بازگشت مرد عنکبوتی: نخستین نگاه به بازی Spider – Man

0

بازگشت مرد عنکبوتی: نخستین نگاه به بازی Spider – Man

علاقه مندان به شخصیت مرد عنکبوتی یا Spider – Man در طی سال های اخیر ملاقات چندان خوشایندی با ابر قهرمان محبوب خود در دنیای بازی های کامپیوتری نداشتند و همواره در حسرت تجربه کردن بازی قدرتمند و خوش ساختی با حضور این ابر قهرمان شناخته شده و نام آشنا در قامت شخصیت نخست داستان به سر می بردند. در واقع انتظار ملاقات با یک بازی کامپیوتری خوب و خوش ساخت با محوریت شخصیت مرد عنکبوتی در طی این سال ها، حتی از احتمال زبان باز کردن شخصیت هودور در سریال Game of Thrones هم بعید تر به نظر می رسید و تحقق یافتن آن تقریباً به یک معجزه می مانست. اما به نظر می رسد که اوضاع اندک اندک در حال تغییر است و هواداران شخصیت Spider – Man بالاخره پس از سال ها انتظار می توانند نسبت به ملاقات با شخصیت محبوب خود در یک بازی کامپیوتری قدرتمند و خوش ساخت کاملاً امیدوار باشند.

شاید آخرین ملاقات خوشایند هواداران مرد عنکبوتی با این ابر قهرمان محبوب در قالب یک بازی کامپیوتری خوب و سرگرم کننده به بیش از یک دهه قبل باز گردد. به زمانی که شرکت اکتیویژن  فرآیند تولید نسخه های مختلف از سری بازی های Spider – Man را به تیم های بازی سازی موفقی نظیر استودیو تری آرک می سپرد و نتیجه ی آن تجربه کردن آثاری نظیر Spider – Man 2 و Ultimate Spider – Man توسط هواداران شخصیت مرد عنکبوتی بود. آثاری که حداقل ساختار قابل قبولی داشتند و از این قابلیت برخوردار بودند تا  هواداران پر و پا قرص شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای بازی های کامپیوتری را کم و بیش راضی نگاه دارند. با این حال اندک اندک شرکت اکتیویژن تمام تخم مرغ های خود را در سبد مجموعه ی Call of Duty قرار داد و شرایط به گونه ای رقم خورد که در نهایت هیچ کدام از نسخه های بعدی سری بازی های مرد عنکبوتی (که اغلب آن ها به دست استودیو های بازی سازی کم توان طراحی و تولید شدند) نتواستند آن گونه که باید در میان بازی های کامپیوتری ساخته شده بر اساس شخصیت های ابر قهرمانی خودی نشان دهند و به عنوان مثال موفقیت سری بازی های Batman Arkham را این بار در میان مخاطبان سری Spider – Man تکرار نمایند. با این حال صاحب امتیاز اصلی شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای سرگرمی یعنی شرکت مارول در نهایت به سمت شرکت سونی متمایل شد تا بلکه آن ها بتوانند اثری در حد و اندازه ی شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای بازی های کامپیوتری را به مخاطبان این مجموعه عرضه نمایند. فعل و انفعالی که نتیجه ی نهایی آن به طراحی و تولید بازی Spider – Man به دست یکی از همکاران اصلی شرکت سونی در صنعت بازی سازی یعنی استودیو Insomniac انجامیده است. استودیویی که همواره نام آن را می توان مترادف با بازی های انحصاری دانست و پس از سنت شکنی اعضای این استودیو در ابتدای نسل حاضر و انتشار بازی Sunset Overdrive برای کنسول اکس باکس وان، آن ها دوباره همان روال سابق خود (تولید بازی های انحصاری برای پلتفرم های مختلف شرکت سونی) را در پیش گرفته اند و تازه ترین تجربه ی آن ها در صنعت بازی سازی یعنی بازی Spider – Man هم قرار است یک بازی کاملاً انحصاری برای کنسول پلی استیشن 4 باشد.

 spidy1

بازی Spider – Man برای نخستین بار در نمایشگاه E3 2016 و در خلال برگزاری کنفرانس اختصاصی شرکت سونی در این نمایشگاه، در قالب یک تریلر جالب به علاقه مندان دنیای بازی های کامپیوتری معرفی شد. تریلری که در خلال آن بخش های مختصری از گیم پلی این بازی در معرض دید علاقه مندان قرار گرفت و خود محل به وجود آمدن بحث های فراوانی در میان علاقه مندان به شخصیت مرد عنکبوتی گردید. اگر چه برخی از علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری سکانس های موجود در این تریلر را سکانس هایی از پیش رندر شده قلمداد کرده اند، اما بنا بر تایید رسمی سازندگان بازی Spider – Man یعنی اعضای استودیو Insomniac تریلر به نمایش در آمده از گیم پلی بازی Spider – Man در جریان کنفرانس سونی، توسط موتور این بازی و به شکل هم زمان به اجرا در آمده بود. آن ها همچنین به این نکته اشاره کرده اند که نمایش مذکور توسط توان سخت افزاری نسخه ی فعلی از کنسول پلی استیشن 4 به اجرا در آمده است و حرف و حدیث های موجود پیرامون اجرای موارد به نمایش در آمده از گیم پلی بازی Spider – Man بر اساس توان فنی کنسول ارتقا یافته ی Play Station 4 Neo (در جریان برگزاری کنفرانس سونی در نمایشگاه E3 امسال) کاملاً نادرست بوده و از هیچ اعتباری برخوردار نیست. با این حال فارغ از این نکته که نمایش ارائه شده از بازی Spider – Man در نمایشگاه E3 2016 به شکل از پیش رندر شده به اجرا در آمده است یا خیر، می توان این نمایش را نمایش بسیار قدرتمندی قلمداد کرد که امید را به شکل ویژه ای در دل هواداران شخصیت مرد عنکبوتی زنده کرده است. البته اطلاعات موجود پیرامون این بازی در حال حاضر بسیار ناچیز جلوه می کند و هنوز هیچ نکته ی خاصی در رابطه با داستان این اثر و همچنین چگونگی ترکیب آن با بخش گیم پلی بازی Spider – Man مشخص نیست.

spidy2

تنها نکته ای که هم اکنون از داستان بازی Spider – Man روشن به نظر می رسد این است که داستان این بازی در حالت کلی یک روایت اختصاصی از دنیای شخصیت مرد عنکبوتی توسط اعضای استودیو Insomniac خواهد بود و در مجموع هیچ ارتباط خاصی به مجموعه کتاب های مصور مرد عنکبوتی، فیلم های او و یا سایر بازی های ساخته شده بر اساس این ابر قهرمان محبوب و شناخته شده نخواهد داشت. جز این که همچون موارد یاد شده، رویداد های داستان این بازی نیز در شهر نیویورک به وقوع خواهد پیوست. همچنین گفته می شود که احتمال حضور شخصیت هایی نظیر خانواده ی آزبورن یا آقای منفی (مستر نگاتیو) هم در داستان این بازی وجود دارد، هر چند که حضور آن ها در حال حاضر تنها در حد یک احتمال مطرح بوده و به شکل رسمی مورد تایید سازندگان این اثر قرار نگرفته است. گذشته از آن به نظر می رسد که علاقه مندان به شخصیت مرد عنکبوتی در بازی Spider – Man با نسخه ای جا افتاده و پا به سن گذاشته از پیتر پارکر (مرد عنکبوتی بدون نقاب) مواجه خواهند بود و داستان این بازی علاوه بر شخصیت ابر قهرمانی مرد عنکبوتی بر شخصیت عادی قهرمان داستان این اثر یعنی پیتر پارکر نیز تمرکز ویژه ای خواهد داشت. در کنار موارد فوق مختصر نکاتی از بخش گیم پلی بازی Spider – Man هم توسط سازندگان این اثر مشخص شده است. به این ترتیب که در بخش گیم پلی بازی Spider – Man تجربه کنندگان این اثر با محیطی Open World روبرو هستند و می توانند به شکل آزادانه با تار تنیدن بر در و دیوار ساختمان های سر به فلک کشیده ی آن، برفراز محیط شهر به پرواز در آیند. البته تار های عنکبوتی اسپایدی در بخش مبارزات این بازی نیز به کار او خواهد آمد و با توجه به موارد به نمایش در آمده در تریلر معرفی این اثر می توان وجود سیستم مبارزاتی جدید و کاملی را در بخش گیم پلی این بازی انتظار کشید که به طور ویژه بر توانایی های عنکبوتی شخصیت اصلی داستان استوار شده است. همچنین بنا بر تایید سازندگان بازی Spider – Man بهره بردن قهرمان داستان از حرکات پارکور هم یکی از ویژگی های جدید موجود در گیم پلی این بازی خواهد بود که در نسخه های پیشین سری بازی های مرد عنکبوتی موارد مشابه با آن مشاهده نمی شد. در هر صورت بخش های کوتاه به نمایش در آمده از گیم پلی بازی Spider – Man در نمایشگاه E3 امسال نوید حضور قدرتمندی از سوی مرد عنکبوتی را در دنیای بازی های کامپیوتری می داد و باید دید که آیا این بازی انحصاری پس از سال ها انتظار بالاخره خواهد توانست هواداران شخصیت مرد عنکبوتی در دنیای بازی های کامپیوتری را صاحب یک بازی جذاب و خوش ساخت نماید یا این که این آرزو همچنان در حد یک آرزوی محال باقی خواهد ماند. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که هنوز هیچ تاریخ دقیق یا حتی غیر دقیقی برای انتشار بازی Spider – Man از سوی طراح (استودیو Insomniac) و ناشر این اثر (شرکت سونی)  اعلام نشده است.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید