با برنامه ریزی درس و ورزش را دنبال می کنم/ فضای مجازی بخش کوچکی از زندگیم است

0

گفتگو با بهترین بازیکن فوتسال جهان در مسابقات دانش آموزی؛

سین جیم باشگاه خبرنگاران این بار به سراغ دانش آموزی از شهر کوچکی رفته که با همت بلند خود توانست در مسابقات جهانی دانش آوزی بهترین بازیکن دنیا در فوتسال شود.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش  گروه علمی پزشكی ؛ این روزها فضای مجازی و تکنولوژی های نوظهور بخش بزرگی از زندگی هر فردی را به خود اختصاص داده و ورزش و فعالیت های بدنی عادت هایی هستند که به تدریج کمرنگ شده اند و بسیاری برای توجیه این مساله ، امکانات نامناسب ورزشی یا مشغله های زندگی را بهانه می کنند.

اما اگر کمی فکر کنیم درمی یابیم که برنامه ریزی نداشتن و کم توجهی است که این عادت ها را کم رنگ کرده و ما باید برای احیای آن تلاش کنیم .

اکنون سراغ  بهترین بازیکن فوتسال مسابقات جهانی دانش آموزی رفتیم، فردی که همت بلند و برنامه ریزی، او را از شهری کوچک به موفقیت های بزرگ و ارزشمند رساند و نشان داد اراده قوی بر سن و سال و هر کمبود امکانات برتری دارد.

با برنامه ریزی درس و ورزش را دنبال می کنم/ فضای مجازی بخش کوچکی از زندگیم است/ محدودیت امکانت در شهرمان

 

خودتان را معرفی کنید

ماهان سلطانیان هستم ،17 سال دارم و در سال سوم رشته ریاضی فیزیک درس می خوانم و یک برادر هم دارم و ما در استان سمنان ، شهرستان سنگسر زندگی می کنیم.

 خانواده شما اهل ورزش بودند؟

بله. پدرم استاد دانشگاه هستند و تربیت بدنی تدریس می کنند وقبلا از ورزشکاران خوب شهرمان بودند برادرم که از من بزرگتر هست ، شنا کار می کند و نجات غریق هست و کارت مربیگری هم دارد؛ حتی دایی و عموهایم هم فعالیت ورزشی دارند.

در خانواده چه کسی بیشتر از همه شما را تشویق می کند؟

خانوده که همیشه نقش مهمی و تاثیرگذاری برای من داشته اند و همه اعضای خانواده ام برای تشویق و بهبود کارمن تلاش می کنند و به ویژه پدرم که همه جا من را حمایت کردند.

چی عامل باعث شد به سمت فوتسال بیایید؟

من از پنج سالگی ورزش می کردم ، البته اول فوتبال کار می کردم و بعد به سمت فوتسال رفتم، در شهرهای کوچک فوتسال نسبت به فوتبال جایگاه بهتری دارد به همین خاطر من هم ، فوتسال  را ادامه دادم و الان نزدیک به 8 سال است که این رشته را دنبال می کنم.

در این مدت کاملا از فوتبال فاصله گرفتید؟

نه . در این حدود هشت سال گاهی هم فوتبال بازی می کردم ، مقطع زمانی کوتاهی بین 2 ، 3 سال فوتبال کار کردم.

الان در تیم باشگاهی هم بازی می کنید؟

بله، در تیم فوتسال شهر خودما ن ، “صنعت ساختمان سنگسر” بازی می کنم و در دوره قبل که مسابقات جوانان کشور برگزار شد و تیم های لیگ برتری و لیگ یک هم شرکت داشتند ، مقام دوم کشور را کسب کردیم.

شما چند ساعت در روز تمرین می کنید و این تمرینات به درس خواندن لطمه نزده است؟

خب اگر آدم برنامه ریزی داشته باشد ، به مشکلی برنمی خورد ؛ من تا یک ماه  نیم پیش در هفته سه تا چهار جلسه به مدت 2 ساعت تمرین کردم و با برنامه ریزی که برای درس و ورزش دارم خوشبختانه مشکلی نبوده و لطمه ای به درسم وارد نشد.

شما  ورزش حرفه ای انجام می دهید ،این فعالیت چه تاثیری در درس  داشته است؟

ورزش به نظر من شادابی و نشاط خاصی دارد که باعث می شود روحیه فرد در زندگی فردی و اجتماعی اش افزایش پیدا کند، در واقع انرژی مثبتی به انسان می بخشد که در انجام هرچه بهتر کارها کمک کننده است و همانطور که از قدیم گقته اند عقل سالم در بدن سالم است.

با وجود آنکه ورزش حرفه ای انجام دنبال می کنید چرا در دبیرستان رشته ریاضی را انتخاب کردید؟

خودم هم به رشته تربیت بدنی علاقه دارم و دوست دارم آن را ادامه دهم، اما متاسفانه در شهر ما چون شهر کوچکی است امکانات کافی نیست ،باعث شد وارد رشته ریاضی شوم، چون در شهرمان هنرستان تربیت بدنی نداشتیم.

در دانشگاه دوست دارید چه رشته ای را انتخاب کنید؟

با توجه به اینکه ورزش را به طور حرفه ای در زندگی دنبال می کنم ، دوست دارم در دانشگاه در رشته تربیت بدنی تحصیل کنم و برای انتخاب رشته در دبیرستان هم ،چون امکان تحصیل در رشته تربیت بدنی را نداشتم با راهنمایی پدرم در دبیرستان ، رشته ریاضی را انتخاب کردم تا راحت تر بتوانم در دانشگاه تربیت بدنی بخوانم.

رابطه شما با تکنولوژی چطور است؟

فضای مجازی اگر درست استفاده شودکمک کننده است ، استفاده بیش از حد از آن باعث عقب ماندن از زندگی می شود، من هم در فضای مجازی فعالیت دارم اما نه تا حدی که به درس و زندگیم لطمه بزند.

 

 در شهرستان شما چه کمبودهایی برای فعالیت ورزشی خودتان احساس می کنید؟

شهرستان ما با وجود استعدادها و پتانسیل های خوبی که در زمینه های مختلف دارد اما امکانات خوبی ندارد ولی با این شرایط هم در سطح کشور افتخارات خوبی داشتیم.

 امکانات ورزشی به حدی هست که پاسخگوی نیازتان برای حضور در مسابقات بین المللی باشد؟

شهرما با توجه به اینکه وسعت زیادی ندارد از نظر بعد مسافتی مشکلی برای رفت و آمد نداریم اما خب امکانات تمرینی در حد تیم های دیگر نیست.؛ در کل به شهرستان های استان سمنان از لحاظ ورزشی توجه زیادی نمی شود؛ سالن های ما استاندارد هست اما نسبت به سالن های دیگر در شهرهای بزرگ کاملا تجهیز نیست.

برای مسابقات اخیر کی اردوها شروع شد؟

برای مسابقات اخیر اردوها از اواخر دی ماه شروع شد و تا هفته دوم فروردین اردو داشتیم که 14 فرودین اعزام داشتیم.

در این مدت مدرسه با شما همکاری کرد؟

مدیر مدرسه نهایت را با من همکاری داشتند  و از این بابت از ایشان تشکر می کنم، چه زمان مدرسه چه زمانی که اردو می رفتیم البته الان  کمی در درس ها عقلب افتادم که سعی می کنم هرچه سریعترجبران کنم.

از دوستان و بچه های مدرسه کسی هست مثل شما فعالیت حرفه ای ورزشی داشته باشد؟

در مدرسه ما که کسی نیست ،در استان هم فردی از شاهرود با من  در دور انتخابی شرکت کردند که او از اردو خط خورد و من فقط توانستم اردو را با موفقیت سپری کنم.

استعدادد یابی برای شرکت در اردو چطور انجام شد؟

برای استان ها سهمیه خاصی گذاشته بودند که از طرف آموزش و پرورش  سمنان ما دو نفر بودیم که من تواستم در اردو قبول شوم.

بعد از بازگشت از مسابقات و افتخارآفرینی که داشتید بازخوردهای از سوی مسئولان و همشهریان چطور بود؟

وقتی از مسابقات برگشتم، همشهریان استقبال خوبی داشتند، شورای شهر هم استقبال خوبی کردند اما خوب انتظارات بیشتری از شورای شهر داریم تا امکانات ما تجهیز شوند، امیدوارم در آینده کاستی جبران شود.

بازخورد ازسوی خانواده و آشنایان چطور بود؟

همکلاسی ها و هم مدرسه های خودم در مدرسه نمونه دولتی شهرمان خیلی استقبال خوبی داشتند و خانواده و دوستان هم که همیشه از من حمایت می کنند.

شما گفتید که در مدرسه نمونه دولتی درس می خوانید که نشان از وضعیت درسی خوب شماست، چطور وقت خود را مدیریت کردید و به در سهایتان رسیدگی می کنید؟

الان از لحاظ وضعیت درسی و معدل شرایط خوبی دارم و در کلاس جز 6 ، 7 نفر اول هستم ، به نظر من برنامه ریزی و تلاش و پشتکار باعث شد دچار مشکل نشوم .

 

در مدتی که فعالیت ورزشی دارید چه مقام هایی کسب کردید؟

در مسابقات بسیج دانش آموزی رتبه  هشتم کشور ، در مسابقات دانش آموزی پنجم کشور ، درمسابقات جوانان  کشور دوم شدیم و در مسابقات جهانی نیز رتبه دوم را کسب کردیم.

با توجه به موقعیت ورزشی  تان، برنامه ای دارید که تهران بیایید؟

الان که کمی از فشار تمریناتم کم کرده ام و مشغول درس شدم اما بعدا با مشورت خانواده و مربیان تصمیم قطعی می گیرم هرچند که در همین شهر هم مربیان خوبی دارم ، اما خب باید مشورت کنم و تصمیم نهایی را بگیرم.

از زمانی که بهترین بازیکن شدید، درخواست برای بازی در تیم های دیگر داشتید؟

از تیم های لیگ برتری تماسی نداشتم که امیدوارم در آینده محقق شود اما از طرف تیم های خارجی فکر می کنم تیمی از اتریش با مربی من صحبت کردند چون در مسابقات بیشتر با مربیان هماهنگی ها انجام می شد و  حالا باید تصمیم بگیرم البته  دوری از خانواده در این شرایط سنی برای من سخت هست و اگر از تیم های داخلی پیشنهادی باشد ،خیلی بهتر است.

 

پیام شما برای برای همسالان خودتان چیست؟

سعی کنند در کنار درس ورزش کنند، من توصیه می کنم همه مردم به ویژه جوانان به ورزش توجه داشته باشند و در برنامه زندگی خودشان زمانی را به آن اختصاص دهند و هم چنین از مربیان در طول این سال ها  و خانواده ام هم تشکر می کنم.

 

 انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید