با وضعیت های فعال کورتانا چه کنیم؟ به همراه دلایل

0

با وضعیت های فعال کورتانا چه کنیم؟ به همراه دلایل

تقریباً میتوان گفت که قابلیت های مختلف ویندوز 10 را به راحتی میتوان غیر فعال کرد. Cortana یکی از مواردی است که معمولاً توسط کاربران غیر فعال میشود. اما زمانی که پس از غیر فعال کردن آن، Task Manager را باز کنید، خواهید دید که هنوز “Cortana” در پس زمینه در حال اجرا است و در این مطلب تصمیم داریم تا علت این موضوع را بیان کنیم.

برای شروع ابتدا Task Manager را باز کنید تا ببنید که Cortana هم در وضعیت فعال و هم در وضعیت غیر فعال در پس زمینه اجرا خواهد شد. اگر در بخش Processes در Task Manager بر روی Cortana کلیک راست کنید و گزینه ی Go to Details را انتخاب کنید، خواهید دید که در واقع برنامه ای به نام SearchUI.exe در حال اجرا است.

اگر بر روی “SearchUI.exe” راست کلیک کنید و  Open File Location را انتخاب کنید، پوشه ای به نام “Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy” برایتان باز میشود و در آن با SearchUI.exe رو به رو خواهید شد. بنابراین “Cortana” از یک ابزار کوچکتر به نام SearchUI.exe تشکیل شده است.

آیا “SearchUI.exe” ویژگی جستجوی ویندوز است؟

ما تصمیم گرفتیم دسترسی به SearchUI.exe را غیر فعال کنیم تا بتوانیم آنچه را که واقعا رخ می دهد را بررسی کنیم. ابتدا اجرای Cortana را از Task Manager به پایان رساندیم و سپس نام پوشه “Microsoft.Windows.Cortana_cw5n1h2txyewy” را به چیز دیگری تغییر دادیم. پس از انجام این کار، Cortana دیگر در پس زمینه اجرا نخواهد شد، اما قابلیت جستجوی ویندوز نیز به طور کامل غیر فعال خواهد شد. در واقع با کلیک بر روی “Search Windows” در نوار وظیفه و یا با فشردن Windows+S هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. پس از اینکه پوشه Cortana را به نام اصلی برگردانید، قابلیت جستجو نیز ظاهر می شود.

SearchUI.exe همان Cortana نیست، در واقع این دو قابلیت در هم آمیخته شده اند. “Cortana” هم به عنوان دستیار آنلاین مایکروسافت است و هم به عنوان ابزار جستجوی محلی در ویندوز 10 مورد استفاده قرار میگیرد. هنگامی که Cortana را از طریق رجیستری غیر فعال کنید، در واقع تمامی ویژگی های آن غیرفعال خواهد شد.

“Cortana” (یا SearchUI.exe) از منابع زیادی در سیستم استفاده نمیکند و این مورد را میتوانید به راحتی در Task Manager مشاهده نمایید. به طور کلی Cortana در وضعیتی که فعال است فقط 37.4MB از حافظه و %0 از پردازنده را مورد استفاده قرار میدهد و در هنگام اجرا تقریباً %0.8 از CPU و 40MB از Memory را به کار میگیرد.

به طور خلاصه، هنگامی که شما آن را غیر فعال میکنید، اجرای “Cortana” متوقف خواهد شد ولی قابلیت جستجوی ویندوز به نام SearchUI.exe که بخش مهمی از “Cortana” است، در حال اجرا باقی خواهد ماند. SearchUI.exe از مقدار بسیار کمی از حافظه استفاده می کند و تنها زمانی که پنل جستجو را باز می کنید، از CPU استفاده می کند، بنابراین جای نگرانی نیست و نیازی نیست که آن را به طور کامل غیر فعال نمایید.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید