بازی با خاطره ها: زنده کردن سایه کلوسوس در پلتفرم PC

0

بازی با خاطره ها: زنده کردن سایه کلوسوس در پلتفرم PC

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که توانسته اند بازی به یاد ماندنی سایه کلوسوس یا Shadow of the Colossus را بر روی کنسول خاطره انگیز Play Station 2 تجربه کنند، اکنون باید حسابی به خود افتخار کنید. چون موفق به تجربه ی یکی از بهترین و بی نظیر ترین بازی های تاریخ دنیای بازی های کامپیوتری شده اید. اثری که شاید نمونه اش را بتوان هر چند ده سال یک بار تجربه کرد. البته کسانی که از همان ابتدا با کنسول های خانگی ریز و درشت بیگانه بوده اند و اغلب اوقات خود را به بازی کردن با پلتفرم PC می پرداختند، مسلماً شانس ملاقات با این اثر افسانه ای را از دست داده اند. اما از آن جا که همیشه در نا امیدی بسی امید است، دارندگان پلتفرم PC شاید بتوانند به زودی اثری مشابه با بازی سایه کلوسوس را تجربه کنند. یک بازی کامپیوتری جدید که Prey for Gods نام دارد و توسط اعضای استودیو No Matter Studios در دست ساخت است.

داستان بازی Prey for Gods در سرزمینی پر برف و اسرار آمیز می گذرد که زمستانی سخت و همیشگی بر آن حکم روایی می کند. شما در طول داستان این بازی در نقش دختر جوانی ظاهر می شوید که فعلاً هیچ نام و نشان مشخصی برای او ذکر نشده است و هیچ بعید نیست که همانند قهرمان تنها و مرموز حاضر در بازی سایه کلوسوس، او هم هیچ نام و نشان خاصی نداشته باشد. قهرمان بازی Prey for Gods از شرایط دشوار زندگی در میان برف و یخ به ستوه آمده و در پی این است که راز و رمز زمستان تمام نشدنی حاکم بر سرزمین خود را بیابد. در این میان به نظر می رسد که او در این راه طولانی و پر پیچ و خم باید با خطرات فراوانی مواجه شود تا شاید در پایان راه بتواند پاسخی برای پرسش های خود بیابد و شرایط زندگی اش را تغییر دهد.

 prey-for-gods-1

برخلاف پسر تنها و بی نام و نشان بازی سایه کلوسوس، شما در بازی Prey for Gods نقش دختری جوان را بر عهده خواهید داشت

 

همانند داستان مبهم و کم جزییات بازی Prey for Gods سازندگان این اثر در مورد گیم پلی این بازی نیز تا کنون نکات چندان روشنی را بیان نکرده اند. با این حال از دقت در تریلر معرفی این بازی می توان دریافت که گیم پلی بازی Prey for Gods چیزی شبیه به بازی سایه کلوسوس است و در طی داستان بازی باید با غول های بلند بالا و کوه پیکر مواجه شوید. جالب این جاست که حتی نوع طراحی غول های این بازی نیز دقیقاً همانند موارد مشابه در بازی سایه کلوسوس صورت گرفته است و در سبک هنری این بازی نیز می توان شباهت های فراوان و غیر قابل انکاری را با ساخته ی تحسین شده ی Team Ico مشاهد کرد. به گونه ای که این شباهت ها گاه پای خود را از الهامی فرا گیر و همه جانبه هم آن سو تر می گذارند و در پاره ای موارد شکل و شمایل یک تقلید محض را به خود می گیرند.

 prey-for-gods-2

غول های این بازی دقیقاً شبیه به غول های سخت جان و منحصر به فرد حاضر در بازی سایه کلوسوس طراحی شده اند. حتی می توان مشاهده کرد که یکی از سلاح های اصلی بازی مذکور یعنی کمان نیز بدون هیچ تغییری به بازی Prey for Gods آمده است و احتمالاً جزو اسلحه های اصلی قهرمان داستان خواهد بود. مهم تر از همه این که در تریلر معرفی این بازی مشاهده می شود که قهرمان داستان در حال بالا رفتن از بدن یکی از دشمنان بازی یا همان غول های کوه پیکر حاضر در این اثر است. امری که در واقع یکی از نکات کلیدی بازی سایه کلوسوس محسوب می شد و در آن جا نیز سوار شدن بر بدن غول ها یکی از ارکان اصلی گیم پلی به شمار می رفت

 

نکته ی جالب در مورد سازندگان بازی Prey for Gods یعنی اعضای استودیو No Matter Studios این است که آن ها تنها سه نفر هستند و در واقع این بازی تنها به دست یک تیم سه نفره در دست ساخت است. با این حال نمایش معرفی بازی Prey for Gods نشان از اثری قابل قبول و تامل بر انگیز داشت و به نظر می رسد که این تیم سه نفره توانسته اند وظایف خود را به نحو احسن انجام دهند. با این حال آن چه در نمایش معرفی این اثر به چشم می خورد، شباهت های بی بدیل بازی Prey for Gods به اثر جاودان و ماندگار استودیو Team Ico است که همان گونه که ذکر شد این شباهت ها در برخی موارد به تقلیدی مو به مو از بازی سایه کلوسوس طعنه می زنند. اما هنوز برای قضاوت زود است و شاید این بازی توانسته باشد علاوه بر تغییر تم آب و هوایی تابستانی داستان بازی سایه کلوسوس به محیطی برفی و زمستانی، تغییرات مهم دیگری را هم در ساختار خود جای دهد که ما هنوز از آن ها بی خبر باشیم. به هر حال امیدواریم که این بازی بتواند لا اقل از لحاظ گیم پلی پای خود را از یک تقلید صرف و مو به مو فراتر بگذارد و حرف های تازه ای برای گفتن به مخاطبان خود داشته باشد.

 prey-for-gods-3

عبادت در برابر سازه های باستانی؛ امری که در بازی سایه کلوسوس به منظور ذخیره سازی یا Save کردن بازی صورت می گرفت. آیا بازی Prey for Gods قرار است سیستم ذخیره سازی بازی سایه کلوسوس را هم مو به مو کپی کند؟

 

بازی Prey for Gods قرار است تنها به روی دو پلتفرم Mac و PC بیاید اما سازندگان این اثر یعنی تیم سه نفره ی حاضر در استودیو No Matter Studios هنوز هیچ تاریخ دقیقی را برای انتشار این بازی اعلام نکرده اند. به هر حال ساخته شدن این اثر را به فال نیک می گیریم چون در بدبینانه ترین حالت ممکن هم بالاخره دارندگان پلتفرم PC قادر خواهند بود اثری مشابه با بازی به یاد ماندنی و تکرار نشدنی سایه کلوسوس را تجربه کنند. در پایان این متن می توانید تریلر معرفی بازی Prey for Gods را مشاهده نمایید.

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید