بانک اطلاعاتی معتادان تشکیل می شود

0

خبرگزاری میزان – استاندار تهران از تشکیل بانک جامع اطلاعاتی معتادان تهرانی همراه با ثبت اثر انگشت آنها تا پایان سال جاری خبر داد.

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از مهر، جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران به ریاست سید حسین هاشمی استاندار تهران، حجت الاسلام امرودی معاون شهردار تهران و مسئولان عضو این ستاد اعم از بهزیستی، نیروی انتظامی، فنی و حرفه ای و برخی از سازمان ها و نهادهای مسئول، در ساختمان استانداری تهران برگزار شد.

سیدحسین هاشمی در پایان این جلسه درباره ایجاد بانک اطلاعات معتادان گفت: این حرکت را آغاز کرده ایم. بانک اطلاعاتی از معتادان متجاهر تشکیل خواهد شد تا مشخص شود آنها چندبار دستگیر و چه افرادی هستند و در چه سطحی از اعتیاد قرار دارند. ابتدا قرار بود یک اطلاعات آماری باشد اما انگشت نگاری هم به آن اضافه شد تا اطلاعات دقیق تر شود، تا بر اساس ان متوجه شویم معتادی که در شهرستان دستگیر شده سابقه دستگیری در تهران یا جاهای دیگر هم داشته است یا خیر. البته شهرداری تهران جمع آوری فایل اطلاعاتی پیرامون معتادان را آغاز کرده که به ما هم کمک خواهد کرد. با این اطلاعات می شود معتادان را دسته بندی و برای وضعیت هر کدام جداگانه تصمیم گرفت.

هاشمی در پاسخ به این سئوال که آیا تاکنون معتادان شهرستانی به شهر خود بازگردانده شده اند، گفت: متاسفانه خیر. این انتقال از لحاظ قضائی و حقوقی مشکل دارد که مفصل درباره آن بحث کردیم و به نتیجه مشخصی نرسیدیم مگر آنکه با رضایت خودشان به شهر خود بازگردانده شوند. فرستادن اجباری معتادان شهرستانی از لحاظ قانونی مشکل دارد. قرار شد برای این موضوع نامه ای مجددا به وزیر کشور بنویسم تا با قوه قضائیه برای این موضوع راه حل قانونی پیدا کنند که بالاخره برای انتقال ۶۰ درصد معتادان شهرستانی حکم قضائی بگیریم. حتی حاضریم به آنها کمک مالی هم بکنیم.

ایجاد مرکز نگهداری از زنان معتاد تهرانی

هاشمی همچنین از تشکیل مرکزی برای زنان معتاد پایتخت خبر داد و گفت: بزودی مرکزی برای نگهداری ۲ هزار زن معتاد تهرانی ایجاد می شود که شهردای تهران آن را تکمیل خواهد کرد. استاندار در این جلسه دستور داد تا مرکز آموزش فنی و حرفه ای برای اموزش و کارآموزی معتادان تلاش کند تا بعد از ترک به علت بیکاری دوباره به مواد روی نیاورده و کاربلد شوند.

هاشمی افزود: مسیر درستی را آغار کرده ایم که من برای اولین بار از هماهنگی بین دستگاه ها راضی بودم که در دولت قبل کم بود. این کارها برای استان تهران هزینه بسیار سنگینی داشته است که امیدواریم با این تلاش، مسیر به هدف اصلی برسد و فضای ناهنجار شهر را پاک کنیم.

استقرار قاضی در اردوگاه ها پس از جلسه قرارگاه

وی در پاسخ به سئوال خبرنگاری مبنی بر اینکه برخی معتادان اوراق هویتی ندارند و برخی مواد مخدر به همراه دارند آیا لازم نیست که در این مراکز قاضی مستقر شود، گفت: این موضوع در قرارگاه آسیب های اجتماعی لحاظ شده که باید با تعامل حل شود چون در قانون چنین چیزی وارد نشده است. برای قرارگاه جلسه ای تشکیل دادیم و برای پیگیری های بعدی جلسه دوم را بزودی برگزار می کنیم. انگیزه خوبی برای دوستان وجود دارد. ما به شهرداری اختیار دادیم چرا که خود برای اداره قرارگاه اجتماعی اعلام آمادگی کرد که از نظر ما مشکلی ندارد.

هاشمی در پاسخ به این سئوال که گفته می شود برخورد مناسبی از سوی مسئولین بهزیستی و نیروی انتطامی با معتادان نمی شود، گفت: الان به طریقی معتادان برای محافطت از سرما پوشش داده می شوند و مراکزی برای درمان و سم زدایی آنها وجود دارد. اما کار نیروی انتظامی بزرگ و ارزشمند است و ما نمی توانیم با یک مصاحبه اقدامات آنها را زیر سئوال ببریم.

استاندار تهران در پاسخ به این سئوال که چند هزار معتاد در تهران وجود دارد، افزود: آمار دقیقی وجود ندارد که در آینده با تهیه بانک اطلاعات می توان به طور دقیق گفت. بهزیستی یک آمار و ستاد یک آمار اعلام می کنند اما عدد ۱۵ هزار رقم بزرگی است که اعلام شده است.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید