رقابت بودند، اما اکنون پس از 13 سال نوبت به فرزند جدیدی در خانواده رکورد شکن های بوگاتی رسیده است.

اگرچه تنها زمان میتواند بگوید که آیا بوگاتی باز هم مانند ارائه ویرون تاریخ را رقم زده است یا خیر ولی در هر حال بوگاتی شیرون با ارقام رعب آوری پا به صحنه گذاشته است و همین ارقام برای یکه تازی آن در دنیای خودرو کافی خواهد بود. پیشرانه 8 لیتری 16 سیلندر با آرایش W شکل و مجهز به چهار توربو شارژر که در ویرون هم استفاده شده بود اینبار در پشت صندلی های شیرون قرار گرفته و با کمک بروز رسانی های جدید رقم خیره کننده 1478 اسب بخار میزان قدرتی است که از آن بدست می آید و همین کافیست که تا این لحظه لقب قدرتمند ترین ابر خودروی تولید انبوه جهان را نصیب خود کند.

بوگاتی شیرون از مدل قبلی بوگاتی 154 کیلوگرم سنگین تر شده و بنا به گفته شرکت بوگاتی وزن خشک این خودرو 1995 کیلوگرم است. باک این ابر خودرو نزدیک به 100 لیتر گنجایش سوخت دارد و در کنار تمام این مشخصات خیره کننده بوگاتی حالت رانندگی جدیدی را نیز به خودروی جدیدش افزوده است، حالت دریفت که در بوگاتی شیرون اضافه شده است مطمئنا تجربه ای ترسناک ولی لذتبخش را برای رانندگان این خودرو به همراه خواهد داشت. حال که صحبت از رانندگان بوگاتی شیرون شد بهتر است کمی به اعداد و ارقام نجومی پیرامون قیمت این غول دنیای خودرو بپردازیم. ابتدا لازم است بدانیم که بوگاتی مانند مدل ویرون، شیرون را نیز تنها به تولید 500 نسخه محدود کرده است و در عین حال اعلام کرده است که تا قبل از زمان رونمایی 150 سفارش برای شیرون ثبت شده است که با احتساب قیمت 2.6 میلیون دلاری هر عدد از این خودرو میتوان حدس زد که مبلغی معادل 390 میلیون دلار تنها بخاطر سفارش خودرو های شیرون در حساب شرکت بوگاتی اضافه شده است.

اگرچه شیرون به سرعت نهایی 420 کیلومتر بر ساعت محدود شده است اما بر طبق ادعای بوگاتی شتاب این خودرو از سکون تا 100 کیلومتر بر ساعت معادل 2.5 ثانیه است. این شتاب خارق العاده به کمک جعبه دنده 7 سرعته این خودرو بدست آمده و اگر فکر میکنید این رقم در دنیای خودرو های تولید انبوه بسیار حیرت آور است کمی صبر کنید! بوگاتی شیرون در زمانی معادل 6.5 ثانیه از حالت سکون به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت دست پیدا میکند و این زمان برای رسیدن به 300 کیلومتر بر ساعت 13.5 ثانیه است. همانطور که میبینید ارقام سرسام آور درباره بوگاتی شیرون بی انتها هستند. مطمئنا آقای Achim Anscheidt مسئول تیم طراحی بوگاتی شیرون با صرف 10 سال زمان بهترین حالت  آئرودینامیک ممکن برای تحمل سرعت وحشت آور این خودرو را بدست آورده اند و از صحبت های وی درباره همکاری نزدیک تیم طراحی با مهندسین آئرودینامیک میتوان پی به این امر برد. توضیح درباره طراحی زیبای بوگاتی شیرون به اندازه تماشای زیبایی خیره کننده آن لذت بخش نیست پس این بخش را به خودتان واگذار میکنیم تا از سیمای زیبای پرچمدار ابر خودرو ها لذت ببرید.

ویرون محصول جدید خود را به افتخار یکی از رانندگان تاریخ ساز خود، لوییس شیرون (Louis Chiron) نامگذاری کرده است. اگرچه وی برای شرکت های مرسدس بنز و آلفا رومئو و مازراتی نیز رانندگی کرده بود ولی همیشه در ارتباط نزدیک با بوگاتی بود و افتخارات زیادی نیز برای آنها به ارمغان آورده بود. تا این لحظه بوگاتی شیرون بی چون و چرا قدرتمند ترین خودروی تولید انبوه در جهان است اما مانند ویرون این خودرو نیز هر لحظه در حال تهدید از سوی رقباست. کنیخزک سوئدی، اس اس سی آمریکایی و بسیاری دیگر از هم اکنون بدنبال ربودن القاب بوگاتی شیرون و شکستن رکورد های آن هستند. در ادامه ویدئویی از اولین دیدار نویسندگان سایت موتور ترند با بوگاتی شیرون را تماشا کنید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید