بازی ها در صدر لیست پروژه های پول ساز کیک استارتر (نگاهی به آمار و ارقام موجود در این زمینه)

0

بازی ها در صدر لیست پروژه های پول ساز کیک استارتر (نگاهی به آمار و ارقام موجود در این زمینه)

در طی چند سال اخیر پدیده ای به نام کراود فاندینگ به عاملی برای رهایی بازی سازان مستقل از چنگال ناشران سودجو تبدیل شده است و به موجب بهره گیری از این موهبت تازه بسیاری از استودیو های بازی سازی کوچک و کم بنیه توانسته اند با تامین هزینه های لازم به منظور تولید بازی های در دست تولید خود از طریق مخاطبان این بازی ها، ناشران پر فیس و افاده را دور زده و علاوه بر خلاصی از شر دخالت آن ها در امر تولید بازی های کامپیوتری خود، بتوانند به طور مستقیم و بی واسطه با بازیبازان در ارتباط باشند و به نوعی خود وظیفه ی انتشار عناوین در دست تولید شان را بر عهده بگیرند.

 

در این میان یکی از وب سایت های مشهور فعال در بحث کراودفاندینگ وب سایت کیک استارتر است که از طبقه بندی های مختلفی نظیر فیلم های سینمایی و ویدیویی، بازی های کامپیوتری و غیر کامپیوتری، تکنولوژی و سایر موارد مشابه بهره می برد و علاقه مندان به هر کدام از این طبقه بندی ها این قابلیت را دارند تا در زمینه های دلخواه به تامین مالی پروژه های مد نظر خود از طریق جمع آوری کمک های مالی مخاطبان اصلی این پروژه ها پرداخته تا بتوانند در صورت جلب توجه آن ها بودجه ی لازم برای آغاز این پروژه ها را تامین نمایند. جالب این جاست که هم اکنون وب سایت کیک استارتر در طبقه بندی بخش های مختلف خود، بخش بازی را به عنوان پولساز ترین پروژه هایی می بیند که در صف انتظار برای تامین مالی هزینه های تولید شان ایستاده اند. به عبارت بهتر در زمان نوشته شدن این متن چیزی نزدیک به 32087 پروژه ی مختلف در وب سایت کیک استارتر به ثبت رسیده اند که نرخ موفقیت آن ها در زمینه ی تامین بودجه ی لازم برای تولید، میزانی نزدیک به 35.96 در صد بوده و در عین حال رقمی بیش از 2.42 میلیارد دلار صرف تامین مالی این پروژه ها گردیده است. از میان این تعداد پروژه چیزی نزدیک به 24769 مورد از آن ها به پروژه های مربوط به بازی اختصاص داشته اند که رقمی بیش از 501 میلیون دلار را در وب سایت کیک استارتر به ثبت رسانده اند. در واقع پروژه های مربوط به بازی جزو نخستین پروژه های وب سایت کیک استارتر به شمار می روند که کل بودجه ی مربوط به آن ها از رقم نیم میلیارد دلار عبور کرده و از لحاظ مالی در مکان نخست پول ساز ترین پروژه های کیک استارتر ایستاده اند. با این حال نرخ موفقیت پروژه های بازی در وب سایت کیک استارتر رقمی معادل 33.11 در صد است که در واقع این رقم از نرخ موفقیت پروژه های بخش موسیقی کیک استارتر (با نرخ 50.17 در صد) یا متوسط نرخ موفقیت کل پروژه های این وب سایت (با نرخ 35.96 در صد) نرخ کم تری محسوب می شود. در واقع تعداد کل پروژه های موفق کیک استارتر رقمی برابر با 106790 پروژه ی موفق بوده است که از میان آن ها تعداد 8009 پروژه به بخش بازی مربوط می شوند. و این در حالی است که از میان 190205 پروژه ی نا موفق آغاز شده در وب سایت کیک استارتر، رقمی معادل 16183 مورد از آن ها به پروژه های بخش بازی مربوط می شوند.

 shenmue3

در میان پروژه های مربوط به بخش بازی وب سایت کیک استارتر، بازی Shemue 3 به لحاظ میزان رقم جمع آوری شده به منظور آغاز یک پروژه در مقام نخست قرار می گیرد. به عبارت بهتر این بازی تنها در مدت 104 دقیقه از آغاز پروسه ی تامین مالی خود موفق به کسب بیش از یک میلیون دلار شد و در عرض 8 ساعت به هدف بودجه ی ابتدایی خود یعنی رقم 2 میلیون دلار دست یافت. در واقع این آغاز طوفانی با پایانی شیرین همراه بود و بازی Shemue 3 در پایان مهلت مقرر موفق به کسب 6.3 دلار از طریق کمک های مالی علاقه مندان به این بازی (چیزی نزدیک به 69 هزار نفر) شد تا یکی از رکورد شکنان تاریخ وب سایت کیک استارتر لقب گیرد. البته با وجود این موفقیت هیچ مشخص نیست که کارگردان این بازی یعنی جناب یو سوزوکی (که می توان او را یکی از سنگواره های زنده ی صنعت بازی سازی هم به شمار آورد) دقیقاً در چه زمانی قصد پایان دادن به مراحل ساخت این اثر و انتشار آن را دارد تا در نهایت شاهد عملی شدن وعده وعید های بی پایان او در رابطه با این بازی مورد انتظار باشیم. گفتنی است که پس از بازی Shenmue 3 دو بازی Bloodstained: Ritual of the Night و Torment: Tides of Numenera در مقام دوم و سوم تخصیص کلان ترین بودجه ی لازم برای تولید یک پروژه ی در دست انجام در بخش بازی وب سایت کیک استارتر قرار گرفته اند.    

 

البته باید به این نکته توجه داشت که تمام پروژه های آغاز شده در بخش بازی وب سایت کیک استارتر به بازی های کامپیوتری مربوط نمی شود. بلکه بخش مهمی از پروژه های موجود در این وب سایت به بازی های تخته ای اختصاص دارند که رقمی معادل 265 میلیون دلار از کل 501 میلیون دلار تخصیص یافته به بخش بازی وب سایت کیک استارتر را به خود اختصاص داده اند. در واقع بازی های کامپیوتری تنها 186 میلیون دلار از کل رقم یاد شده را شامل می شوند و رقمی معادل 49 میلیون دلار از کل رقم یاد شده هم به سایر پروژه های مبتنی بر بازی اختصاص یافته است. در این میان تا کنون تعداد 2.2 میلیون نفر از علاقه مندان به دنیای بازی به تامین مالی پروژه های مختلف مبتنی بر بازی وب سایت کیک استارتر پرداخته اند و در جریان رساندن رقم کل بودجه ی این بازی ها به عدد 501 میلیون دلار نقشی اساسی را بر عهده داشته اند. البته فرآیند تامین مالی پروژه های گوناگون مبتنی بر بازی (و حتی غیر بازی) تنها به وب سایت کیک استارتر محدود نمی شود و کانال های دیگری را هم در بر می گیرد. به عنوان مثال بازی Star Citizen (که ظرف یکی دو سال اخیر بسیاری از اخبار و حواشی مربوط به دنیای بازی های کامپیوتری را به خود اختصاص داده است) رقمی بیش از 115 میلیون دلار از بودجه ی تولیدی خود را از طریق حضور در بحث کراودفاندینگ تامین نموده است که از این میزان تنها رقمی نزدیک به 2.1 میلیون دلار آن از طریق وب سایت کیک استارتر جمع آوری شده است. به هر حال با رونق گرفتن هر چه بیشتر بحث کراودفاندینگ در زمینه ی تامین مالی پروژه های مبتنی بر بازی های کامپیوتری، انتظار می رود که این پروژه ها رکورد های جدیدی را در وب سایت کیک استارتر از خود به جا گذاشته و رکورد های پیشن موجود در این زمینه را به راحتی جا به جا نمایند.  

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید