بالا بودن شاخص پوسیدگی دندان در ایران/ حفظ دندان‌های بیمار در صدر اولویت دندان‌پزشکان

0

رییس انجمن دندان ‌پزشکان ایران گفت: انجام ایمپلنت نوعی جایگزینی برای دندان‌های از دست رفته محسوب می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛باقر شهنی‌زاده رییس انجمن دندان‌پزشکان ایران در نشست خبری ششمین همایش ایمپلنت انجمن دندانپزشکان عمومی که صبح امروز در ساختمان انجمن دندانپزشکان برگزار شد، با اشاره به اینکه رساندن میزان پوسیدگی دندان‌های مردم ایران به استاندارد‌های بین‌المللی از مهمترین اهداف دندان‌پزشکان است، بیان داشت: با توجه به اینکه میزان پوسیدگی دندان در برخی کشور‌ها مثل سوئد و دانمارک نزدیک صفر است اما این میزان در کشور ما با شاخص پوسیدگی دندان روی عدد 6 است.

وی از برنامه‌ریزی طرح‌های بهداشتی دندان معطوف به گروه‌های آسیب‌پذیر (سن 6 تا 14 سال) خبر داد و افزود: با توجه ‌به چالش‌های پیش‌روی این پروژه‌ها حضور دندان پزشکان در این زمینه بسیار حائز اهمیت است.

رییس انجمن دندان ‌پزشکان ایران با تأکید بر بحث بهداشت دهان و دندان، ایمپلنت را نوعی از پیشگیری دانست و اظهار کرد: در گذشته برخی بیماران برای انجام ایمپلنت مقاومت می کردند در حالیکه امروزه شاهد توجه بیش از حد به ایمپلنت هستیم، حال آنکه برای تعادل در این افراط و تفریط، وظیفه ما بیان هشدار‌های لازم و افزایش آگاهی مردم است.

وی احتمال موفقیت ایمپلنت در افراد سیگاری، دیابتی کنترل نشده و همچنین افراد دارای پوکی استخوان را بسیار پایین خواند و تصریح کرد: حضور یک متخصص رادیولوژی و جراح پروتز برای کاشت ایمپلنت موفق ضروری بوده چرا که انجام ایمپلنت نیازمند کار تیمی و دخالت متخصص‌های مختلف مرتبط با آن است.

شهنی‌زاده در ادامه حفظ دندان‌های اصلی بیمار را مهمترین اولویت‌ دندان پزشکان دانست و یادآور شد: در صورتی که دندان قابل نگهداری نبوده و یا طول عمر آن توسط پزشک بسیار پایین تشخیص داده شود، برای بیمار ایمپلنت انجام می‌شود.

وی در پایان گفت: ششمین همایش انجمن دندان‌پزشکان عمومی ایران از تاریخ 13 تا 15 مرداد ماه در دانشکده پزشکی دانشگاه شهید بهشتی با محوریت مهندسی بافت‌ نرم و سخت همراه با جراحی زنده برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید