با “زیتون” اولین چمدان هوشمند جهان آشنا شوید

0

مسافرت آن هم از نوع هوایی به خودی خود عملی استرس زا است. در عین حال حمل چمدان های سنگین و بد بار در تمام مدت سفر شرایط طاقت فرسایی را بوجود می آورد. در سال های اخیر تلاش بر این بود تا با ساخت تجهیزاتی مثل اسکوترهای تاشو این وضعیت را بهبود بخشند. اما این بار مهندسان ایرانی بودند که گره از این مشکل باز کردند.

زیتون (Olive) حاصل تلاش مهندسان رباتیک ایرانی در شرکت Ikap است. در نگاه اول زیتون ممکن است یک چمدان معمولی به نظر آید اما این چمدان هوشمند قادر است با استفاده از شتاب سنج سه بعدی و ژیروسکوپ  در هنگام حرکت بر روی دو چرخ تعادل خود را حفظ کند.

دوربینی با بزرگنمایی بالا در این چمدان تعبیه شده است که میتواند یک نقشه ی تصویری از محیط اطراف داشته باشد.

 

زیتون با استفاده از الگوریتم ردیابی اسکلت (Skeleton Tracker) توانایی این را دارد که در محیط های شلوغ هم صاحب خود را دنبال کند.

زیتون، اولین چمدان هوشمند در جهان، میتواند به صاحب خود در مورد اضافه بار و حتی نبود زمان کافی هشدار دهد. و اگر فاصله تا گیت پرواز زیاد باشد با تبدیل شدن به سِگ‌وی (نوعی وسیله نقلیه شخصی متشکل از دو چرخ و یک محور: Segway) صاحب خود را تا مقصد برساند. با باتری این ربات میتوان تجهیزات الکتریکی قابل حمل را شارژ نمود.

زیتون با استفاده از وایفای و یا بلوتوث از طریق یک اپلیکیشن میتواند یه تلفن همراه یا دیگر وسایل صاحب خود متصل شود. این برنامه قادر است با استفاده از تکنولوژی GPS یا 3G/4G موقعیت چمدان را معلوم کند. امکان قفل/بازکردن خودکار را در مواردی که چمدان در کنار صاحبش نیست را دارد. و در صورت بروز موارد غیرعادی برنامه هشدار میدهد. لازم به ذکر است که قفل چمدان با تکنولوژی NFC  نیز کار میکند و چمدان را بی نیاز از کلید میکند.

Ikap رباتیک در استارتاپ جهانی ای که در ماه گذشته در مونیخ برگزار شد مقام اول را در بخش خدمات رباتیک کسب نمود. این شرکت در حال حاضر به دنبال سرمایه گذاری و همکاری برای توسعه و ساخت “زیتون” می باشد.

ویدئوی زیر زیتون، اولین چمدان هوشمند جهان با ویژگی های منحصر به فرد، که بدست مهندسان نابغه ی ایرانی طراحی شده است را نمایش میدهد.  

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید