با ورزشگاه های مسابقات یورو 2016 آشنا شوید (بخش اول)

0

با ورزشگاه های مسابقات یورو 2016 آشنا شوید (بخش اول)

ورزشگاه ها اصلی ترین نماد برگزاری همه مسابقات فوتبال هستند. برای کسب افتخار میزبانی مسابقات بزرگ در سراسر جهان از جمله جام جهانی و جام ملت های هر قاره، کشورها با توجه به زیر ساخت های خود در بخش استادیوم ها و توانایی مالی به منظور تجهیز و نوسازی آنها اقدام به درخواست برای کسب میزبانی می کنند. امسال فرانسه برای برگزاری مسابقات یورو 2016 از 10 ورزشگاه در موقعیت های جغرافیایی مختلف برای میزبانی از 24 تیم حاضر در رقابت ها استفاده می کند. در مجموعه پست های آشنایی با ورزشگاه های این مسابقات قصد داریم با این ده استادیوم زیبا و مجهز آشنا شویم. با ما همراه باشید.

Stade de France

استادو د فرانس یا آن طور که در زبان فارسی رایج است “استادوفرانس” بزرگترین ورزشگاه کشور فرانسته است که ظرفیت میزبانی از 80000 نفر را داراست و در سنت دنیس، یکی از حومه های شهر پاریس ساخته شده است. این ورزشگاه در سال 1998 و برای برگزاری رقابت های جام جهانی 98 ساخته شده و جالب است بدانید تا پیش از آن هیچ ورزشگاهی در فرانسه دارای ظرفیتی بیشتر از 45 هزار نفر نبوده است. استادوفرانس در طول 31 ماه ساخته شده و اولین بازی برگزار شده در آن نیز دیداری دوستانه بین تیم های ملی فرانسه و اسپانیا در 28 ژانویه 1998 بوده است که با تک گل زین الدین زیدان به سود خروس ها به پایان رسید. بازی افتتاحیه جام جهانی 98 بین تیم های برزیل و اسکاتلند، بازی فینال همین رقابت ها بین تیم های فرانسه و برزیل در این ورزشگاه برگزار شده و بازی افتتاحیه یورو 2016 بین تیم های فرانسه و رومانی و فینال این رقابت ها در تاریخ 10 جولای نیز به میزبانی استادوفرانس خواهند بود. از نکات قابل توجه درباره استادوفرانس آن است که این ورزشگاه تنها متعلق به تیم ملی فرانسه بوده و تیم های باشگاهی در آن بازی نمی کنند.

Stade Velodrome

استادیوم ولودروم در شهر مارسی، ورزشگاه اختصاصی تیم المپیک مارسی با ظرفیت 67000 نفر است. این ورزشگاه در سال 1937 برای برگزاری بازی های جام جهانی 1938 ساخته شد و اولین بازی انجام شده در آن بین تیم های مارسی و تورینو بوده است. اما فرانسوی ها برای برگزاری هر چه بهتر مسابقات جام جهانی 98 این ورزشگاه را بازسازی کردند و ظرفیت آن را به 60 هزار نفر فعلی رساندند. همچنین پس از قطعی شدن میزبانی فرانسه برای یورو 2016، تغییرات دیگری نیز در ساختار ولودروم صورت گرفت و با ایجاد سقف برای بخش اعظم ورزشگاه، ظرفیت آن نیز 7 هزار نفر افزایش پیدا کرد. قرار است 4 بازی در دور گروهی؛ یک بازی در مرحله یک چهارم پایانی و یک بازی مرحله نیمه نهایی در ولودروم برگزار شود.

Stade de Lyon

ورزشگاه المپیک لیون همان طور که از نام آن نیز پیداست استادیوم اختصاصی باشگاه المپیک لیون بوده و 59186 نفر ظرفیت دارد. این ورزشگاه جدیدترین ورزشگاه فرانسه است که در سال 2016 افتتاح شده و جایگزین ورزشگاه قدیمی ژرلاند (محل برگزاری بازی تاریخی ایران در برابر آمریکا در جام جهانی 98) شده است. بر اساس گزارشات، هزینه ساخت این ورزشگاه که از سال 2007 پیشنهاد داده شده و مراحل نهایی آن از سال 2012 آغاز شد بالغ بر 600 میلیون یورو تخمین زده می شود. اولین بازی رسمی انجام شده در این ورزشگاه که با نام های Parc Olympique Lyonnais و Grand Stade OL نیز شناخته می شود بین تیم های تروی و لیون بود. استاد دلیون دارای 6000 صندلی برای مهمانان بیزنس کلاس و 105 لژ می باشد. قرار است چهار بازی در مرحله گروهی، یک بازی در مرحله یک شانزدهم پایانی و یکی از دو بازی نیمه نهایی در این ورزشگاه برگزار شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید